| cryss_1828 a întrebat:

Buna tuturor.Am si eu iar nevoie de cateva pareri/sfaturi.
Sunt cu iubitul meu de aproape 7 luni si de la ultima impacare cand am hotarat sa ne dam mai multa libertate( sa vbim fiecare la randul nostru cu fete, fara sa mai dam ignore ca inainte, si sa fie mai liber in general) am devenit ft geloasa. Pur si simplu simt ca innebunesc cand il vad ca vorbeste cu o fata( pana si pe mess). Nu stiu ce sa fac sa imi treaca.Am ajuns in stadiu in care nu mai ma pot nici abtine pentru ca ma gandesc doar la prostii si imi vine sa plang, mi se schimba starea de spirit.Cum pot sa imi revin? Pentru ca asa il enervez si pe el.desi eu inainte nu suportam faza sa nu ies afara cu prietenii.sa nu vobesc cu baieti in momentul de fata as accepta "conditiile" astea din nou ( asta facea si el la randul lui). Nu stiu ce sa mai fac sa ma stapanesc.Cred ca fac asa din teama sa nu il pierd, sa nu ma insele insa el mi-a spus ca pe mine ma iubeste, nu pe altele si ca nu are ce sa faca cu ele pe mess... dar Pur si simplu cand vad ca vorbeste cu una abia ma abtin insa mi se schimba pur si simplu starea de spirit.Niste idei?

10 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

De obicei nu e buna prea multa libertate dar nici nu trebuie sa fie constrangeri intr-o relatie. Acum nu stiu ce sa zic. Eu vorbesc in fiecare zi cu multe fete dar nu cred ca iubita mea s-ar gandi ca as putea sa o insel cu vreo fata. Asta pentru ca ar sti cat tin la ea. Daca tu il cunosti si stii ca nu te inseala nu ai de ce sa iti faci probleme. Gandeste-te bine cum se comporta cand esti cu el. Daca iti demonstreaza ca tine la tine nu ai de ce sa iti faci griji. De obicei baietii daca nu mai plac o fata, asta se simte. Abia daca simti ceva raceala in comportamentul lui iti poti pune probleme.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Aceasta libertate poate fi uneori extrem de periculoasa. Poate fi chiar inceputul sfarsitului. Depinde cine a fost primul cu aceasta idee. Daca a fost el, inseamna ca s-a racit putin in relatia cu tine. Ai totusi mare grija. Daca tu ai fost promotoarea acestei idei, s-ar putea sa suporti consecintele. Imi pare rau ca sunt atat de directa, dar o fac numai si numai pentru a te readuce la ceea ce inseamna in mod corect notiunea de cuplu si de fidelitate. Poti remedia aceasta stare in care s-a ajuns. Insa iti trebuie mult tact, multa diplomatie, multa finete. Sa redevii ceea ce ai fost candva in sufletul lui, inseamna sa te apropii foarte lin de el. Cum, de altfel, ar sugera aceste versuri: "incet te aproprii de sufletul meu, incet, ca la muzeu... nu faceti ecou!"

| Anca a răspuns:

Crysa, scumpa mea. Stii ce ai facut tu?
I-ai acordat o libertate pe care nu ti-ai dorit sa i-o acorzi. I-ai acordat-o doar ca sa-i demonstrezi lui ca poti, dar nu esti sigura si deloc linistita.
Ai probleme cu increderea in tine. mari sad
Tu nu vorbesti cu baieti? Daca ai vorbi poate ai fi mai calma si in privinta lui.

Sa stii ca, intotdeauna o iubire cand o tii prea usor zboara, dar si cand o tii prea strans, MOARE.
Stiu ca nu-i un sentiment placut neincrederea.
Dar incearca sa nu iti hranesti sufletul cu sentimentul geloziei, care e greu de purtat.

Eu cred ca nu ai suficienta incredere nici in el, nici in tine, nici in voi.
Si eu am fost geloasa intr. o fosta relatie si credeam 100% ca-i vina mea. Dar stii ce-a fost culmea. Cand nu am mai fost cu el, nu mai eram geloasa. Si urmatoarele relatii nu au fost intinate de gelozie.
La voi problema e undeva la mijloc. Gandeste-te ce te tine langa el, daca increderea nu-i deloc la casa ei...

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Sau Lumy, il iubeste, iar sentimentul de gelozie vine la pachet cu iubirea. Sa iti spun sa rationalizezi nu are nici o relevanta, pentru in chestiuni de iubire, femeile simt nu gandesc.

Incearca sa ai mai multa incredere in tine. Daca te-a ales pe tine langa el, inseamna ca are ceva deosebit pentru tine, nu pentru altele. Apoi, depinde si de el daca stie sa te faca sa te simti deosebita; daca nu reuseste, poate ca nu e persoana pentru tine. Vorbeste deschis cu el despre ce simti. E posibil sa nu isi dea seama prin ce treci tu, ce sentimente ai si sa i se para totul normal.

Mult succes!

| psihox a răspuns:

Tu i-ai dat voie sa converseze cu fetele. Dezobisnuieste-l. Conversa-tii cu fetele, dar mai rar, ocazional.

| cryss_1828 explică:

Eu cred ca am fost cea care am luat aceasta decizie si nu am mai dat ignore si alte chestii de genul pentru ca nu vreau sa zica ca de obicei ca e la puscarie, ca nu poate sa faca nimic si din aceste motive( zice el) nu prea mai vrea de obicei sa ne impacam ( chiar daca in cele din urma ne impacam big grin ). Mi-a placut ce ai scris emanuellex.happy

| Lumynyzza a răspuns:

Uite un sfat bun esti cam prea obsedatasadde el. discuta si tu cu el asa poate iti revii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa "inveti" sa faci si unele lucruri fara el.de exemplu, poti iesi si tu cu prietenele la un suc.sau poti merge cu prietenii(si fete si baieti) la un film.incearca sa ti ocupi timpul, pentru ca sa nu te mai gandesti asa mult la el. daca ti a spus ca te iubeste si ca nu are treaba cu alte fete si tu stii asta incearca sa i arati ca ai incredere in el. ofera i o intimitate de care la randul tau si tu ai nevoie.:*ai grija de tine>big grin

| calin_8208 a răspuns:

In calitate de barbat... pun picioru' in prag. Apoi nu te supara tu fatuco' da nici chiar sa iasa cu prietenii nu il lasi? auzi: daca te place si nu vrea sa te paraseasca atunci nu te lasa nici daca il lasi sa mearga in oras cu alte fete, nici daca il tii in lant. Din moment ce ii interzici libertatea el o sa si-o doreasca cel mai mult (frutul intezis). Daca e sa te paraseasca o va face si daca il tii in lant si daca nu. Vezi ca nu toti barbatii is mari gagicari si poate cu altele nu prea are succes; la asta nu te gandesti?
Eu daca eram in locul lui daca o fata imi impunea sa nu mai vorbesc cu alte fete ii ziceam "DUTE TARE!", dar din moment ce el a accepta pentru un timp inseamna ca tine la tine asa ca lasa lantu' iubirii asa cum l-ai facut acum. bafta

| amy_9264 a răspuns:

Gelozia fara motiv a despartit multe relatii. fara sa-ti dai seama la un moment dat vei ramane singura.asa era si prietenu meu.ne cunoastem de 5 ani acum sunte casatoriti.era foarte gelos si ma deranja stiind ca sunt nevinovata.am pus capat relatiei si am fost plecata din tara. el o alta relatie si eu la fel. dar spre dezamagirea lui o fata foarte geloasa daca intarzia 5 minute ii punea 1000 de intrebari.proband pe pielea lui acum nu mai este asa.si in cele din urma ne-am casatorit.deci daca e sa fie alt tau asa va fi.