| Foheoshe a întrebat:

Bună va rog sa nu râdeți, după ce am fost rănită într-o relație de 2 ani, dau de un baiat, ma face sa l uit pe cel de care m-am îndrăgostit prima data, pun enorm de mult suflet în relația noastră. Și dupa. Ne despărțim și noi. (nu ne mai putem împacă ca îl cunosc și el iubește la maxim si n-o sa-i treacă sentimentele de noua iubita pentru ca s-a mutat cu ea și o sa aiba și un copil. Faza este ca eu nu-l pot uita, mereu, fiecare secunda din viata mea este extrem de dureroasa, nu știu ce sa mai fac nu înțeleg de ce trebuie sa sufăr în halul asta si el n-are nimic. Nu pot trece peste. Am în cap toate amintirile. Mereu plâng. Va implor ajutați-ma chiar numai găsesc cale din asta. De ce nu pot iubi un alt baiat cum l-am iubit pe el când sufeream după altul?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Suferi din cauza ta, nu din cauza lui. Iubirea ta pentru el a fost iubire de obiect. l-ai considerat obiect propietate personală, pe care l-ai pierdut. Cât timp vei iubi așa, așa vei păți.

| Freya1 a răspuns:

Ai sa primești tot felul de comentarii răutăcioase și mai ales de la baietei, ca nu ii poți numi bărbați care își vor da cu părerea toată aiurea despre ce ai scris tu aici, și bine ar fi sa nu ii iei în seama.

Bun.Treaba e ca prima dragoste a fost una asa, de început cum se spune ca să sti și tu cum e sa te îndrăgostești, sa trăiești cu cineva, sa ai sentimente de iubire.Nu poți uita în totalitate persoana respectiva și cu atât mai mult a doua ta iubire ce te-a făcut sa iubești probabil mai matur cunoscând deja anumite chestii din viata și trăind mult mai intens povestea.
Ideea e ca nu îți poate garanta nimeni o viata lângă cineva.Azi poți sa fi lângă cineva și mâine sa îl pierzi pentru totdeauna dintr-o banalitate sau doamne ferește o tragedie.Dar cert e ca,o data ce el a plecat,si-a refăcut viata și urmează sa își întemeieze o familie a trecut peste, iar asta se poate întâmpla din doua motive.Ori nu te-a iubit sincer ci a fost doar îndrăgostit, ori a avut sentimente puternice pentru tine dar s-a simțit rănit, sau a simțit atât de tare ca va suferi dacă va mai continua lângă tine încât a luptat din răsputeri sa treacă peste.

Știu ca e dureros ca tu sa suferi în timp ce el își vede de viata, dar asta e cursul.Nu le putem avea pe toate o data, dar și când le vom avea ne vom bucura înzecit.
Asa ca fi linistita.

| Lioana a răspuns:

Timpul te va vindeca. Tu trebuie sa lucrezi la uitare acum. Ori de cate ori iti vine vreo amintire cu el, respinge-o si inlocuieste acel gand cu altul.

| NoOne18 a răspuns:

Timpul le vindeca pe toate, e ceva normal chiar daca l. Ai iubit sau nu, a fost un om extraordiar sau nu, te-ai acomodat, iar sentimentul de оbisnuinta e greu de depasit dar nu imposibil. Lucreaza la tine, incearca lucruri noi, calatoreste ca o sa te saturi de iubire tot restul vietii, tu esti cea mai importanta persoana din viata ta, lucreaza la cariera ta, ti-o zice cea mai disperata perosana dupa iubire care si-a invatat lectia, desi sunt intr-o relatie fericitq, mi-am dat seama ca eu sunt cea mai importanta si ca acum trebuie sa lucrez la cariera mea, daca partenerul meu vrea sa ma sustina bine, daca nu aia e.