| cryss_1828 a întrebat:

Sunt cu un baiat de aproape 11 luni de zile iar problema e urmatoarea: pana acum ceva timp cand nu eram unul langa altul stateam in casa aman2, vb pe net sau la tel. iar la fiecare cearta nu mai vroia sa ne impacam pentru ca zicea ca nu are libertate, ca este la inchisoare etc.(tin sa precizez ca el a spus lucrul asta la inceputul relatiei, eu nefiind de acord cu stilul asta de viata). De ceva timp am zis sa ii dau libertate, ca sa nu mai zica ca nu are insa a inceput sa profite de acest lucru.De la 1-2 ore a ajuns sa stea si 7-9 ore non stop afara.Mai nou a inceput sa umble prin oraj ( inainte statea prin cartier, la un fotbal, la o carte), la baruri si mai nou nu mai poate sa vb la tel si sa trebuie sa inchid astfel se enerveaaz sau imi da ocupat si dupa tot eu sa il sun.Lucruri care mie sincer imi dau de banuit.Chiar nu stiu cum sa fac insa nu mai imi acorda deloc timp si mie si simt o raceala usoara din partea lui ( din ce in ce mai puternica). Stiu ca o sa ziceti ca nu e bine sa renuntam la prieteni insa asa a hotarat el inca de la inceput si am tinut cont de ceea ce a spus pentru ca il iubesc enorm.Eu inainte aveam ft multi amici, majoritatea baieti a trebuit sa renunt la toti mai am doar o prietena buna in rest doar amice cu care mai mult de buna, ce faci nu prea am tangente.Eu ma simt singura, plictisita, trista mai mereu fara ca el sa stie.Astazi i-am reprosat ce m-a deranjat si mi-a spus pe un ton urat ca cine sunt eu sa ii spun ce sa faca(tin sa precizez ca pana acum nu mi-a mai zis asa ceva ) si ca de acum pot sa fac si eu ce vreau si cand vreau desi stiu ca daca maine ii zic ca vreau sa ies in oras la un suc cu o fata se supara pentru ca acum vreo luna i-am zis ca vreau sa ies la un suc si mi-a spus ca nu, ca ce sa caut ca acolo vin si baieti si ca nu ma duc pentru ca nu vrea el.Nu stiu ce sa fac. ce sa cred? Sunt eu absurda? tot ceea ce stiu este ca anturajul lui IL STRICA! in anturajul lui sunt toti fara scoala(unii nu au nici 10 clase), care consuma alcool in exces si chiar care se drogheaza. Data trecuta tot din cauza aceasta ne-am certat, a anturajului lui pentru ca petrecea ft mult timp cu ei. Orice sfat e binevenit.

15 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Sa nu crezi ca ma intereseaza relatia ta, ce urmeaza sa iti spun e complet dezinteresat si obiectiv, nu e o parere, e un adevar universal. M-am uitat la intrebarile tale si ai pus in medie una in fiecare luna in care te plangeai de prietenul tau. Sunteti de 11 luni si problemele nu au aparut acum. Esti chiar asa urata incat sa nu poti mai mult? Nu cred. Esti masochista? Nu pari, altfel nu ai mai scrie aici cerand ajutor. Esti proasta? Poate ca pui complet aiurea semnele de punctuatie, dar eu nu consider asta un criteriu.
Si atunci de ce iti mai pierzi vremea cu el? "Anturaj" nu exista, fiecare face ce vrea si ii place, se lasa influentat doar daca permite asta. Nu degeaba e valabila vorba aia "spune-mi cine ti-s prietenii ca sa-ti spun cine esti". Ideea e ca el prefera sa stea cu amicii lui prin baruri in loc sa stea cu tine. Mi se pare destul de simplu sa-ti dai seama cat de mult tine la tine. Tu il iubesti si refuzi sa accepti realitatea, ca el e problema, nu anturajul. Cu cat mai repede vei realiza asta, cu atat mai repede vei putea trece mai departe, pentru ca in momentul asta pierzi vremea aiurea. Vei privi inapoi si vei zice "uite cati ani din viata mi-am pierdut pentru tipu' ala. nu m-am putut trezi la realitate mai repede?" Nu-mi dau seama unde vrei sa ajungi mergand tot pe drumul asta. Tu unde te vezi peste cinci ani?

Abh
| Abh a răspuns:

Distanta nu are nicio importanta, dupa cum ziceam, ii cauti scuze.

| thealchemist a răspuns:

Nu cred ca anturajul e de vina, sau ca are vreo importanta.
deci, nu vrea sa te intilnesti cu o prietena? de ce? ca zice el ca nu ai ce cauta acolo? nu cred ca e dificil ca sa intelegi problema principala, si anume "el", care te conduce si iti spune unde sa te duci, si cu cine sa te intilnesti, pentru ca asa vrea el (el fiind Dumnezeu, bineinteles, cine esti tu ca sa indraznesti sa gindesti singura? daca el spune nu, asta e, inchina-te la "Zeul" tau; poate ca in timp iti va cere sa il slavesti sau sa il adori ca pe un adevarat Dumnezeu, de ce nu? daca ce vrea si ce nu vrea el e de ajuns ca sa iti dicteze tie ce sa faci, e clar ceea ce considera ca e cel mai important lucru din lume, si anume parerea lui, absoluta si atotputernica versus orice altceva, inclusiv tu cu parerile tale "patetice" si "neimportante"- gresesc?).
impresia multor celor care au de a face cu oameni rai, si zic asta fara o tinta, doar in general, ca doar anturajul e de vina, este ridicola. daca anturajul nu ti se potriveste, il schimbi, nu poti fi prizonierul anturajului. asa ca nu ii mai cauta scuze, asta este felul lui, vrea sa te controloze, dar el sa fie cit mai liber cu putinta. deci pentru el nu conteaza sentimentele tale, ci numai ale lui, el are toate drepturile, dar fara nici o obligatie.
ce faci tu in continuare e treaba ta, dar cred ca e bine pentru tine ca prietenul tau si-a aratat adevarata natura acum, si nu dupa casatorie, sau dupa 10 ani de relatie. asta e parerea mea. acum mai poti salva ceva, invatind lectia, si avind grija data viitoare, dupa ce a-ti fi avut copii ar fi fost mai greu.

| chrystyna a răspuns:

Scz-ma daca st mai directa, dar parerea mea e ca nu te iubeste.Si e si posesiv pe deasupra.Adica el sa iasa, dar tu nu. El sa fie cu prietenii, tu nu.Cineva care te iubeste nu se poarta asa.Parerea mea e ca s-a plictisit in relatia asta.nu-i mai pasa de tine si de relatie(din ce ai sp tu). Sincer, cred ca ar fi bine sa o terminati.Sau vb cu el, spune-i ce simti, si mai ales cum te face el sa te simti, desi nu cred ca va da rezultate. Daca el alege sa stea cu prietenii si pe tine sa nu te bage in seama, asta nu e relatie.Degeaba il iubesti tu, daca sentimentul nu e reciproc.Ar fi bine sa-l poti scoate din anturajul respectiv, dar nu prea vad cum, atata timp cat el nu tine cont de tine si de sentimentele tale.Ar trebui sa-ti gasesti un baiat care sa te merite.Nu merita sa suferi asa. O sa vezi ca cel care te iubeste petrece timpul cu tine(nu neaparat fara prieteni, dar nici asa cum face prietenul tau).
Multa bafta!

| chrystyna a răspuns:

Si asta nu e un motiv.Scuza-ma,dar eu si iubitul meu suntem momentan la 2000 de km distanta, dar niciodata nu s-a intamplat sa ma simt pe dinafara, din motive precum prietenii si anturajul.Cand iese imi spune, daca ma deranjeaza ceva ii atrag atentia.Si daca s-ar intampla sa repete ceva ce ma deranjeaza mi-as pune semne de intrebare.Si daca dintr-o discutie as observa ce ai observat tu la prietenul tau(oricat de mult l-as iubi, si crede-ma ca-l iubesc enorm) i-as spune frumos pa-pa. Mi-a parut bine ca te-am cunoscut, dar atata timp cat tie nu-ti pasa de ce simt eu si de relatia noastra, nu meriti sa-mi pierd timpul in continuare.Scurt si la obiect.Bineinteles,eu ti-am dat un sfat acum, ca toti ceilalti.De tine depinde ce faci. Dar e clar ca nu te merita si nu te iubeste.

| madagascar a răspuns:

Ii expplici cum sta treaba si daca nu ii convine ii spui la revedere, sa se pupe cu siclele de bere daca nu-i convine

| cryss_1828 explică:

Trebuie sa precizez pentru cei care nu stiu ca stam la 40 de km si ne vedem doar de vineri pana duminica in rest fiecare e la casa lui fiindca suntem la liceu.

| cryss_1828 explică:

Am discutat cu el, am rezolvat problema sa zicem. sper acum ca lucrurile sa redevina la normal.

| Nu conteaza a răspuns:

El iese cate 7-9 ore pe zi afara si u nu ai voie la un suc cu o fata?raised eyebrows o fi el prietenul tau dar nu e stapanul tau! spune-i ca cum el ti'a cerut libertate ii ceri si u lui, asa o sa vada cum te simti si u thinking

| andreeasim1 a răspuns:

Spune-i sa se gandeasca daca relatia vostra va avea un viitor, pentru ca tu te-ai saturat de el si spune-i ca el daca se mai comporta asa va trebui sa luati o pauza pentru ca asa va raniti unul pe altul si nu e bineeee

| rain a răspuns:

Lasa-l, e plin de barbati in lumea asta.

| sergent91 a răspuns:

Stati de vorba si spune-i ca te deranjeaza atitudinea lui fata de tine. El se duce sa se distreze si tu nu poti. Spune-i frumos ca nu mai vrei sa fiti impreuna. Mai bine luati o mica pauza in relatia voastra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A cam profitat de bunatatea ta. A vazut ca i-ai oferit libertatea necesara, dar a uitat de unde a luat-o. Daca te iubeste, trebuie sa accepte sa faca anumite compromisuri(cum faci si tu). De pilda, renuntarea la actualul anturaj si iesirile necontrolate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Isi va da seama ce a pierdut cryss! happy

| BitZunKaEfrumoasă a răspuns:

El îți spune că cine ești tu să-i controlezi viața?!? Dar cine e el să-ți zică asemenea lucruri?!?! Tebuie neapărat să ai o discuție serioasă cu el și dacă îți vorbește urât ai putea rupe relația cu el....ai menționat că stă foarte mult pe afară și că nu știi pe unde merge. Dar te-ai gândit, măcar o clipă, că ar putea fi chiar cu altă fată?! De aceea sfatul meu este să rupi relația cu el (chiar dacă îl iubești enorm)! Este mai bine pentru amândoi!