| Renesmee47 a întrebat:

Aseara era cit pe ce sa ma despart de cel mai scump om, iubitul meu! Din cauza geloziei mele si din cauza ca imi lipseste atentia lui.Sunt vinovata si eu dar si el nu mereu are dreptate.Cum sa scap de gelozie, sa nu ma enervez de fiecare data.El comunica cu multe fete si asta pe mine ma afecteaza.Stiu ca cu mine,si nu trebuie sa am dubii, dar nu pot sa ma lupt cu asta.Cind am nevoie de sprijin,de caldura, el practic niciodata nu'i linga mine.Dar il iubesc enorm de mult si nu vreau sa'l pierd din cauza prostiei mele.El devine foarte mindru atunci cind eu ma cert cu el.Cum sa procedez in astfel de situatii, cum sa scap de gelozia mea si sa'l fac sa fie mai aproape de mine?

8 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Mie gelozia ta mi se pare justificata. Tu nu ai atentia de care ai nevoie, dar el are timp de conversatie cu alte fete. Ar fi interesant de stiut ce anume gaseste el in astfel de conversatii.
Incearca si tu sa ii dai cateva picaturi din aceeasi doctorie, stai si tu de vorba pe net cu cativa baieti. Nu ii mai cere atentie, fa un pas inapoi si vezi cum reactioneaza.

| Mykymu a răspuns:

Mda... problema cu gelozia e ca va creeati singuri probleme. Daca e al tau, e al tau! Doar pentru ca vorbeste cu alte nu inseamna ca vrea sa fie cu ele. Incearca sa-ti musti limba de fiecare data cand esti geloasa. Nu incerca sa-i zici sa stea mai mult cu tine sau ceva de genu'... o sa creada ca vrei sa te impui in viata lui. Gelozia intr-o relatie este ca o recompensa a primelor zile de dragoste sincera dar ulterior va deveni o problema majora pentru ambii parteneri. Unii nu reusesc sa depaseasca acest moment si decid sa puna capat relatiei.Incearca sa ai incredere in partenerul tau, dar sa nu crezi chiar tot ce spune (increderea oarba e o problema). Daca vrei sa inveti cum sa invingi acest sentiment daunator primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa discuti aceasta problema cu partenerul tau. Gelozia va incepe sa va acapareze relatia daca nu o veti opri in cat mai scurt timp. Inainte de a trage concluzii, aminteste-ti ca realitatea este mult mai placuta decat o vezi tu prin ochii geloziei. Spune-i partenerului tau tot ceea ce simti, ce anume te deranjeaza, care sunt banuielile tale. Puteti rezolva aceste probleme impreuna. Dar sa nu ii spui chestii care o sa-l deranjeze. Succes!

| EdyFcsb a răspuns:

Pai foarte simplu.Intereseaza-te ce relatii are cu fetele acelea si vorbeste cu el si spune-i nemultimirile tale.Fa-ti curaj.Bafta! happy

| Bica_Madalina_1993 a răspuns:

Incearca sa fi mai indiferenta. Daca vede ca esti geloasa va crede ca esti obsedata de el si se va mandri. Iesi si tu la un suc cu alti baieti/colegi (ma refer la amici, nu sa-l inseli), fa-l sa vada ca nu e singur baiat interesat de tine si ca risca sa te piarda... Multi constientiseaza ca gresesc cand vad ca sunt pe cale sa piarda o persoana.

| Renesmee47 explică (pentru Bica_Madalina_1993):

A zis ca s-a obosit de toate mofturile mele,cicaa astea's mofturi,da? Pff
Si era cit sa ma lase, in loc sa'mi fie alaturi sa ma sprijine, sa se straduie, sa fie fidel asa cum sunt eu, el stie ca eu niciodata nu il voi trada! De asta asa se face mindru si indiferent.

| Silv4N a răspuns:

Ar trebui sa.ti ascunzi nevoia asta de atentie din partea lui, il face sa se simta superior si pe tine de inlocuit. Lasa.l pe el sa vina la tine si daca nu vine, nu te iubeste cu adevarat. Daca nu pari putin greu de atins nu mai esti o provocare deci nu prezinti interes

| ale1994alex a răspuns:

Buna pot sa spun ca eu am aceiasi problema sunt foarte geloasa desi incearca sa imi faca pe plac de fiecare data ma enervez cand vad ca scrie altor fete.Eu cred ca cel mai bine ar fi sa incerci sa fii putin mai indiferenta si sa vezi daca isi schimba atitudinea eu am incercat si la mine functioneaza dar nu stiu cat timp poate se va schimba cu adevarat

| Andrei_Naherneac_1994 a răspuns:

Singura ta varianta ar fi sa incerci sa porti o discutie cu el, avand in vedere ca sunteti iubiti, poti avea o conversatie cu el deschisa si nu trebuie sa-ti ascunzi sentimentele. Si alta experienta pe care o stiu... multe lucruri se invata dintr-o cearta, dar aici trebuie sa fi tu puternica si sa nu iti fie frica de ce ai avea sa ii spui. Ai dreptul de a face asta, pentru ca atunci afli daca tine cu adevarat la tine sau nu. Fi puternica, bafta. happy