| anonim_4396 a întrebat:

De pe la vreo 15 ani mi am pus in cap sa plec la 18 ani de acasă. Pana atunci mai am aproximativ un an. Am observat că în general, fetele de vârsta mea vor sa plece pentru "iubitul respins de familia lor". In schimb, eu vreau sa plec pentru ca nu ma inteleg absolut deloc cu părinţii mei. Ăsta nu e un lucru recent. E asa de când ma stiu... Niciodată nu m-am inteles cu ei. Acasă niciodată nu am linişte, mereu plâng, si ma simt constransa. In schimb, cand ies din perimetrul lor, ma simt mai degajată, pot vorbi altfel, pe când acasa imi este frica sa mi spun punctul de vedere. In urmă cu un an, chiar am trecut printr-o perioadă de anxietate. Momentan, am un iubit. Ne cunoaştem de câţiva ani, chiar de pe atunci am si decis sa fim împreună. Probabil daca eu voi pleca va vrea sa vina cu mine. Tin sa mentionez faptul ca părinţii mei nu au nimic cu el, doar imi spun câteodată ca e mai bine sa il las ca nu are bani si nu are cu ce sa ma ajute in viata. Dar motivul plecării mele vi l am spus. Neintelegerea din familie, care a existat mereu. Vreau sa stiu daca la 18 ani, imi mai pot face ei ceva, din pdv legal? Ma mai pot întoarce ei acasă?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa 18 ani esti majora si poti lua singura orice decizie in legatura cu viata ta, asa ca poti si sa pleci de acasa, parintii nu pot face nimic sa te impiedice, din punct de vedere legal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai 18 ani si esti majora pa si la revedere.
din punct de vedere legal nu va fi nicio problema si eu nu vor avea ce face.
problemele tale vor aparea din alte directii... dar probabil ai un plan bine pus la punct pe o tanara de 18 ani. Adica ai perspectivele unui loc de munca platit decent incat fara nicio calificare si experienta sa poti sa te intretii...

| aidaa13 a răspuns (pentru suntserios):

Si bănuiesc ca înainte de vârsta de 18 ani, nu se poate...

| AnonimaFaraSens a răspuns:

Nu pot deoare esti majora si esti pe picioarele tale.
Asa a facut si sora mea.