| catalina23 a întrebat:

E pentru prima data cand intru pe acest site si sunt putin surprinsa si in acelasi timp bucuroasa ca as putea primii sfaturi din care sa invat ceva sau chiar sa le aplic in ciudata mea relatie, care desii, nu as putea zice tocmai ciudata deoarece mai nou este o moda. Povestea mea a inceput in urma cu 3 luni cand l-am cunoscut pe "prietenul meu" la un party. El este din Bucuresti si a venit in orasul meu pentru un contract semnat cu echipa de baschet de aici. Dupa incheierea acelei seri, mi-a cerut id-ul de messanger sa mai vorbim, a doua zi nerabdatoare, m-am trezit si ca niciodata cu messanger-ul pornit, ok, a intrat si el online si am inceput sa vorbim de toate, dar ce mi-a placut cel mai mult a fost ca mi-a spus ca are o relatie de 3 ani, adica faptul ca a fost sincer.Desi dezamagita(deoarece e simpatic rau baiatul)mi-am zis ca putem sa fim si doar amici nu obligatoriu iubiti; asa ca dupa o saptamana de barfit pe messanger am decis sa iesim la un suc, am iesit si ne-am simtit ff bine impreuna, radeam, povesteam multe de parca ne cunoasteam de o viata. A doua zi el plecase in deplasare cu echipa si la intoarcere pe la orele 2 3 noapte ma suna sa ies putin in fata blocului ca mi-a adus ceva de la Brasov si daca nu mi-l da acum se topeste, surprinsa am iesit afara si ghici? Acel ceva era un sarut! Asa a inceput relatia noastra, desii stiu de relatia lui de acasa si desii nu-mi place sa fiu pe locul 2, totusi am acceptat sa ma complic mai mult, au urmat zile si nopti care pe mine m-au facut sa ma indragostesc la nebunie, firea lui de om, cum gandeste, cum imi vorbeste, cum ma atinge, cum ma saruta, cum ma alinta, cum ma priveste, cum ma tine in brate pana a doua zi la trezire, cum stie el sa ma faca sa ma simt cel mai bine atunci cand sunt cu el, toate lucrurile acestea ma fac sa o iau razna pe zi ce trece! Cand am implinit o luna, sincer imi era jena sa-i spun ca facem o luna(ma gandeam ca ce o sa-i pese lui)dar cand am ajuns la el imi aduce in camera o farfurie cu 2 prajituri si o lumare, sa-mi pun o dorinta ca doar avem o luna...am ramas fara cuvinte, am trait atunci clipe atat de frumoase care nu am sa le uit degraba, poate niciodata, a trecut o luna de iubire a trecut doua, uite ca a trecut si a treia luna si noi tot impreuna. Sfatul pe care as vrea sa vi-l cer este:ce sa fac? sa mai continui relatia cu el? sau sa o las balta acum cat mai am putere sa renunt(desii mi-ar fi greu si acum)problema este ca desii am vb despre relatia lui de acolo, imi spune sa am rabdare si am, chiar am, dar imi este atat de greu cand stiu ca nu e al meu in intregime si in plus el este si fff gelos, daca merg in club cu colegii de facultate sau ori unde altundeva nu-i convine deloc, desii stie ca nu il insel, nu as putea, cred ca mi-e prea drag sa fac lucrul acesta si situatia asta ma lasa fara puteri, de multe ori mi-e ciuda pe el de ce nu o termina cu fata aceea, dar imi dau seama ca eu sunt "proasta"din relatia asta nu ea si sarmana nu are nici o vina, este si ea o victima, fiind inselata de prietenul iei mi-e mila si de ea dar mai mila imi este de mine.Va multumesc daca ati avut rabdare sa cititi pana la sfarsit! Sarbatori fericite!

Răspuns Câştigător
| hasegawa a răspuns:

Catalina, stiind ca este implicat intr-o relatie nu te-a facut sa nu te implici, ci din contra te-ai implicat atat de mult incat ti-ai dat si singura seama ca nu mai poti iesi decat in cazul in care el te-ar face sa suferi sau s-ar purta urat cu tine ceea ce se pare ca nu este cazul.Trei ani de relatie de multe ori te face sa nu mai vezi pers de langa cum era la inceput, deja ii sti partile bune si rele.
Acum tu esti ceva nou care trebuie exploatat si care vrea sa se si lase exploatata, depinde ce se va intmpla mai incolo si cat de repede va veti satura unul de celalalt...insa gandeste-te ca ceea cei face acum prietenei oficiale ti se poate intampla si tie, atunci tu vei fi victima.
Nu-ti spun renunta, iubirea este frumoasa cu toate cele care le intampinam bune si rele. Ceea ce ai astazi nu ai avut ieri insa maine vei avea mai multe decat astazi. Distreazate si nu-i da voi sa te tina in casa cand el nu este prezent ca nici tu nu ii imunpui anumite lucruri care sunt de la bun inceput interzise intr-o relatie. Iubirea este trecatoare asa ca ditreazate cat mai mult si iubeste la fel de mult cum ti-ai dori sa fi iubita, lasa-te iubita

13 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Draga mea, oare te iubeste sau este un om care îi place sa fie iubit, eu sunt un barbat si daca aveam parte de un suflet atat de iubitor si bland ca tine, as fi fost in stare de orsice ca sa nu te pierd. Tu trebuie sa te gandesti la tine si sa nu te trezesti intr-o zi ca s-a saturat de tine si te-a abandonat subit. Discuta deschis aceasta chestiune cu el si pune-l in postura de a se hotara incotro duc drumurile voastre. Îti doresc sa ai parte de o iubire adevarata.

| EUSIATIT a răspuns:

Fii tare capul sus. nu e un cap de lume.nu mai depune atit de mult suflet. fii libera traieste ti viata. vei cunoaste si altii. esti tinara nu te lega la cap fara sa te doara,, iti spune o persoana cu experienta nu te lasa diusa de val. dragostea e ca sania pe zapada aluneca si cind. cazi,, hai fa ochii mari nu te lasa ca barca pe val ESTi TINara ai timp

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Bine ai venit!
Cam complicată situaţia. Problema este că el va renunţa foarte greu la aceea relaţia (asta dacă chiar va renunţa). Poţi să continui relaţia dacă îţi place, dar s-ar putea să fii dezamăgită, s-ar putea să rămână cu cealaltă dacă vei începe să îl stresezi. E foarte posibil să îi convină pentru că tu accepţi că el are o altă prietenă. Am văzut atât de mulţi bărbaţi care în ciuda faptului că sunt căsătoriţi îşi caută amantă... E posibil să vrea să aibă pe cineva în alt oraş când prietena lui nu e acolo. Nu ştiu ce să zic. Faci ce crezi că e mai bine. Poţi de exemplu să continui cât timp te simţi bine, iar când nu mai merge să renunţi... dar în acelaşi timp e posibil să îl iubeşti prea tare până atunci şi să ajungi să faci compromisuri care s-ar putea să nu merită. Sau poţi să-l ţii până-ţi găseşti pe altcineva care să te facă să te simţi bine. Dat fiind faptul că are o relaţie de 3 ani e foarte greu să crezi că va renunţa la ea. Nu pentru o altă fată. Poate pentru că nu mai merge, dar nu pentru altă persoană cunoscută mai recent. Dacă poţi să te rezumi la "a te simţi bine" cu el fără să te implici mai mult e ok. Dacă te implici prea mult s-ar putea să ai de suferit la un moment dat. E alegerea ta ce faci!

| Parintele a răspuns:

Nu trebuia sa te manance in fund sa incepi o astfel de relatie din care veti iesi toti sifonati. El este un magar care profita de doua fraiere. Tu esti o mincinoasa si o lasa atat timp accepti sa-ti imparti persoana iubita cu alta femeie. Nu-i mai cere sa renunte la ea caci n-o va face. Cel mai bine renunta la el mai ales ca nu se simte macar sa-ti lase libertatea binemeritata facand pe gelosul. Posibil sa fi pentru el doar o bucatica iar adevarata lui dragoste sa fie cealalta.

| cristina_3322 a răspuns:

Daca vrea sa aiba o relatie serioasa cu tine cum a avut si cu fata aia de 3 ani.si te iubeste pe tine, ar putea grabi despartirea, chiar daca ar fi extrem de greu sa gaseasca un motiv bine intemeiat, ar putea deveni ff rece cu fata aia iar dansa sa il lase. Dar gandeste`te ca daca ai face tu cu el 3 ani si ar veni alta fata si ti lar lua si el ar incerca sa se desparta de tine dar tu sa nu stii motivu... e in joc fericirea ta si a alteia, cateodata e bine sa fii putin egosit...sa te gandesti mai intai la a ta
E aiurea sa stii ca el merge acasaa si o saruta si pe aia dupa ce te-a sarutat pe tine.
E dificila situatia.sad

ork succes sa primesti ca veste de Mos Craciun ca s-a despartit de ea:*

Răspuns utilizator avertizat
| slayer666 a răspuns:

Am citit pana la sfarsit si povestea ta imi aduce aminte de o poveste de-a mea. tot asa, ea era cu altcineva si totusi m-a acceptat. I-am spus de mai multe ori ca tin la ea mult si dupa ceva timp mi-a zis ca trebuie sa vorbim ceva serios(eu ma gandeam ca o sa imi spuna ca nu mai vrea sa fim impreuna si ca il iubeste mult prea mult pe celalalt.). dar m-a uimit si mi-a zis ca ma iubeste pe mine mult prea mult si de aceea a incheiat o relatie de 2 ani cu respectivul.
deci, eu zic ca nu trebuie sa renunti si iubiti-va mult. nu se stie niciodata ce o sa fie... puphappy

| troxanici a răspuns:

Pai ce sa iti spun, adevarul este ca daca te-ar iubi asa cum spui tu, ar trebui sa renunte la cealalta relatie nu? Eu sunt de parere ca ar trebui sa vorbesti cu el si sa il pui sa aleaga intre tine si ea, spui ca el este gelos cand iesi in club dar tu nu ar trebui sa fii geloasa cand acasa se intalneste cu cealalta iubita? Imi pare foarte bine cand aud de persoane care se iubesc dar fiecare persoana merita sa fie singura iubire a celuilalt partener, si nu pe locul 2. Cel mai bine e sa vorbiti, si sa ajungeti la un punct comun, asat a fost parerea mea! O zi buna happy.

| Grey a răspuns:

Hey Catalina! Eu te sfatuiesc sa-i dai papucii - pune te in locul fetei inselate... Iar de tine? N-ai de ce sa-ti fie mila. Din cate am inteles, el face naveta?! Anyway daca e din alt oras nu are niciun rost! Cum ai spus si tu, o sa ajungi la partea cand o sa te indragostesti mai mult de el, dar cand un barbat inseala, inseala cu un motiv... poate ca este cu tine doar pentru ca esti mai buna la pat, dar cand "actuala lui iubita" incepe sa "se perfectioneze" ce faci? Ramai cu inima broken, concluzia o tragi tu de aici! Good Luck!big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E greu sa dai un sfat aici.Totul pleaca din insusi izvorul sentimentelor neconditionate pe care vrem sa-l conditionam.Se naste intrebarea; Vom putea oare? Vom pune capat, vom suferi vom continua, la fel. Nu dau sfaturi decit la cit mai putina mila pentru cealalta fata. E dragoste si o simtim impotriva oricarei logici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar daca il placi, eu zic sa o termini, aceeasi problema am avut-o si eu. l-am parasit si s-a intors la mine dupa 1 zi...Deci paraseste-l, stiu ca-l placi, dar el e un nesimtit,, jongleaza cu amandoua...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa mi spun si eu parerea, probabil ca a intervenit rutina intre cei 2 si poate el s-a plictisit de acelasi lucru in fiecare zi si te a gasit pe tine, dar fii sigura ca el pe fata aia cu care e de 3 ani nu o sa o lase pentru o relatie d 3 luni.
si eu am o relatie de 2 ani si sa zicem ca as insela-o pe iubita mea dar tot la ea m-as intoarce. Vorbeste cu el si spune-i ca daca te iubeste asa mult sa te caute dupa ce o sa fie liber.Sarbatori fericite! Ai grija!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Golaneala.pe stiute. dar ce conteaza de mireasa? bani la lautari sa iasa. yahooooo!