| mariana20 a întrebat:

Buna tuturor...am si eu o mica mare problema.Cum sa scap de gelozie? de cand ma stiu sunt foarte geloasa si nu reusesc nicicum sa scap de asta.Indiferent cat de mult imi arata sotul meu ca ma iubeste, eu tot il gelozesc. Cel mai tare sunt geloasa din cauza fostei lui iubite. El nu mai vrea sa stie nimic de ea, nu vb despre ea, doar eu vb cu ea pe messenger sau fb si deseori bate apropouri care au legatura cu sotul meu sau face glume proaste stiind ca sunt geloasa si am sa ma cert dupa aceea cu el. Ea a mai incercat sa ne desparta si inca o face foarte subtil. I-a spus si sotul meu si eu sa nu il mai caute sa il lase in pace ca el nu o mai vrea niciodata si nici nu ma va lasa pe mine pentru ea dar ea spune ca noi doua suntem prietene ( eu nu o consider ) si ca vorbim doar banalitati desii nu este chiar asa mereu.Adica in fiecare discutie trebuie sa vorbeasca macar o data de el.Cum sa fac sa scap de gelozia asta care ma ucide? Sunt foarte geloasa mai ales pe trecutu lor desii nu au fost mult timp impreuna.Sotul meu imi spune ca nu am nici un motiv sa fiu geloasa pentru ca doar eu contez si ca m-a ales pe mine odata nu pe ea ( cand eu m-am cunoscut cu el ei erau despartiti, dar ea voia sa se impace cu el, dar el m-a ales pe mine ). Voi ce parere aveti? Cum fac sa scap de gelozie?

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu o sa scapi niciodata! O sa-ti faca viata un iad! Gelozia este un defect pe care il ai din nastere! Oamenii gelosi sunt asa pana la moarte! Si isi fac si lor si partenerilor viata grea!
Insa,in situatia de fata trebuie sa te controlezi. Pentru ca,de multe ori,din cauza suspiciunilor neintemeiate pe care un gelos le are vizavi de partenerul lui,acest lucru il impinge pe acesta sa faca tocmai ceea ce nici nu avea de gand sa faca,dar este acuzat pe nedrept! Logica este ca,la un moment dat gelozitul o sa-si zica in sinea lui:" pai si daca fac si daca nu fac, am parte de scandal,macar sa stiu ca am facut-o si primesc "papara" pe dreptate!".
Ma inspaimanta faptul ca tu iei in considerare ca sa iei la bataie femeia aia din cauza ca se va uita dragastos la el! Doamne fereste!
Ar trebui sa te uiti la ea cu superioritate si degajare,pentru ca esti castigatoarea concursului! Bucura-te de asta si arat-o! Posibil sa incerce sa il recupereze,dar el a ales! Si daca este un om integru si nu ti-a calcat stramb pana acum (dovedit),trebuie sa ai incredere in el.
Priveste-o ca pe un looser, o invidioasa si bucura-te din toata inima ca tu esti in aceasta postura si nu ea! Insa nu-i face omului tau viata amara, ca sa regrete alegerea facuta!

32 răspunsuri:
| mariana20 explică (pentru Luori):

Multumesc !

| doc69 a răspuns:

In primul rand schimba-ti id-ul de mess si nu mai purta nici un dialog cu ea.in al doilea rand traieste in prezent ca asta e realitatea nu ce ai trait in trecut.priveste inainte si apreciaza-l pe cel de langa tine mai bine faceti dragoste sau orice altceva in loc sa te gandesti la ziua de ieri nu foloseste la nimic ba dimpotriva