| RalucaRus a întrebat:

Buna tuturor!

Cred ca aproape fiecare dintre noi a vazut cel putin un film de groaza pe parcursul vietii.

Sunt anumite momente in viata care ne afecteaza, precum o problema personala care persista sau ceva care nu ne da pace, fiind mai vulnerabili psihic in aceasta perioada.

Ce efecte psihologice credeti ca au vizualizarea in exces a filmelor de groaza intr-o perioada din viata noastra in care suntem mai vulnerabili? Care sunt urmarile vizualizarii filmelor de groaza in exces( saptamanal 2-3 ) sau vizualizarea doar a filmelor de groaza?

Astept raspunsurile voastre!

3 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nicio urmare, dacă nu mai ești copilaș.

| Oana92 a răspuns:

Nu am vazut statistici pe asta, dar intuitia imi spune ca acest gen de filme dezvolta o stare de anxietate. Iar psihopatilor le dau idei...

| Sam09 a răspuns:

Pai..si eu acum un an/doi ma uitam la filme de groaza. Nu am avut cine stie ce probleme psihologice, aveam doar cosmaruri. Eu stau la curte si seara cand ieseam prin curte aveam senzatia ca ma urmareste cineva, simteam un fior pe spate, ma intorceam si nu era nimeni, doar imaginatia, deseori se intampla sa fie cainelelaughing
Filmele de groaza chiar pot afecta oamenii, dar nu pe toata lumea, depinde cat de sensibila esti, cat de repede de sperii, daca te sperii din orice...