| Dayana06011999 a întrebat:

vreau sa va pun si eu o intrebare.cum as putea sa scap de gelozie? ma refer la faptul ca eu mereu sunt geloasa si mi se pare ca iubitul meu se da la celelalte fete mereu.de fapt el nu se da la ele, doar vorbeste cu ele, dar nu stiu ce sa cred.imi spune mereu ca ma iubeste.suntem impreuna de 1 an si ceva si ne-am mai certat, dar acum merge totul bine. ce sa fac ca sa scap de chestia asta cu gelozia?

6 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Gelozia apare în cazul ăsta atunci când eşti mai puţin mulţumită de tine,de cum te comporţi cu iubitul tău, gândeşti că o altă fată e mai bună decât tine, şi el ar putea vedea asta.Atunci când te simţi tu inferoară altor fete pentru că(,)consideri că au un avantaj pe care tu nu-l ai şi iubitul tău şi l-ar dori
Mai exact...ţi-e frică de o fată mai bună ca tine
Cam singura soluţie pe care o văd e să lucrezi la modul în care te vezi pe tine însăţi,să consideri că tu eşti cea mai bună nu alta,că nu ar putea o altă fată să-ţi ia locul
Altfel, o să devii o geloasă incurbailă, şi o să dai în obsesia de a nu-l pierde.Nu o să mai suporte el atâta presiune din partea ta.
Arată-i mai mult că îl iubeşti,fii mai afectuoasa cu el,iubeşte-l aşa încât să simtă din plin asta, dar fără să-l sufoci, şi ai să vezi că dacă va aprecia te vei simţii mai încrezătoare.

| IloveME a răspuns:

Wauuuu...una ca minerolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor
la mine a functionat! sper sa fie la fel si la tine!
gandeste-te da vb cu ele, ele il vor dar ghinion! e al tau si doar al tau.ar trebui sa fi mandra ca il vor multe si el ii doar al tau! j la o adica el doar vb cu ele, u nu vb cu altii gandeste-te c face el si dupa gandeste-te ca si cum ai face-o u. o sa vezi ca la tine nu vezi asa mare greseala ca si cum o vezi la el. sper ca te-am ajutat j daca ii asa ast funda :X:X:X

| mistakeofyourlife a răspuns:

Nu cred ca poti scapa de gelozie foarte usor.pentru ca este ca o boala care se tine scia de tine pana cand ai puterea sa o infrunti direct. Invearca sa gandesti putin rational :pana la urma nu face nimic cu fetele alea, te-a laes pe tine in locul lor si asta pentru un an. Inseamna ca ar trebui sa te consideri o fata norocoasa. Gandeste-te la toate lucruruile astea cand simti ca "te imbolnavesti". Si daca nu poti trece singura peste roaga-ti o prietena buna sa stati de vorba, sa te asigure si ea inca o data ca nu ai de ce sa fi geloasa. happy bafta!

| Niros19 a răspuns:

Sa nu intelegi chesti gresit daca e iubitul tau nu inseamna ca nu are voie sa vorbeasca cu nimeni si ca sa scapi gandeste-te ca fetele alea cu care vorbeste nu exista dar tot nu pricep de ce esti geloasa ca si tu mai vorbesti cu baietii

| puffika a răspuns:

Gandeste-te ca foar vorbeste cu ele.Ce tu nu vorbesti cu baieti? Tu nu stai cu alti baieti in afara de el? Plus ca sunteti impreuna si te iubeste, dar gandeste-te cum ar fi fost sa nu te bage in seama si sa vorbeasca cu celelalte fete.aa.atunci era gelozie adevarata!

| danylove37 a răspuns:

Nu mai fi asa... daca te iubeste(ceea ce e clar dupa parerea mea) niciodata nu o sa te insele