| oyela a întrebat:

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi! Am o problema cu al meu partener de viata de fapt cu familia lui! Suntem impreuna de 5 ani si de 2 ani locuim impreuna. parintii mei sun undeva ai departe de noi ne vedem aproximatic la an sau jumate de an, in schimb parintii lui sunt aiici calare pe mine! Simt ca nu ii mai suport. M-au imbatranit inainte de vreme! M-am satuat de certurile noatsre din cauza lor si de populara jignire esti nebuna cand zic ceva de ei! este f atasat de familia lui desi nu da doi bani pe el! daca nu suna 1 an de zile nu il cauta nimeni, in schimb ei suna la orice problema vor bani mereu si sa le rezolve el problemele sa umble el sa alerge el ca toti sunt comozi si are o familie destul de numeroasa 5 frati si o mama cade vede numai bani in fata ochilor! M-am saturat de prefacatoria lor si de tot ce tine de ei.Cum sa fac sa il mai detasez putin de a lui familie ca totusi are o varsta si problemele lui! Ce sa fac? Simt ca mi-au mancat toti nervii! Ajung la limite si cateodata vorbesc urat de familia lui desii nu vreau!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te mai consuma aiurea.Cind vi se mai cere o anumita suma nu-l lasa sa le dea numai atit ci adu-i toti banii din casa si da-le.Cind vine vorba de mincare ii spui ca nu ai de unde. Lasa-l de vreo citeva ori fara mincare macar cite o saptamana sa vezi ce barbat iti faci.Nu te mai certa, calmo, calmo...

7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Eu cunosc o fata, cand era sa se marite cu nataraul, pardon, cu iubitul ei, a aflat ca era si insarcinata, bucurie mare pentru ea, dar nu asa de mare pentru familia lui...
Acuma este singura cu fetita lor, care s-a nascut in 8 martie a.c. si urmeaza sa obtina pensie alimentara de la el, fie prin acord civil fie prin tribunal.
Tu vezi ce faci, daca el pune familia lui inaintea ta ai o singura varianta, oricat de dureroasa este, mai bine suferi acum cand nu ai alte responsabilitati, decat mai tarziu, cand vor suferi si copii.

| sonya a răspuns:

Buna. Nu pot sa zic ca sunt in aceeasi siuatie. Este una asemenatoare doar ca momentan nu s-a ajuns asa departe. Si eu am avut probleme cu ai lui pentru ca (ziceau ei) ca eu il influentez intr-o oarecare masura. Intr-un fel si cu banii...au avut nevoie. am avut o discutie pe tema asta, insa mie nu mi se pare normal ca un parinte sa ceara bani de la copii atat timp cat are un loc de munca. Se intampla odata nu zic, nu sunt absurda, dar daca devine un obicei atunci este clar. Sfatul meu pentur tine este sa vorbesti deschis cu el si cu ai lui daca se poate. Cel putin cu prietenul tau ar fi bine sa vorbesti si sa ii explici situatia. Este clar ca daca e f atasat de familie, nu va fi in stare sa aiba propria lui familie. Cel putin nu acum. Indicat sa aveti o discutie serioasa si oricat de dureroasa ar fi decizia de a va desparti este mai bine acum. Nu este obligatoriu sa recurgi la asa ceva. Dar sincer nu cred ca merita sa suferi atat pentru altcineva. Te chinui si inteleg prin ce treci. Asa cum am zis si situatia mea a fost una neplacuta. Dar am dat cartile pe fata si a fost bine. Pana la urma totul depinde de prietenul tau, ce anume doreste. Ori sa isi faca propria lui viata ori sa traiasca in continuare sub papucul parintilor. Iti urez succes si tine minte ca daca nu iei acum o decizie mai tarziu s-ar putea sa fie si mai greu. Succes!

| Biancaloveya a răspuns:

Nu cred ca ar fi o posibilitate sa-l desparti de familia lui sau sa incerci sa ii arati ceva rau la parinti lui asa va crede ca nu ii suporti ceea ce e si adevarat dar el nu trebuie sa stie deoarece se va despartii de tine ca nu apreciezi parintii lui! Fa in urmatorul fel poti sa te compori cat mai matur daca tipa la tine stai cuminte nu tipi si tu la ei fiindca se provoaca un mare scandal... asa ca in concluzie nu ii mai baga prea mult in seama nu sta pe langa ei si asa nici ei nu te vor mai baga prea mult in seama iar despre iubitul tau va veni la tine mai mult ca sigur dar
daca te intreaba daca esti suparata nu ii spui ca pe parintii lui asta te va indeparta pe tine de el

| blacklove09 a răspuns:

Pai ar trebui sa discutati problema. Daca nu intelege, inseamna ca nu ii pasa de tine! Ar trebui sa ai grija cu parintii lui, sa ii lasi in pace.Nu ii baga in seama caci ai doar de pierdut.Cand se baga singuri in seama sa le faci complimente.Chiar vrei sa mai traiesti asa?

| anonim_9140 a răspuns:

Nu stiu cum este relatia voastra, dar daca barbatul ar trage cu femeia nimeni din jur nu le-ar afecta relatia.Fa-l sa inteleaga ca tu estii viitorul lui ci nu s-a ''insurat'' cu menajera, ca mama are alt rol tu alt rol.Eu personal i-as ingnora.

| oyela explică:

El zice mereu ca ma intelege si ca si el vede anumite lucruri dar nu face nimic! mi-am dorit mereu o familie in care sa fiu acceptata si lasata in pace asa cum am vazut la ai mei parinti.dar. cred ca ink este imatur, nu cred ca a stiut niciodata ce inseamna termenul "sotie" azi i-am zis ca din cauza familiei lui ajung sa nu ii mai suport nici lui prezenta! cadeodata stau si ma gand ca sunt rea si sincer am frica de Dumnezeu.mai bine plec de langa ei.iar ne-am certat din cauza lor vesnica problema alde frasu suna sa se duk sa le rez problema si el pleaca bine mersi fara sa intrebe dc se poate daca am treaba cu el ...am ajuns sa vorbesc singura pe stradasad

| oyela explică:

Bybyxx nu vrea nimeni sa il desparta de familia lui... vreau doar sa inteleaga ca acum eu si cu el suntem o familie. mama e mama sa isi vada de datoria ei de mama desi nici macar la multi ai nu ii zice lu ficiorsu ...si sa isi rez problema lui nu ale altora ca si ei au maini cap picioare masini si timp! oameni buni ma credeti ca de ziua lui unu nu i-a dat un mesaj macar! ma doare sufletul cand il vad atat de bleg