| Biby a întrebat:

Ieri a fost cea mai urata zi din viata mea de cand m-am trezit. Dupa ce m-am trezit mama mea se supara-se foarte tare ac eu ziua anterioara nu am facut teme dupa aia am fost la magazin am mai luat ceva de mancare, am fost acasa sa ducem plasele si dupa aia am fost la tara(eu si tatal meu). El mai are un frate cu care s-a certat acum 20 de ani pentru ca, bunicul meu ia intrebat atunci cine vrea casa sau apartamentul cu 4 camere de la oras, tatal meu a raspuns ca le vrea pe amandoua, si casa si apartamentul dar dupa aia fratele lui s-a suparat foarte rau si dupa aia si tatal meu la fel.Lui i-a dat casa si lui fratele lui apartamentul.Si de atunci nu si-au mai vorbit sau vazut niciodata si ieri cand am ajuns la tara masina fratelui lui tati era acolo si a zis sa mergem la Stela(matusa mamei mele)si dupa aia el a sunat-o pe mama lui sa-i zica sa-i ea afaa din casa si vine el si cu mine.Si a zis ca mai stau. Dupa 30 de minute am venit acolo si tot erau si tati a intrat in casa si ia vazut si dupa aia a fost afara la vazut pe bunicul meu la care acum 2 zile a fost ziua lui si am mers, s-a suparat foarte tare pe tati pentru ca a zis ce cauta tiganii astia aici? Ti-am spus sa nu-i mai primesti aici, si dupa aia bunicul meu i-a zis cum indrasnesti sa spui asa ceva? Ei vin odata pe an la ziua ta iar tu vii saptamanal.Pleaca din fta mea imediat, iar eu eram acolo dar am fugit la Stela ca nu mai suportam incepusem sa plang si sa ma doara inima. Iar eu i-am spus totul.Si am intrebat-o daca o s-o mai vad vreodata pe Sarah, catelusa mea de 1 an si pe Misu pisoiul bunicului meu cu care ma joc in casa. Iar ea a zis ca da ca ei sa-u mai certat de mii de ori tot din aceasta cauza si s-a rezolvat si ca au uitat si asa va fi si acum. Dar nu mai puteam sa ma opresc din plans pentru ca eram sigura ca nu o sa-i mai vad niciodata si ca vreau pentru ca-i iubesc. dupa aia a venit taatl meu suparat foarte tare si mi-a zis plecam acasa.Am ajuns dar tot ma durea inima si ma durea burta.Si tati de ieri nu a mai vb nimic cu mine, de fapt nici cu mama mea din cauza aia.Mama a zis sa-l sun pe Petrica(bunicul meu si sa-l intreb ce mai face si ce mai face Sarah si Misu. Dar i-am zis ca nu pot pentru ca el este suparat pe tati si cred ca este suparat si pe mine.Am mai multe intrebari:Credeti ca ar trebui sa-l sun? De ce ma doare burta si inima atunci cand ma enervez? Asta se intampla cam saptamanal ca tot am probleme cu familia.Credeti ca o sa-i mai vad vreodata pe Sarah si Misu? Gandul asta nu-l pot scoate din minte.Si credeti ca o sa se impace sau nu bunicul meu cu tatal meu? Am 10 ani.Va rog raspundeti la aceasta intrebare ca sunt foarte ingrijorata. Fundita!

Răspuns Câştigător
| tweety28 a răspuns:

Oamenii mari au diverse probleme de rezolvat. Din pacate tu ai asistat la una din ele. Tu nu ai nici o vina in toata povestea. Ei au de impartit ceva si tu, fara sa vrea tatal tau sau bunicul ai fost implicat. Vorbeste cu tatal tau si cu mama ta. Ei ar trebui sa iti fie cei mai buni prieteni. Daca nu poti, incerca la altcineva de care te simti mai apropiat. Faptul ca ai spus deja asta cu siguranta te-a mai linistit. Ai 10 ani, iti este mai greu sa intelegi anumite lucruri. Trebuie sa iti gasesti un om matur caruia sa ii spui (cineva care tine la tine). Cu siguranta iti vei vedea pisoiul si catelusul. Nu trebuie sa iti faci griji. Poate ca va mai dura o vreme dar ii vei vedea. O solutie ar fi sa iti faci un prieten acolo, de varsta ta, pe care sa poti sa il suni sa iti spuna ce fac animalutele in perioadele cand cei mari se cearta. Certuri vor mai fi, dar tine minte ca tu nu ai gresit cu nimic si ca oamenii mari cand sunt suparati uneori nu isi mai dau seama ca sunt copii in preajma si poate sa ii afecteze. Asta nu inseamna ca nu ii iubesc, dar problemele ii fac pe adulti sa uite adevaratele "placeri" ale vietii: natura, copii, animale si tot ceea ce ne bucura sufletul. Toate lucrurile rele trec la un moment dat. Principalul e ca tu sa incerci sa iti amintesti doar lucrurile bune si care te fac fericit. Cat despre faptul ca te doare burta si inima eu cred ca e normal. Si pe mine ma doare cand ma supar. Ba chiar am senzatia ca nu pot respira, si sunt de 3 ori mai mare ca tine. Aceste lucruri nu trebuie sa te supere. Toate au o rezolvare. Si nu uita! Parintii tai te iubesc chiar daca nu o arata in fiecare zi. Iar daca nu vorbesc cu tine acum nu e din cauza ta. Ci din cauza supararii. Tu ar trebui sa la spui totusi ca nu te simti bine cand ei se cearta. Eu cred ca ar trebui sa stie. Ei stiu cel mai bine ce e bun pentru tine. Si daca vor sti te vor proteja data viitoare si vor fi mai atenti.

11 răspunsuri:
| marrr a răspuns:

Nu te implica atat in treaba celor mari. Ei au mereu metodele lor de a-si rezolva problemele, chiar daca uneori nu par a fi cugetate. Desigur, suna-l pe bunicul tau ca sa-i faci o surpriza, ca de ieri cred ca i-a trecut supararea. Poti vorbi cu mama ta despre ce s-a intamplat si ea te va ajuta sa treci peste asta. Si eu uneori cand ma enervez sunt asa ca tine, incep sa plang, am intepaturi la inima sau ma doare stomacul. Nu te mai agita pentru problemele parintilor tai, ca esti copil si trebuie sa nu ai pe cap si problemele altora.

| FucktheSystem a răspuns:

Poi nimeni nu are de ce sa fie suparat pe tine.
Suna-l pe bunicu daca iti e asa dor de animalute.
Probabil iti e rau din cauza stresului care nu ar trebui sa fie prezent in mod normal la varsta ta! Ar trebui sa te relaxezi si in cel mai rau daca problemele cu familia continua asa ar trebui sa apelezi la psihologul scolii sau un alt specialist.
Si nu stiu daca bunicul o sa se impace cu tatal, daca matusa ta care ii cunoaste mult imi bine zice ca o sa se impace asa o sa fie!
Stai linistita si relaxeaza-te, ce ai deja prea multe pe cap. :*

| Biby explică:

As da la toti fundita dar nu se poate.Deci dau la unul.Si toti mi-ati fost de ajutor.Multumesc!

| Ioana1984 a răspuns:

Buna, binenteles ca ar trebui sa-l suni, ca bunicul daca e suparat cum zici tu, sigur nu pe tine, ce pe tati tau ca e capos, nu are de ce sa fie suparat pe tine, si mai ales o sa-i faci mare placere ca-l suni asa o sa zica ca nu esti si tu la fel de capoasa ca tati tau. Tu gresesti si pui orice la suflet, poate esti prea mica si inca nu ai inteles ca lumea asta e asa de rea si nu trebuie sa pui la suflet toate celea, asa puneam si eu cand tati meu se certa cu sora lui, dar pana la urma totul era ok.Animalutele o sa le vezi sigur, ca nu a zis nimeni ca nu te vei mai duce la bunicu la tara.Si cand ai sa-l suni pe bunicu sa-i zici ca tie dor tare de animale sa le vezi. Timpul le va rezolva pe toate, ai sa vezi nu ai de ce sa te superi, o sa le treaca pana la urma. Tu la 10 ani inca nu ai vazut nimic, viata asta e o mizeris, micile probleme care le ai tu acum sunt floare la ureche pentru altii, asa ca stai tu calma, nu mai pune la sufletel toate alea, ei sunt mari si se vor descurca stai linistita.Mult succes in viata si pupici la animalutele tale.

| ela_9708 a răspuns:

Esti foarte mica ca sa te doara inima, asta este din cauza suparari de aia te doare, ar fi bine sa te consulte un medic...cat despre bunicul si tatal tau la un momendat se vor impaca stai linistita, si iti dau un sfat daca continua sa te doara inima du-te imediata la medic si fa-ti analize nu este bine ca parintii tai sa te lase asa, doamne fereste poate vei face vreun infarct.Ai grija de sanatatea ta!

| ruxandraf a răspuns:

Buna.Deci,in primul rand stai calma, nimeni nu are absolut niciun motiv sa fie suparati pe tine.Nu iti vorbesc pentru ca deocamdata nu pot sa iti explice.Mai lasa-i 2-3 zile. sunt adulti, trebuie sa isi rezolve problemele.Asta chiar nu e treaba ta si nu trebuie sa te ingrijorezi. Bunicul si tatal tau sigur o sa se impace. daca nu poate mai treci pe la bunicul tau si ii dai de inteles ca vrei ft mult sa termine cearta. Certurile familiare nu iti fac bine deloc.Mai ales la varsta ta. Dale de inteles parintilor ca te afecteaza.(daca nu ai curaj sa le spui pune un jurnal deschis pe o masa, in care spui cat de mult tiai dori sa nu se mai certe si asigurate ca trec si o sa-l vada.) Fii sigura totul o sa fie bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te mai enerva ca iti faci rau singura asa ca ...CaLmEaZa-Te! Nu mai vorbesc cu tine fiindca sunt prea suparati sa mai vb.cu cineva.Cand esti suparat te enervezi si nu mai vb. cu ceilalti. O sa se rezolve problema si o sa iti mai vezi prietenii!big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul o sa fie bine, iar tu esti prea tanar ca sa ai probleme de acum, lasa pe cei mai mari sa le rezolve si tu bucurate de copilarie ca este maide pret decat orice an lumea asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-ti mai posta problemele personale pe net CLAR!

| EnjoiProSkater a răspuns:

La 10 ani scrii ca`m mult sa mor eu n-am, chef de citit la 3 dimineata.

| Iziii:x a răspuns:

sad
Esti mica nu iti mai face atatea grijikiss
Eu zic sa'l sunibig hug Dca e suparat pe tatal tau nu inseamna ca e suparat si pe tinewinking Sigur te iubeste mult sisar bucura dca ai sunabig grin
SI normal ca o sa ii mai vezi pe Sarah si Misulove struck
Tatal tau o sa se impace cu bunicul tauhappy Toata lumea se mai cearta chiar dca sunt si certuri mai mari tot o sa se incheietongue Trebuie sa ii lasi sa isi adune gandurilewinking
Burta si inima te doare din cauza stresuluibatting eyelashes Pe alti ii doare capu cand se enerveaza sau supara... De exemplu pe mine ma doarte burta cand ma supar.big grin
Nu ai nimic gravbig hug
Si stai linistita!kiss
Pupicikisskisskiss
FUnditsa?>big grin