| anonim11_5290 a întrebat:

Buna tuturor. Sunt intr-o stare foarte proasta. Mama mea este dependenta de antidepresive de mulți mulți ani, din cauza problemelor financiare sunt zile in care cu greu reuseste sa cumpere pastilele si pana sa fac rost de bani urla la mine spunandu-mi sa fac rost... Si astăzi de exemplu, a iesit o alta ceartă incredibila. Mie o prietenă mi-a dat bani sa ii ridic o comanda care nu a venit iar eu fara sa vreau i-am spus mamei ca am banii tipei la mine iar ea a inceput sa urle ca sa iau din banii aia si sa ma duc sa ii iau pastilele. Problema este ca nu as mai avea de unde sa fac rost de alți bani pentru a plăti comanda iar ea nu intelege, zice ca nu poate sta sub nici o forma fara pastile. Nu stiu ce sa fac, este mult prea multa presiune pusa pe mine si intr-un fel imi e frica ca ar putea recurge la vreun gest gen tentativa de sinucidere.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pune-i in borcanelul gol de medicamente, aspirine sau paracetamoale, in locul medicatiei care o ia.
Din cand in cand are nevoie si de o pauza.
Nu-ti va probleme ca nu se va sinucide, stie ca nu te poate lasa singura pe lume,

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Doamne fereste!
Pai sincer trebuie sa gasesti o solutie,asta e o problema foarte grava,nu stiu ce sa spun asta e o problema pe care doar un specialist ar fi in stare sa o rezolve,poate un psiholog sau psihiatru,inteleg ca mai sunt dati in care mai prindem niste zile proaste cu probleme,ca de, cu totii avem probleme si zile grele, asta e dar faptul ca mama ta este dependenta de acele pastile e un lucru grav, o cantitate atat de mare ar putea chiar ucide! asta e treaba serioasa.
Dar nu ati incercat sa va imprumutati si voi de la rude, prieteni ca sa va ajute cu banii? niste cunostinte, cineva? ei nu stiu de lucrurile astea?

| anonim11_5290 explică (pentru Doarunaltutilizator):

Cu siguranta am încercat pe unde am putut, o ducem foarte rau cu banii... ea nu munceste iar eu am un salariu foaaarte mic, am doar 20 de ani si nu mai rezist absolut deloc in situatia asta, nu mai pot. Bunicul din partea ei nu ne ajuta mai cu nimic, matusa ei nici atat... cat sa mai pot?

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru anonim11_5290):

Imi pare rau.
Inteleg ca nu mai poti ca nu stii ce sa ma faci dar o solutie tot trebuie sa existe, ceva, nu puteti trai asa!

| Nilsson a răspuns:

Situatia pe care o descrii e foarte neplacuta, simt ca ma depaseste si nu stiu ce sfat as putea sa dau. Eu cred ca ea trebuie sa renunte la medicamente, dar ar trebui sa vorbesti cat mai repede cu un specialist sa afli care ar fi cea mai buna metoda, sa nu apara cine stie ce reactii adverse daca intrerupe brusc tratamentul. Poate i se recomanda sa treaca mai intai la niste medicamente mai slabe.
Oricum, indicat ar fi sa incerci sa amani plata comezii, sa ai banii pregatiti in caz ca starea ei evolueaza in mai rau.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Daca este depresiva in acte, adica aveti dovezi, ar trebui sa primeasca un ajutor dar nu stiu sa-ti zic de unde. Dar stiu sigur, fiindca cunosc un caz de depresie grava si primeste 200 lei/luna si psiholog gratuit.
Si medicamentele acelea nu le poate compensa medicul de familie?