| Lore125 a întrebat:

Buna tuturor, este prima data cand am decis si eu sa cer un sfat desi simteam nevoia de mult sa imi ofere cineva o parere despre situatia mea.
Am 18 ani si sunt impreuna cu prietenul meu de 10 luni (el are 27) insa, nu au fost probleme de varsta, zic eu, pentru ca si el este mai copilaros, glumet etc..Problema este insa alta, acum 3 luni eu publicam poze el dadea un simplu like cand isi amintea si trecea peste pana cand o amica a postat o poza cu el (mai veche) si cu iubitul ei insa, pe mine m-a deranjat faptul ca el a comentat la acea poza si postarile mele cu el nu erau bagate in seama, pur si simplu imi doream sa imi comenteze cu un singur cuvant, acel cuvant pentru mine ar fi contat mai ales ca eu sunt foarte sufletista si lipsita de incredere cand el greseste din cauza trecutuli, totusi, parca simt ca o sa se termine si relatia mea cu el din prezent la fel cum am simtit dupa ce el cica pentru a "evita cearta" a "sters contul" insa de fapt era inchis temporar si ca scuza a zis ca nu a fost sters pentru ca el avea pe el lucrari in photoshop (se pricepe in domeniul calculatoarelor) insa am acceptat si asa cu toate ca am simtit faptul ca el o sa il mai foloseasca, asa cum am crezut asa a si fost, bineinteles ca el m-a blocat pe mine pe contul meu membrii familiei mele si prieteni ca nimeni sa nu vada ca el folosea acel cont, avea 2 conversatii cu doi prieteni si 2 cereri acceptate la doua fete (m-am uitat la jurnalul lui de activitati), cu toate astea el nu a recunoscut folosind aceeasi scuza, lucrarile lui! Am plecat de la el dar a venit dupa mine a plans rugandu se sa o termin cu asta si am iertat cu gandul ca nu o sa se mai intample.Bun, astazi din nou. in istoricul lui era la cautari o fata si s-a uitat la cateva poze si a si cautat pe Facebook "cum sa sterg o cautare din jurnalul meu de activitati" ca de obicei, a bagat ca scuza ca a confundat o cu o fosta colega de a mea cu toate ca a cautat cum sa ascunda cautarile de pe Facebook.
In concluzie vreau doar un sfat de la o persoana cat de cat care sa aiba capul pe umeri si care sa imi deschida ochii, ajung la faptul ca poate varsta mea nu-mi permite sa dau de adevar. Mentionez si faptul ca in viata reala nu da de banuit insa nu pot sti cu adevarat, nu traim din Facebook dar nu pot trai nici din minciuni.Totusi este la mijloc faptul ca el neaga in continu in loc sa-si ceara scuze spune ca eu caut motive sa plec, desi ma doare sa stau langa cineva care cauta alte fete si sterge cautarile, astept un raspuns sincer!

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa aveți o discuție sincera și deschisa despre relația voastră. Exprimati-va fiecare sentimentele, dar fără sa va răniți. O relație se bazează pe încredere reciproca și pe adevăr.Iar când e încredere, nu există gelozie. De fapt, iubirea adevărată nu este geloasă.

| Lore125 explică (pentru danay72):

Am avut numeroase discutii, totul ok, am avut incredere pana la ranile pe care mi le-a provocat cu faptele lui si totusi nu am cautat eu sa gasesc motive de gelozie ci pur si simplu era intrat fix pe contul acela, de care pana atunci nu am stiut ca mai exista si automat imi a disparut increderea, prin discutii nu face decat sa evite adevarul.

| danay72 a răspuns (pentru Lore125):

Îmi pare rău. Oricum, doar tu poți lua cea mai buna decizie. Îți doresc numai bine.

7 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Nimic nu e mai deranjant decât geloziile ieftine, cum să te superi pe om că nu ţi-a comentat la o postare pe internet? E şi normal că a ajuns să se ferească de tine.

| Violleta2022 a răspuns:

Mi se pare al naibii de urat sa faci atat politie si sa controlezi un om atat de rau!
Neincrederea, gelozia sunt cele mai grele vicii posibile, vicii care omoara dragostea si increderea intre oameni, transformandu-i in dusmani.
Am 30 de ani de casatorie si sotul nu m-a cautat niciodata in poseta si nu mi-a citit niciodata emailurile sau mesajele de pe FB.
Respectul, dragostea si increderea sunt de apreciat la un om.
Cand ajungi sa fii control freeak, relatia se degradeaza si se rupe, dragostea nu mai conteaza, apar certurile, apar problemele... pacat, ai fii putut avea o relatie fericita cu omul asta, dar, se pare ca-i dai cu piciorul din cauza unei gelozii bolnavicioase.
Oamenii au voie sa aiba prieteni, au voie sa faca comentarii cand au chef, au voie sa posteze ce vor, invata sa le respecti deciziile si sa nu-i mai controlezi, nu-i normal sa incerci sa posezi pe cineva cu forta si sa-l tii sub papuc!
Invata sa-i respecti intimitatea!
Nu ai ce cauta tu in FB-ul lui, nu-i frumos sa faci asta, barbatul ala ar trebui s afie iubitul tau, nu copilul pe care-l tii tu sub control!

| Lore125 explică (pentru Violleta2022):

Pana ma trezesc cu ''bomba'' in pat, nu? Tipic si trecutului lasi omului toata libertatea si el si-o ia in cap si cine este vinovatul? Tot cel care ii ofera libertate ..normal.Eu nu am inceput sa controlez pana cand a intrat automat contul in fata mea, si nu in ultimul rand tot el a ales sa il tina inchis. Fac ca si in trecut nu ma bag las totul sa continuie si dupa o perioada libertatea aia se transforma in inselat, am fost deranjata de faptul ca a cautat sa stearga cautarile nu de faptul ca a cautat, automat imi da de gandit! Si totusi nimeni nu mi-a mai zis ca eu exagerez cu gelozia nici la inceput nici la sfarsit altfel mai credeam si eu ca vina imi apartine in totalitate.

| OoBunnyoO a răspuns:

Te-ai suparat pentru ca ti-a dat doar likeuri la poze si nu ti-a lasat comentarii, dar a comentat la o poza veche de-a lui, serios? Sau pentru ca cautat niste fete pe FB si ca nu ti-a spus?

Tu te astepti sa iti spuna fiecare cautare pe care o face pe Facebook si pe google si stai si ii cauti prin istorie?

Normal ca se ascunde si isi face 10 conturi pe care iti da block daca tu faci discutii din asemenea lucruri. Fara suparare, dar cine naiba nu ar face-o?

Exagerezi extrem de mult. Nici nu stiu cum ati reusit sa rezistati 10 luni daca tu te superi din asemenea lucruri. Serios.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Ar trebui sa stai linistita un timp. Poate o sa te caute el.