| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru.

Pot spune ca traiesc o drama.
Sunt balerina!
Fac balet de la 6 ani, am 18 ani acum...
M-am saturat, in fiecare zi este un chin pentru mine, vreau sa-mi traiesc adolescenta asa cum isi traieste fiecare copil de varsta mea.

Nu mai rezist nici fizic-psihic!
Nu am voie sa mananc decat salate si putina carne si din asta sunt foarte slaba, am 41 kg la 175-1.78!

Toata viata mea am stat numai in sala de antrenamente, cateodata si 8 ore pe zi, numai ca sa repet.
Din cauza asta am si foarte mari probleme cu picioarele, trebuie sa port numai tenesi, pentru ca nu mai am unghii.
Suport niste dureri groaznice in fiecare zi.

Pur si simplu, nu mai suport, plang intruna.

Provin dintr-o famile modesta, nu ne permite sa ne luam anumite lucruri, dar ai au facut un efort foarte mare sa pot merge in continuare unde la un moment dat, am vrut si eu.
Nu pot sa-i dezamagesc, dupa cate au facut pentru mine.
Am primit si bursa in afara tarii, la o scoala renumita de balet, dar nu pot merge pentru ca nu isi permit sa ma trimita.

La scoala invat foarte bine si vreau mai departe sa urmez o faculate de medicina.

Asta este visul meu, sa ajut oameni care au nevoie.
Vreau sa ma las de balet.
Sa nu mai fac niciodata.

Cum pot sa le spun parintilor?
Fara sa-i dezamagesc.

Va rog seriozitate!

6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna happy
Vorbeste cu parintii tai, fa-i sa inteleaga ca, tu ai alt vis si doresti sa urmezi medicina!
INVOCA PROBLEMELE DE SANATATE!
Ca parinte, trebuie sa inteleaga si acest aspect, medicina este de viitor, dar baletul..nu prea.
La multumesti pebtru sacrificiul facut, dar sa te inteleaga si pe tine...
Vezi ce raspuns primesti si poare revii cu ceva detalii...
Multa sanatate si mult succes happy

| annakarenina a răspuns:

Daca doresti sa dai la medicina, iar aceasta este pasiunea ta, nu lua decizii doar de dragul altora, pe care le vei regreta mai tarziu. Poate fi dificil fata de tine insati, in primul rand, sa le explici ca nu iti mai doresti sa faci balet, dar vor intelege intr-un final. Poate ca acesta a fost visul lor si nu al tau, le poti spune asta, insa spune tot ceea ce doresti sa spui calm, nu defensiv, deoarece daca o spui defensiv, subconstientul lor nu va absorbi realele argumente. Incearca sa le pui in vedere avantajele pe care le vei avea, vei fi bine platita, de asemenea, poti pleca in afara cu bursa si este un domeniu foarte util.
Dar spune toate acestea daca esti sigura ca medicina este cu certitudine ceea ce doresti.\
Daca, in sinea ta, iti doresti sa faci balet, dar consideri ca sunt prea multe circumstante proaste, ca nu are viitor si ca nu vei putea sa studiezi din cauza situatiei materiale, nu renunta, daca acesta este motivul, incerci doar sa renunti si sa iti dai niste argumente logice pentru a-ti fi mai usor, dar vei regreta mai tarziu, caci arta este de o frumusete incomparabila. Incearca sa cauti in tine toate argumentele, atat intrebarile, cat si raspunsurile deoarece poti avea anumite raspunsuri, dar nu si intrebarea; si anumite intrebari, dar nu si raspunsul. Daca ai primit o bursa la o facultate foarte buna de coregrafie si nu iti permiti totusi sa o urmezi, iti poti cauta sponsori, stiu un caz care asa a reusit. Incearca sa ii cauti la diverse reprezentante sau poti merge la concursul Regina Maria care ofera burse in bani.
Cauta neaparat ceea ce este in sufletul tau, nu renunta fara a fi sigura intrinsec. Arta reprezinta o munca titanica, si, din pacate, sunt foarte multi oameni meschini, ceea ce este cumplit de descurajator, dar daca ai avut candva in interiorul tau dorinta apriga de a fi balerina, acea dorinta traieste in tine, poate invaluita de tristete, dar esenta este totusi aceeasi.
Cu toate acestea, daca tu esti sigura ca baletul nu mai este ceea ce vrei cu adevarat, spune-le, caci vor intelege ca este decizia ta.

| mihai69 a răspuns:

Fato, ai 18 ani deja - ești majoră! învață să iei decizii cu capul tău și să suporți consecințele.
Dacă ei nu te pot trimite la o școală de balet de afară, cum îți închipui că te vor putea sprijini pe durata facultății de medicină și încă minimum patru ani după aia (rezidențiat)?
Va fi o luptă și visul tău, așadar rupe acum pisica în două, va fi oricum dureros. Nu poți avea o carieră în balet fără tragere de inimă și cu picioarele varză. (bine, asta de fapt e problema tuturor balerinelor).
Că părinții tăi vor fi sau nu dezamăgiți, pentru tine e irelevant - contează să reușești să îți trăiești viața, mai ales când ei nu te vor mai susține de loc, ba dimpotrivă, tu vei fi cea care trebuie să le duci grija.

| WaterDrop a răspuns:

In cazul tau, ar trebui sa-ti urmezi visul.Insa, va fi mai greu decat te astepti.

Asteapta sa iei bacul intai si sa intri la medicina cu o nota indeajuns de mare incat sa intri la camin, iti poti cauta un job part time care sa te sustina cat de cat pe parcursul facultatii.

Nu ai cum sa le spui parintilor fara sa-i dezamagesti. Orice le-ai spune si orice ai face le vei zdrobi visul lor de a te vedea ceea ce ei isi doresc.Dar, sunt sigur ca desi vor fi suparati la inceput, isi vor reveni pe parcurs si nu te vor mai obliga sa faci ceva ce nu vrei, pentru ca tin la tine si fericirea ta banuiesc. Daca nu sunt capabili de asta, asta e, acum esti majora si poti face singura ce iti doresti.Sa nu dai cu piciorul la visul tau doar de dragul lor.O persoana care iti da viata nu este neaparat parinte sa stii.Invata sa fii mai egoista si sa te gandesti la tine mai mult pentru ca tu esti cea care iti traiesti viata nu altcineva si nu ai vrea sa ai regrete mai tarziu.

Orice iti doresti tu poate fi realizat cu putina munca si nu mai lasa pe nimeni sa-ti spuna ca nu este asa happy

| anonimm997 a răspuns:

Trebuie sa te gandesti si la fericirea parintilor, dar pentru nu trebuie sa regreti toata viata ca nu ai putut face ceea ce ti-a placut doar pentru ca asa au vrut parintii. Incearca sa vorbesti cu ei, spune-le ca nu esti facuta pentru asta si ca tu iti doresti cu totul si cu totul altceva de la viata. Poate daca la inceput nu vor intelege, nu te vor intelege, mai tarziu vor fii mandrii de tine ca insfarsit faci ceea ce iti place si mai ales vor fi fericiti datorita reusitelor tale in viata. Dar cel mai bine ar fi sa nu iei vreo decizie fara sa incerci sa vorbesti cu ei, sa le spui ca nu asta este ceea ce vrei, chiar daca ai vrut asta odata, asta poate ramane doar un hobby pentru tine. Iti spun ca daca nu vor fii de acord din prima, cu timpul vor fii mandrii de realizarile tale, sunt parintii tai si nu te pot obliga sa faci ceva ce nu vrei(cred) si mai ales ca nu ai ales sa faci ceva ce i-ar putea face de ras pe ei sau pe tine.

| Maria_Ana_1999_yqDh a răspuns:

Spune-le adevarul.
Explica-le de ce vrei sa te lasi de balet, si de ce iti place medicina.
Si arata-le ca tu chiar iti doresti sa lucrezi in domeniu medicinei.
Sigur vor intelege.