| Chainsaw a întrebat:

Buna tuturor.De 1 mai vreau sa merg si eu la strand si parintii nu ma lasa.Gaseste tot felul de motive te duci cu baieti sa te intinzi pe acolo cine stie ce se intampla doamne fereste nu te las.Imediat fac 14 ani si nu ma lasa singura la strand sad merg cu niste prietene mai mari fara baieti, si oricum daca ar venii baieti ar veni doar doi care nu am nici o treaba cu ei.De inotat stiu sa inot am fost 1 an la inot trebuia sa intru si in lot in fine.O sa am voie la strand cand o sa fac 15 ani asa mi-a spus.Nici eu nu sunt sfanta dar cand vine vb de lucruri din astea sunt serioasa.Cum ii zic ca vreau sa merg incepe sa zica ma fato eu ti-am zis ca nu te las numai insista si ma injura sad.Cum sa o conving mai e putin si nu ma lasa. Tata m-ar lasa dar ea nuuuu ca doamne fereste cine stie ce se intampla.Recunosc si eu sunt nemernica si ma duc fara sa ii spun in multe locuri si ea stie asta.I'am explicat mai bine ma lasi sa merg decat sa ma ascund si tot merg ca nu stie ce manevra fac si tot ajung.M'as duce de 1 mai pentru ca unde e acel strand la o statie este un parc care il frecventez destul de des si pot spune ca merg acolo si nu ma ud la par dar e problema ca merg de dimineata.De ce alege intotdeauna sa o mint? nu o sa ma lase acum stie ca altadata o sa plec fara sa ii spun si o sa fie mai rau ii explic dar nu ai cu cine zici ca a turbat.Ce sa fac?

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti tare mica, nu e cazul sa te duci la strand fara parintii. Este periculos si cam rusinos pentru o fetita, mai ales ca spui ca nu ai discernamant si te comporti imatur pentru varsta ta.
Roaga-i pe parinti sa mearga cu tine, daca nu o fac, stai acasa. Si sub nici o forma, cat traiesti tu, sa nu-ti minti parintii. mai bine iti tai o mana decat sa rostesti o minciuna in fata parintelui tau.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă tot îi întorci mereu vorba, la ce ne mai întrebi pe noi?
Pa, pa.

| robertpaul a răspuns:

Multe decizi in viata se iau, fara a cere ajutorul parintilor, cand nu suntem majori.Ai crede ca parintii sunt pisalogi, needucati, incuiati, dar adevarul este altul.Sunt ocrotitori cu proprii copii, nu vor sa li se intample ceva etc.Vei stii asta doar cand vei fii parinte.Vei face identic, ca ei. Tare mult as vrea sa mai pot schimba 2 vorbe cu mama, sa ma certe, sa ma bata, dar D-zeu a avut nevoie de ea prea devreme.Eu iti sugerez sa-ti asculti parinti, pentru ca au trecut prin anii tai si au raspunsuri mult mai bune decat ai tu la 14 ani.Tu, pur si simplu te ghidezi, dupa ceea ce fac altii si copiezi.Atata timp,cat parintii tai iti dau sa mananci, iti cumpara haine, iti platesc intretinerea, educatie, te cresc, trebuie sa-i asculti.Cand vei fii majora vei face ceea ce doresti.Nu sunt rautacios, dar parintii te calauzesc in viata, sa nu gresesti.

| anabelisa a răspuns:

Salut! Din punctul meu de vedere,problema este la tine, nu la parintii tai.
De ce ai preferat de fiecare data sa-i minti,cand mult mai usor era sa le spui cu cine si unde te duci?
Mama ta este indreptatita sa nu te lase sa mergi la strand, deoarece vazand ca de multe ori ai plecat undeva fara sa le spui, increderea pe care a avut-o in tine i-a fost zdruncinata si cu greu o vei convinge de un lucru.
Bine ar fi ca pe viitor, sa incerci sa le dovedesti ca ai o varsta la care poti face diferenta dintre ce e bine si ce e rau si sa-i convingi de faptul ca pot sa bazeze pe tine, ca te-ai maturizat si deciziile pe care le iei in ceea ce te priveste iti sunt favorabile.
Cheia unei bune relatii cu parintii este comunicarea.
Daca tu refuzi sa faci acest lucru, nimic nu se poate schimba in bine!

| romanita44 a răspuns:

Majoritatea celor de varsta ta fac lucruri si vor lucruri care nu sunt de varsta lor.viata ta ti-o construiesti singura. vrei prostii peste prostii, vei ajunge sa mori de foame cand parintii tai nu te vor mai putea intretine. daca esti eminenta la scoala, atunci cred ca o mica iesire decenta cufetele la strand ti-ar fi permisa. minciunile pe care le spui parintilor tai, vin in primul rand impotriva ta. timpul nu il mai poti da inapoi.iti doresc sa nu regreti nimic si sa nu ajungi sa spui peste vreo 10 ani ca poate daca aveai alte precupari. aveai un viitor si un trai civilizat si elevat.sunt,din fericire, copii si adolescenti care stiu sa fie si eminenti la scoala si sa se si distreze conform varstei lor.

| romanita44 a răspuns:

Sunt perfect de acord cu anabelisa.a spus perfect.

| karsivan a răspuns:

Invita-ti si pe ei la strand si gata ei sunt linistiti tu mergi fara probleme.

| darriya a răspuns:

Mai da-l incolo de strand,o sa ai toata viata sa te duci la strand, ascultati parintii ca ei te invata de bine... daca ii vei asculta vei vedea ca vor avea mai multa incredere in tine si iti vor da libertatea de care duci tu lipsa. daca vrei neaparat sa te duci la strand du-te cu maica-ta sau cu o matusa, verisoara ceva, dar nu cu prietenii pentru ca parintii isi fac fel de fel de inchipuiri, si sa nu ii urasti pentru ca ei iti vor binele!

| Ingerasulinocent a răspuns:

Ii spui ca vine si un adult cu tine. Dar faci in asa fel, sa fie credibil.

| NikkerBoy a răspuns:

Am trecut si eu prin situatia cand mama nu ma lasa sa merg seara prin oras, sa ies cu prietenii, sau chestii din astea. Pentru ca ii era frica sa nu ma apuc de fumat, sau ceva de genul asta.thinking (sunt baiat)
Oricum. incearca sa ii spui ca nu te duci singura. zii ca ori anul asta ori la anul e tot aia.

Vroiam sa te intreb. de unde esti? Ca am vazut prin intrebarile tale recente ca ai prieteni pe skype, sau ceva de genu... poate vorbim happy