| anonim_4396 a întrebat:

daca ati avea de ales intre a pleca in alta tara cu jumatatea voastra si sa construiti un viitor impreuna sau sa ramaneti in tara alaturi de familie si sa va faceti aici un viitor, ce ati alege?
Simt ca daca plec in alta tara, imi abandonez familia desi i-as ajuta si de acolo cu ce pot: bani, pachete etc si as veni sa-i vizitez cand pot. Pe de alta parte, daca raman in tara, ma despart de prietenul meu; el vrea sa se stabileasca in acea tara, nu e prima oara cand mergem acolo impreuna sa lucram dar de data asta, e definitiv si sa fiu sincera, desi la inceput nu mi-a placut, acum si eu as vrea sa ma stabilesc in acea tara.
In familia mea de aici, din Romania, sunt anumite probleme legate de alcool. Mai exact, parintii mei beau de rup cateva zile, apoi se linistesc, apoi iar beau, se cearta, fac scandal, nu putem dormi din cauza lor etc apoi e iar liniste si pace dar doar pentru putin timp. De cand eram in liceu, mi-am dorit sa plec de aici, sa scap de "nebunia" de acasa dar nu sunt singura...am si o sora care are doar 12 ani. Cat timp am fost la facultate in alt oras, ea a ramas singura cu ei dar veneam acasa in weekend sau o data la 2 saptamani, vorbeam cu ei si era cat de cat bine dar eu tot ma simteam vinovata ca o las pe ea acasa.
Acum, intr-un fel, am sansa sa-mi fac si eu familia mea dar ceva in mine nu ma lasa sa plec, simt ca mi-as abandona parintii dar mai ales sora; stiu ca are nevoie de mine si ma simt mizerabil doar gandindu-ma sa plec, sa o parasesc.sad
Daca raman aici in tara, nu ii pot cere prietenului meu sa ma astepte pana rezolv eu problemele din familia mea pentru ca sincer, nici nu cred ca le voi putea rezolva candva...parintii mei nu se vor schimba vreodata, din pacate.sad Sunt intre ciocan si nicovala...de aceea m-am descarcat aici putin, simt ca innebunesc si nu reusesc sa gasesc o solutie. Am scris toate acestea aici in speranta ca cineva imi va da poate o idee, o parere, o opinie obiectiva; va multumesc daca ati citit pana aici!

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Eu am plecat din tara si lucrez pe tir, nu am pe nimeni si ma gandesc sa imi fac un viitor in strainatate pana la pensie apoi ma intorc in tara, sau probabil o sa stau pana voi muri in strainatate

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru mgtow):

Sofere,decat o viata vai de mama ei aici, mai bine stai acolo si traiesti ca o fiinta demna. Unde mai pui ca si pensia e frumoasa.Ai vazut tu strain cu pensie de 10 mil? Cand il apuci pe dumnezeu de picior, pai nu ii mai dai drumul.

| Adry05 a răspuns:

Eu zic sa mergi doar daca esti 100% convinsa ca e un baiat serios langa care chiar poti avea un viitor, altfel iti va fi groaznic de greu cand te vei trezi singura intr-o tara straina. Daca totul e ok, atunci eu zic sa profiti. E o oportunitate de nerefuzat, mai ales daca esti cu iubitul tau, fiind un trai mult mai bun si cum ai zis si tu, ti-ai putea ajuta mult mai mult familia decat de aici.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Este greu de luat o decizie, dar totusi pentru niste bani i ti abandonezi familia? De unde stii tu ca va fi bine acolo? Pleci definitiv intr o țara străină? Indiferent care este acea țară, Germania Spania Italia nu contează, aici ai familia, sora ta este aici, cum poti lasa familia aici pentru niste bani? Crezi tu ca trimitînd bani acasa sau pachete sau ce le trimiti, compenseaza faptul ca tu nu esti lingă ei? Ai zis clar ca părintii tai au probleme cu băutura, ce crezi ca vor face ei cu banii munciti de tine acolo? Vor bea asta vor face, si o sa ajunga sora ta de rîsul lumii cu asa o familie, toti vor zice ca ai plecat după bani, si pe sora ta o lasi aici in mizerie? Eu in locul tau nu as pleca nicaieri, baiatul ala crezi ca te va iubii mereu? Poate dă de alta/altele acolo si te lasa, poate ramâi gravidă sa cresti copilul singură, ce viitor crezi tu ca poti construii in alta țara? Nu vezi ce se intimplă la altii? Atentate, bombe, poate pătesti un accident acolo, ce faci? Stii măcar limba? Ce servici crezi ca vei avea acolo? E o decizie grea de luat, dar rău este peste tot, măcar aici in țară momentan nu este asa de rau cum e la altii, vezi belgia, Turcia Germania, sau confruntat cu atentate, parisul, ce vârstă ai? Eu cred ca esti destul de matură sa judeci situatia la rece cum se spune, sigur vrei sa pleci din saracia de acasa, dar unde pleci? Te duci din rau in mai rau? Cît de cît acasa aici in România, ai ce minca, ai unde locuii, acolo unde vrei sa pleci ai macar ceva aranjat? O locuintă, un serviciu, din ce ve ti trăii amîndoi, in ce țara mergi? stii limba acelei țări la un nivel bin de conversatie? Multa sanatate si gîndeste te bine inainte sa faci vreo prostie, si sa te intorci in țară cu coada intre picioare, si singură.

| AliGab a răspuns:

Nu stiu ce as face in locul tau, dar sora ta ti-e sora, nu ti-e fiica. Decizia iti apartine asa ca daca il iubesti pe prietenul tau, du-te cu el si intre timp vorbeste cu sora ta si explica-i ca nu inseamna ca o abandonezi chiar daca pleci, ci ca o sa o iubesti la fel de mult chiar daca vei fi departe, cat despre parintii tai, lasa-i, vezi-ti de viata ta. Dar analizeaza foarte bine daca dorinta ta de a ramane acasa nu este ceva subtil doar pentru a iti da de gandit in legatura cu sentimentele ce le ai fata de prietenul tau actual. Daca l-ai fi vazut ca pe "jumatatea ta", atunci nu stiu daca ar fi existat aceasta lupta in interiorul tau.
Si eu am avut aceeasi lupta odinioara, dar spre deosebire de tine, eu stiam ca nu tin la prietenul meu de atunci astfel incat sa vreau sa plec cu el, asa ca am ales sa raman in Ro si nu-mi pare rau

| kandaraki a răspuns:

Depinde si ce vrei tu, ce simti pentru el, daca doresti o familie cu el si esti gata sa lasi tot si sa o iei de la zero, atunci pleaca cu el, dar daca nu, atunci ramai in tara.

| MrLucas a răspuns:

Nici nu e nevoie sa citesc tot romanul pentru a iti putea da un sfat.Principala problema in Romania sunt banii, cum altfel sa iti ajuti familia daca nu cu bani? Fa-ti tie un viitor in timp ce iti ajuti familia, plecand astfel in strainatate.Adevarul e ca singurul lucru care ma face sa revin in Romania e familia, insa le sunt mai de folos de aici decat le-as fi in tara.Cel mai important, nu te lua dupa x si y, FOLLOW YOUR HEART.