| SimoCriss a întrebat:

Bună tuturor TPU...am nevoie de ajutor, vă rog din suflet chiar daca e mult de citit va rog care ar putea să mă ajute cu un sfat! E vorba de relația mea de apropae 3 ani care era sa se transforme in logodna, casatorie! Mai pe scurt: ne-am știut de mai mult timp si niciodată nu ma gândeam sa fim impreuna apoi intr-o zi acum apropae 3 ne-am intalnit la magazinul de la noi, nu mai stiu cum am intrat in vorba cu fratele sau care m-a intrebat cum o duc cu muzica, cu arta iar de acolo fiind curios cu ce ma ocup fiind prieten bun cu surorile mele, cu varamea de acolo am inceput sa iesim( e mult de povestit) a fost totul ok, ne plimbam, zambeam era in culmea fericirii el si eu pana sa ii spun mamei ca mi-am facut primul prieten calumea la 17ani jumate, el avea 21. De acolo au inceput certurile, pana atunci noi nu aveam nicio problema, el voia sa mearga pentru prima data la mare, mama nu m-a lasat, a suferit mult, pana la urma ne-am impacat si am trait atatea momente cu el frumoase, a fost super de cate ori o minteam pe mama ca dormeam la surorile mele dar eu mergema la el. El e a fost si e primul meu baiat. Am mers la mare de 2ori, in atatea locuri a fost mereu langa mine, m-a ajutat cu tot ce a putut, inca tin minte cu cate m-a ajutat, nu era zi sa nu ma sune macar de minim 5ori dar timpul a trecut, eu am gatat liceu de arte. Voiam sa merg la facultate ce-i drept am o situatie financiara grea dar am medii aproape toate doar de 9, 10 la desen, muzica, la restul materiilor. Nu voiam sa renunt la facultate dar am facut-o si pentru faza cu banii si pentru el. Eu eram o fata linistita, serioasa asta iubea la mine,nu pot sa zic ca sunt o fata urata, de cate ori mergem pe strada era mandru cu mine ca vedea cum multi se uitau dupa mine. El nici macar nu se uita la nicio o fata chiar daca erau atatea frumoase. De cand a aflat ca eu mai vorbeam cu unii amici o data m-a sarutat unul beat s-a schimbat, apoi cand a vazut ca vreau sa merg la faculta a devenit haos. A zis ca daca langa el eu glumesc cu altii si cica flirtez, cine stie ce fac acolo. M-am enervat si am stat si m-am plimbat toata noaptea cu o prietena si cu un amic in oras, apoi am ramas doar cu el ca ea a plecat la prietenul ei. Asa am ramas si apoi nu stiu ce a mai zis prietena mea,el a crezut ca am avut o aventura, i-am jurat pe biblie, a zis ca totusi poate am mintit ca poate nu am fost nici virgina (pentru ca mine nu mi-a curs sange atunci). Că eu is o aiurita, a inceput sa planga de multe ori, slabise, am aflat ca voia sa ne casatorim, a dus inelul inapoi, multe altele is de zis.Asa am devenit aiurea, am inceput sa vb cu el ca un gunoi ca nu mai suportam sa fiu judecata de ai mei, el, prieteni care m-au lasat toti au fost. Atatea sanse am dat cu piciorul. Am avut o problemă cu trenul de 21 si ma intorceam de la oras la tara ca eu acolo stau, is vreo 100 km, veneam de la cursurile de dupa masa si am ramas blocata in alta gara, a venit cu masina si a zis ca ma ajuta sa merg acasa apoi nu mai stiu de la ce ne-am certat am vazut in ochii lui ca il doare cum vorbesc cu el, a zis ca el nu are incredere ca mi-a dat atatea sanse nu am facut nimic sa ii arat ca il iubesc. Asa e, am asteptat sa fie totul gata pentru ca nu stiam ce sa fac, nu am mai vrut sa ma sarute pe buze,m-a sarutat pe frunte,pe mana,pe obraz mi-a zis ca el inca ma iubeste dar fara incredere si atatea probleme si ai mei care se baga intre noi,eu cu cariera de pictor, cu solista vocal, el nu poate ca nu are incredere ii e teama.Am vazut in ochii lui cum dadea sa se ascunda de lacrimi apoi a zis ca ne despartim, sa am grija de mine.El o sa isi vada de cariera lui de asistent in 2 locuri si atat, am crezut ca mor atunci, i-am zis intenționat ca raman fara credit si sa ma sune a doua zi, a zis ca ma suna dar nu a facut-o. Incerc sa cred ca e numai vina mea, nu stiu, am incercat sa ma mint ca nu imi pasa da nu pot, plang efectiv de mor. Va rog ajutati-ma. Ce sa fac? Sa mai astept poate suna sau sa fac eu pasul sa il caut dupa o perioada? Mentionez eu am 20 de ani iar el face săptămână viitoare 23. I-am pictat un tablou care stiu ca il dorea,ce sa fac? Ai sai nu se baga, au zis sa facem ce credem noi dar ai lui tin mult la mine m-au ajutat ca si el cu multe cand am fost bolnava de exemplu. Va rog ajutati-ma, ce sa fac? Sa il caut, pentru ca stiu ca el s-a saturat sa o faca?(eu is o fata care nu imi place sa stresez sa nu caut atat ca sa nu enervez pe nimeni). Astept un raspuns va rog sa imi dati un sfat, sa il mai caut sau sa o las balta? Dar va rog cat mai serios dar urgent vreau un sfat, oricum cred ca o sa ajung la spital pentru ca am si ceva probleme de sănătate de care nu mai stie nimeni.

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Nu am inteles niciodata gelozia asta la unii. E clar ca nu vrea sa te duci la facultate pentru ca e gelos ca cine stie ce faci pe acolo si pe cine gasesti pe acolo. E nesimtit si egoist si nu te iubeste. Un om care te iubeste te sustine si te ajuta sa cresti. Numai un frustrat iti ingradeste orizonturile si te tine in colivie.

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu am reusit sa citesc aceasta telenovela, din pacate trebuie sa iti zic sa mai inveti sa scrii pentru ca nu ai subiect si predicat.
De obicei la adolescenti si nu numai distanta aceasta distruge relatii, tu la tara el la oras, cand unul este mai gelos isi face tot felul de ganduri care duc la asta.
Tu ca fata nu ai dreptul sa jignesti, parerea mea!
Totul se uita dar jicnirile nu, aceasta este valabil si pentru baieti si pentru fete.
Daca crezi ca va meritati unul pe celalalt ca sa duceti relatia la un alt nivel cel mai bine este sa va mutati impreuna, relatia pe care o aveti acum ea singura duce la despartire.
Pe de alta parte trebuie sa iei in calcul ca uneori este o greseala ca primul venit sa fie primul servit, viata nu este un magazin din care primul client are intaietate fata de al doilea.
Ce vreau sa spun mai pe scurt ca uneori este necesar sa ai mai multi parteneri pentru a sti care este ALESUL.
Daca totusi tu crezi ca acesta este de care ne-ai vorbit cauta-l tu, de ce nu.
Acuma vezi si ce boala ai ca daca ai ceva grav...sa stie si el macar.
Sper sa te ajute cat de cat.
Eu sunt simpatic doar ca aspect nu ca si sfaturi, sunt dur!

| venividivici2017 a răspuns:

M-a luat somnul zzzZzzzZzz

| gogu220 a răspuns:

S-a găsit duru simpatik să dea sfaturi cînd el încă are muci la nas.

| Mada1920 a răspuns:

Inainte de toate problemele amoroase, rezolvati problema la limba romana...parca ai scris in chineza.

| sofisis a răspuns:

Nu am putut sa citesc tot, in mare parte pentru lipsa de coerenta, dar iti zic atat: cu un barbat care te incurajeaza sa renunti la scoala, la un viitor al tau, NU ai ce sa cauti. La fel cu un barbat care sufera de paranoia, NU ai ce sa cauti. Concluzie: lasa-l in plata Domnului, fa-ti facultate ( iti trebuie avand in vedere greselile gramaticale) si fii fericita! Cu el nu vei putea. Garantat. Vrea sa sacrifici prea multe lucruri pentru el. NU asta inseamna o relatie si mai ales o casnicie. Sa multumesti lui Dumnezeu si n culcare si-n sculare ca nu ai apucat sa te mariti cu el. Faceai cea mai mare prostie din viata ta.

| SimoCriss explică (pentru sofisis):

Am inteles, mulțumesc din suflet pentru sfat....am sa incerc să îmi pun ordine în gânduri și să fac ceea ce este cel mai bine pentru mine dar in așa fel încât să nu supăr pe nimeni. Pentru problemele gramaticale in mare nu e vina mea, deoarece am probleme cu tastatura si am scris și foarte repede...

| SimoCriss explică:

Am inteles, vă mulțumesc din suflet pentru sfaturi....am sa incerc să îmi pun ordine în gânduri și să fac ceea ce este cel mai bine pentru mine, dar in așa fel încât să nu supăr pe nimeni. Pentru problemele gramaticale in mare nu e vina mea, deoarece am probleme cu tastatura si am scris și foarte repede...

| SimoCriss explică (pentru sofisis):

Nu mai știu sincer ce să fac in aceaste situații : faza cu el, faza cu ai mei, cu școala mă chinui pentru că deși învățat bine( la pictură și muzică) neavând sprijin îmi vine să renunț dar acest lucru știu că nu este o solutie buna sad. Multumesc oricum tuturor pentru sfaturi deși nu ne cunoaștem, câteodată mai bine vorbești cu aceia care nu te cunosc decât alți oameni care te știu si îți cunosc unele slăbiciuni iar dacă te văd la pământ abia așteaptă.

| SimoCriss explică (pentru sofisis):

Sincer în aceste situații nu știu ce să mai fac,adică faza cu el, ai mei, cu școala (chiar dacă învățat la pictură, la muzică și is tot printre primi ) uneori imi vine sa renunț neavând sprijin. Mulţumesc de sfaturi, chiar dacă nu ne cunoaștem câteodată oameni necunoscuți te pot ajuta mai mult decat un om care te știe și poate ar da orice alți să te vadă la pământ!

| sofisis a răspuns (pentru SimoCriss):

Majoritatea artistilor buni au fost respinsi de apropiati si nu au avut pe nimeni sa ii sustina. Keep following your dream!