| mariana20 a întrebat:

Buna tuturor...am si eu o mica mare problema.Cum sa scap de gelozie? de cand ma stiu sunt foarte geloasa si nu reusesc nicicum sa scap de asta.Indiferent cat de mult imi arata sotul meu ca ma iubeste, eu tot il gelozesc. Cel mai tare sunt geloasa din cauza fostei lui iubite. El nu mai vrea sa stie nimic de ea, nu vb despre ea, doar eu vb cu ea pe messenger sau fb si deseori bate apropouri care au legatura cu sotul meu sau face glume proaste stiind ca sunt geloasa si am sa ma cert dupa aceea cu el. Ea a mai incercat sa ne desparta si inca o face foarte subtil. I-a spus si sotul meu si eu sa nu il mai caute sa il lase in pace ca el nu o mai vrea niciodata si nici nu ma va lasa pe mine pentru ea dar ea spune ca noi doua suntem prietene ( eu nu o consider ) si ca vorbim doar banalitati desii nu este chiar asa mereu.Adica in fiecare discutie trebuie sa vorbeasca macar o data de el.Cum sa fac sa scap de gelozia asta care ma ucide? Sunt foarte geloasa mai ales pe trecutu lor desii nu au fost mult timp impreuna.Sotul meu imi spune ca nu am nici un motiv sa fiu geloasa pentru ca doar eu contez si ca m-a ales pe mine odata nu pe ea ( cand eu m-am cunoscut cu el ei erau despartiti, dar ea voia sa se impace cu el, dar el m-a ales pe mine ). Voi ce parere aveti? Cum fac sa scap de gelozie?

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu o sa scapi niciodata! O sa-ti faca viata un iad! Gelozia este un defect pe care il ai din nastere! Oamenii gelosi sunt asa pana la moarte! Si isi fac si lor si partenerilor viata grea!
Insa,in situatia de fata trebuie sa te controlezi. Pentru ca,de multe ori,din cauza suspiciunilor neintemeiate pe care un gelos le are vizavi de partenerul lui,acest lucru il impinge pe acesta sa faca tocmai ceea ce nici nu avea de gand sa faca,dar este acuzat pe nedrept! Logica este ca,la un moment dat gelozitul o sa-si zica in sinea lui:" pai si daca fac si daca nu fac, am parte de scandal,macar sa stiu ca am facut-o si primesc "papara" pe dreptate!".
Ma inspaimanta faptul ca tu iei in considerare ca sa iei la bataie femeia aia din cauza ca se va uita dragastos la el! Doamne fereste!
Ar trebui sa te uiti la ea cu superioritate si degajare,pentru ca esti castigatoarea concursului! Bucura-te de asta si arat-o! Posibil sa incerce sa il recupereze,dar el a ales! Si daca este un om integru si nu ti-a calcat stramb pana acum (dovedit),trebuie sa ai incredere in el.
Priveste-o ca pe un looser, o invidioasa si bucura-te din toata inima ca tu esti in aceasta postura si nu ea! Insa nu-i face omului tau viata amara, ca sa regrete alegerea facuta!

| mariana20 explică (pentru Elianna):

straight face De multe ori imi zic sa nu o iau in seama, dar nu reusesc mereu.Si sunt constienta ca prin comportamentul meu imi fac sotul sa sufere, dar nu stiu frica ca am sa il pierd nu imi da pace.In zadar imi spune el ca ma iubeste si ma va iubi mereu si ca nu am de ce sa ma tem.Nu reusesc sa scap de teama!

| 2487283ioo a răspuns (pentru mariana20):

Femeia aia sigur nu e intreaga la cap...

32 răspunsuri:
| Luori a răspuns:

Ah, asta da.imaturitate. Este SOTUL TAU!
Tu iti observi actiunile? Gelozia se naste din neincredere, teama, dorinta obsesiva de-a detine o persoana ( care nu e proprietate! ). TU esti cea care inca mai discuta cu fosta lui prietena ( sa repet ca ii esti acum sotie? ), TU esti cea care mai tine legatura cu o persoana care face rau doar prin prezenta, TU esti cea care tine situatia asa, care o intretine, TU esti cea care continua. Deasemenea, mai cred ca gandurile si actiunile tale strica relatia, si nu fosta care nu il atrage in nici un fel, probabil, pe sotul tau. Poate acest barbat se va satura, se va supara foarte tare, si tu il vei impinge catre lucrurile de care ti-e frica. Nici nu este nevoie sa te paraseasca pentru altcineva; este nevoie doar sa te paraseasca pentru ca ceea ce tu detii toxic sa ramana permanent si buba sa creasca mai mare. Poate ar trebui sa te regandesti sa-l apreciezi si sa-ti scoti monstruletii din minte, daca vrei ca relatia sa fie sanatoasa, barbatul sa ramana al tau, sa nu se indeparteze.

| mariana20 explică (pentru Luori):

Este adevarat ca eu vorbesc cu ea, dar asta pentru ca desii o ignor ea face in asa fel incat se baga iar si iar in seama.

| Luori a răspuns (pentru mariana20):

Asa cum am spus, TU ii permiti sa faca asta; nu exista scuza, mai ales ca discuti cu ea virtual, un loc unde cu putina minte( chiar si fara ) si implicare, ignori pe cine doresti.

| mariana20 explică (pentru Luori):

Eu sunt o fire mai sufletista de fel.am ignorato de nenumarate ori dar de fiecare data cand imi povestea cate ceva mi se facea mila de ea.In vara vrea sa ne intalnim sa iesim pentru ca ea nu are prieteni.Nu stiu ce sa fac.imi este si mila de ea si in acelasi timp ma si enerveaza

| Luori a răspuns (pentru mariana20):

Sufletista nu inseamna neaparat si naiva. Nu este vina ta ca nu are prieteni, este problema ei cum ii "procura" si pastreaza. Pastrezi legatura cu ea, daca nu mai mentioneaza de sotul tau - asta poate fi o idee, daca tu vrei sa continui sa tii legatura cu ea.
Poate pui "botul" unde nu trebuie, poate ea te-nvarte cum doreste, deci tu joci precum ea canta, ceea ce inseamna mare naivitate. Tii legatura cu ea cand reusesti ca "prietenia" asta sa nu te afecteze. Altfel, preferi situatia de acum, ceea ce este rau si foarte urat, altfel spus o preferi pe ea, ceea ce este toxic, in locul unei posibile relatii mai sanatoase alaturi de sot.

| mariana20 explică (pentru Luori):

happy ai dreptate! multumesc frumos pentru raspunsuri

| Luori a răspuns (pentru mariana20):

Spor si...responsabilitate!

| mariana20 explică (pentru Luori):

Multumesc !

| UbexFlo a răspuns:

Aici cine si de increderea in el.Tu nu prea ai incredere in el si asta e motivul pentru care esti geloasa, deci nu cred ca a fost o alegere buna sa va casatoriti atata timp cat nu exista incredere.Tu ai senzatia ca probabil o sa se intoarca la fosta si o sa te paraseasca pentru ea dar hai sa te mai linistesc putin.
1.O sa se plictiseasca aia pana la urma sa se bage peste voi.
2.Sotul tau iti este sot, nu doar iubit, nu te paraseste cu una cu doua, divortul costa bani.
3. Daca nu te iubea pe tine, nu se casatore cu tine si nu o lasa pe aia in urma.
Daca ea se baga, problema ei, o sa se plctiseasca la un moment dat si o sa scapati de ea.Nu o mai bagati in seama, intrerupeti orice legatura cu ea sa nu mai poata da de voi si gata.Stai linistita ca nu se va intampla nimic.

| mariana20 explică (pentru UbexFlo):

Ar fi bine sa se plictiseasca ca de 1 an ma tot enerveaza si se baga.Multumesc frumos pentru raspuns :*

| UbexFlo a răspuns (pentru mariana20):

Stiu cum e.Eu inca sunt pustoaica si un taranoi ma tot streseaza de doi ani de zile dar incerc sa il evit cat mai mult si uite asa reusesc sa mai scap de el pe perioade limitate de timp ca tot face rost de numarul meu si ma suna.cu toate ca nu am avut nicio treaba el.S-a bagat peste mine sa ma desparta de actualul si nu a reusit.M-am despartit de el vreo 2 luni din alte motive si m-am combinat cu altul.S-a bagat intre mine si ala si ne-a despartit, deci e clar a avut intentii rele dar mi-a facut cel mai mare bine din lume pentru ca m-am impacat cu baiatul cu care sunt acum de 2 ani. Daca tot incearca sa va desparta eu cred ca, ori are un interes anume fata de sotul tau(poate "are bani" sa zic asa) ori nu are minte deloc, e mai copila decat mine la minte.happy

| mariana20 explică (pentru UbexFlo):

Nu este vorba de bani deoarece eu cu sotu meu duce un trai decent.Adica nu avem bani cu sacu.La ea este problema ca era obisnuita sa fie mereu prima pentru el,sa faca ce vrea din el,cand vrea.Iar cum el nu o mai baga deloc in seama acum,ea se oftica si incearca mereu sa ne faca sa ne certam,sa ne despartim.Tin sa precizez ca nu o face asa direct, ci foarte subtil, in gluma loveste unde vrea

| UbexFlo a răspuns (pentru mariana20):

E nesimtita!

| misterioaѕa a răspuns:

Nu ai încredere în el şi asta e rău.Îl iubeşti prea mult şi ţi-e frică să gândeşti că a fost cu altcineva, dar trebuie să înţelegi că trecutul nu se mai întoarce(în cazul tău).
De ce nu-i dai "ignore"respectivei? Dacă vei continua să vorbeşti cu ea îţi vei distruge căsnicia.Chiar trebuie să te înjoseşti aşa în faţa unui nimic?

| mariana20 explică (pentru misterioaѕa):

I-am mai dat ignore de vreo 2 ori ca m-am certat urat cu ea din cauza ca il tot cauta, dar de fiecare data dupa un anumit timp ea ma cauta de pe alt id sau pe fb lasa mesaj ca daca mai sunt suparata, ca sa nu mai fiu ca ea nu il mai vrea pe sotu meu si altele si sa fim iar prietene.Si dupa faza asta l-a cautat pe sotu meu tot cu alt id si i-a spus ca de ce nu a mai cautat-o de cand este cu mine.El i-a zis ca nu vrea si sa il lase in pace, ea s-a suparat, dar la fel dupa un timp mi-a zis mie ca sa ii dau accept pe fb sotului meu si cand i-am zis ca nu a zis ca de ce ca nu are nimic cu el.Atunci i-am zis ca nu vrea el sa o aiba la prieteni si nu vrea sa stie de ea si atunci a inceput sa il vorbeasca de rau sa zica ca ii un mincinos, un ipocrit si multe altele.

| misterioaѕa a răspuns (pentru mariana20):

Dacă tot ai ignorat-o de atâtea ori trebuie să o ignori şi de azi înainte.Este spre binele tău! Schimbaţi amândoi id-urile şi adresele de facebook, chiar face ce vrea din voi? El e bărbat, nu poate vorbi cu ea şi să-i spună să se liniştească?

| mariana20 explică (pentru misterioaѕa):

A vorbit cu ea o data si i-a spus sa nu il mai caute deloc, sa il lase in pace.In rest mi-a spus mie sa o ignor, sa o sterg din lista de mess si fb pentru ca ea stie cum sa ma enerveze si asta urmareste.

| doc69 a răspuns:

In primul rand schimba-ti id-ul de mess si nu mai purta nici un dialog cu ea.in al doilea rand traieste in prezent ca asta e realitatea nu ce ai trait in trecut.priveste inainte si apreciaza-l pe cel de langa tine mai bine faceti dragoste sau orice altceva in loc sa te gandesti la ziua de ieri nu foloseste la nimic ba dimpotriva

| Andrei07565486 a răspuns:

In primul rand ar trebui sa incetezi ori discutie cu "fosta lui prietena" si de gelozie nu poti scapa asa usor doar pocnind din degete, ar trebui sa ai mai multa incredere in sotul tau chiar daca tu nu vei putea, dar incerarca, si cel mai important ar fi : sa nu asculti ceea ce iti zic cellelalte persoane despre sotul tau cel mai bine este ca tu sal prinzi in "fapta" asa te vei convinge. daca nici metoda asta nu merge, si nu poti scapa de gelozie, ai putea incerca un gadget gen: o minicamera atasata, sau un minimicrofon,

| Andrei07565486 a răspuns:

Daca nu merge nici una din metodele de mai sus, inseamna ca duce lipsa de p***, trimite-o aici pe TPU laughingrolling on the floor)))

| misterioaѕa a răspuns (pentru Andrei07565486):

Ai mare dreptate!laughing.
Nu e aranjatălaughing.
Dacă eram în locul Marianei o săturam eu...

| mariana20 explică (pentru Andrei07565486):

laughingrolling on the floor pai cred ca duce ca ea sta cu unu dar nu stiu ce relatie au ei ca ea mereu ii pe net.ala doarme ea ii pe net zi si noapte laughing

| mariana20 explică (pentru misterioaѕa):

Stiti care este problema ei? Ea a stat.stat e mult spus cu sotul meu cateva luni.Dar cum? azi era cu el maine il lasa pentru altu, peste cateva zile se intorcea la el si tot asa.Si era obisnuita ca de fiecare data cand ea pocneste din degete el sa se supuna.Si o roade ca nu se mai intampla si acum ca mi-a si zis ca cred ca te iubeste din moment ce a refuzat sa mai vorbeasca cu mine.Cum adica sa nu mai vrea sa vorbeasca el cu mine niciodata? era foarte surprinsa de asta

| misterioaѕa a răspuns (pentru mariana20):

Toţi ne-am dat seama ce este ea.Nu are rost să te agiţi din cauza ei.

| mariana20 explică (pentru misterioaѕa):

Mersi mult pentru raspunsuri :* un singur lucru vreau sa te mai intreb daca vrei sa imi raspunzi.Ea locuieste in Franta cu iubitul ei oh go on si in vara vine acasa ( sta in acelasi oras cu noi ) si vrea sa ne intalnim toti 4 la un suc, sa iesim in oras, sa fim prieteni toti ca si cum nimic nu s-a intamplat.Eu nu stiu ce sa fac, ca daca de exemplu iesim toti si o vad ca se uita mai ciudat la sotu meu o bat laughing ( mai alea ca ea i-a mai spus lui o data cand nu eram eu acasa ca sa se vada pe ascuns cand vine ea acasa si multe.m-am luat de ea ca am aflat logic, dar ea zice ca sa trecem peste si sa fim toti prieteni )

| misterioaѕa a răspuns (pentru mariana20):

Cred că ar fi mai bine să nu ieşiţi cu ea.
Cine ştie ce-i mai vine în minte...

| h3ct0r3 a răspuns:

Pai fii indiferenta in tot ce se intampla, mai ales cu proasta aceea ea te face sa fii geloasa nu e vina mintii talee doar vina ei si pentru asta nu o mai baga in seama ...si cand vrea sa vb cu tine ii spui ca nu ai timp de discutii de genu asta si sa te lasa naibii in pace fiindca s-a terminat pe tine te-a ales e sotul tau.Iti zic din proprie experienta. Fundistsaa

| mariana20 explică (pentru h3ct0r3):

Eu am mai ignorato de cateva ori,dar de fiecare data ma cauta tot ea, ca nu mai fi suparata pe mine ca sa fim prietene ca nu stiu ce! Daca o ignor, oricum se tot baga in seama dupa ceva timp si tot asa.Este mai rea ca raia laughing

| 2487283ioo a răspuns:

De gelozie nu se scapa asa usor...trebuie sa ai incredere deplina in sotul tau si sa nu pui suflet intotdeauna la vorbele rele ale altora, poate o fac asa in ciuda invidie sau asa ca se simt bine.Din moment ce te-a ales pe tine iubestel si tine mult la elhappy

| mariana20 explică (pentru 2487283ioo):

Stiu ca suna ciudat, dar am incredere in el.Imi arata ca ma iubeste, stiu ca ma iubeste si ca nu ma inseala sau ca se gandeste sa o faca vreodata, doar ca ma enerveaza ca asta se tot baga mereu.Ea are mereu cate ceva de spus si asta ma enerveaza si ma face sa fiu geloasa pentru ca alte motive nu am.Sotul meu nu imi da motive de gelozie, sincer. Daca toti barbatii ar fi cum este el ar fi doar femei fericite, dar problema este fosta.ea ma seaca