| Ganduricolorate a întrebat:

Vreau sa va povestesc ceva.Parintii mei de la un timp nu se mai inteleg bine din pricina mamei mele.Ea refuza orice conversatie cu tatal meu.Aseara tatal meu s-a intors de la tara si vazand ca mama il ocoleste s-a dus sa vorbeasca cu ea.Am auzit ceva din conversatie.Mama i-a zis sa plece ca nu se mai poate.Am inceput sa plang stiind ca asta se va intampla.Pot sa spun ca mamei nici nu ii pasa ca plang a zis ceva de genu"Lasa ca ii trece".Noi locuim in casa cu bunica materna, iar aceasta a spus ca daca tatal meu pleaca o goneste si pe mama mea.Ma gandesc ca aceasta ma va lua cu eastraight face daca se va intampla ceva.Astazi tatal meu nu a plecat.Nustiu ce se va intampla cu mine.Am intrat intr-o depresie.Am in gand numai lucruri ciudate, rele.Cred ca voi ajunge o depravata am luat pastile in nestire doar ca sa imi fac rau.Ce ma sfatuiti? Multumesc de ajutor.

11 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Sunt oameni maturi si lasa-i sa-si rezolve singuri problemele! Cu cat vor discuta mai mult, chiar si pe un alt ton, cu atat mai bine! Comunicarea rezolva totul.Tu te agiti inutil.Chiar daca pleaca, tu esti tot copilul lor si iti vor fii aproape. Evita pastilele si supararile, toate au pana la urma o rezolvare daca privesti lucrurile cu calm si rabdare si induci si parintilor aceasta lectie!

| motherfuckerstyle a răspuns:

Pai tu o consideri pe mama ta vinovata dar nu te-ai intrebat ce a facut tatal tau? Atata timp cat nu stii care este problema dintre ei doi nu te baga si asteapta pana stii toate,, datele ecuatiei'' iar apoi ramane la aprecierea ta daca se cearta din fleacuri sau relatia lor chiar nu mai merge.

| Leonard08 a răspuns:

Sa gandesti rational. Daca ei nu se mai inteleg atunci sa se desparta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea...
In primul rând, te rog linişteşte-te. Nu te mai gândi la lucuri,, ciudate şi rele'', draga mea. Orice s-ar intâmpla, nu recurge la vreun gest disperat! Nu mai lua pastile,, in neştire'', scumpo, NU iţi face rău, te rog.
Ştiu şi inţeleg că suferi nespus...şi nu o să iţi spun să ignori sentimentele care te macină şi să treci peste această situaţie atât de dificilă.

Insă am putea lua in calcul posibilitatea ca această ceartă la care ai asistat să fie numai o neinţelegere trecătoare intre părinţii tăi, poate mama ta i-a adresat acele cuvinte tatălui tău intr-un acces de furie; nu cunoşti toate datele problemei, scumpo.
Ai putea eventual să discuţi cu unul dintre părinţi sau cu bunica, să le impărtăşeşti neliniştea şi ingrijorările tale. Poate ei nici nu realizează pe deplin cât de mult eşti tu afectată de toată această situaţie.
Oricum, e important să VORBEŞTI cu cineva, scumpă mică, să nu ţii deloc in tine, pentru că aceste frustrări şi temeri ar putea lua dimensiuni insurmontabile in timp, care s-ar putea să te afecteze serios chiar şi pe viitor, ca adult.

Dacă ai nevoie de vreun sfat, ori să vorbeşti cu cineva, sau de orice, mă poţi contacta oricând in privat, draga mea.

http://www.youtube.com/watch?v=9X6h6QiFqi4

| ZeHelp a răspuns:

Parintii mei au avut o perioada in care intrau mereu in certuri din motive destul de stupide, se lasa mereu cu multe supararari, dar le trecea mereu urmatoarea zi.
Eu sunt sigur ca pentru binele tau, nu o sa se intample nimic. Poate ca mama ta nu-ti da semne cum ca i-ar pasa, dar sunt sigur ca te iubeste enorm de mult.
Sper ca am ajutat.

| CamiiBăă a răspuns:

Stai calma si nu te baga in discutiile lor...Atata timp cat nu au zis nimic de tn...nu ar trebui sa-ti faci griji.

| kscorpio a răspuns:

Poate mama ta nu vrea sa te ingrijoreze pe tine pentru discutiile lor, nestiind ca tu ai auzit cate ceva. Dar linisteste-te ca totul o sa se aranjeze. Poate nici nu o sa fie nevoie sa alegi sa stai cu unul dintre ei. Parintii tai sunt oameni maturi si o sa-si rezolve problemele> Incearca sa vorbesti cu amandoi parintii si separat si impreuna si vezi ce probleme au. Stii foarte bine ca lipsa de comunicare aduce cele mai mari probleme. Nu exista nimic fara rezolvare atunci cand e comunicare. Tu trebuie sa fi tare si alaturi de ei nu sa pici pe o panta periculoasa sa iti faci si tie rau, dar si lor,. Din contra acum trebuie sa fi tare si sa aduni toata familia la un loc. Nu rezolvi nimic cu pastile. Sunt alte probleme mult mai grave pe lumea asta bine ca sunteti sanatosi ca o sa le treceti pe toate cu bine. Mai astept vesti de la tine. Fi inteleapta si tare si nu uita de comunicare. Te-am pupat

| Pimpux a răspuns:

Du-te la psiholog.

Răspuns utilizator avertizat
| iluminous a răspuns:

In primul rand mama ta are pe cineva.
In al doilea rand acel cineva vrea sa se mute cu mama ta cat mai repede, in consecinta vrea sa scape de tatal tau.
In al treilea rand daca ai auzit-o pe mama ta "lasa ca ii trece" cu siguranta nu tine foarte mult la tine, deoarece e prinsa de febra dragostei.
Mi-ar placea sa iti dau din puterea mea de caracter si din logica mea, sa poti fi tare si sa treci peste momentul asta. daca vrei pot face ceva pentru tine. dinca_marian_razvan e id-ul meu.adauga-ma si hai sa vorbim.
Cat despre sinucidere... termina cu prostiile!

| Ganduricolorate explică:

Pai mama a avut undeva prin martie pe altcineva am aflat din mesaje..Nustiu daca a renuntat la acel cineva...si ma gandeam sa nu fie din aceasta cauza.Ideea e ca si tatal meu are partea lui de vina c nu munceste dar in momentu asta isi cauta la ziar anunturi pentru locuri de munca.El de obicei nu vorbeste prin mesaje decat cu mama si cred ca a vorbit cu ea..nustiu exact ce dar sper ca totul sa fie bine.