| anonim_4396 a întrebat:

Va scriu in speranta ca ma puteti ajuta in solutionarea problemelor de acasa, care pur si simplu ma depasesc.
Sa incep cu inceputul, pentru ca sunt disperata, iar aceasta disperare ma apasa foarte tare, inainte sa ma culc si de fiecare data cand sunt singura, plang si simt ca vreau sa se termine o data viata asta.
Am fost intotdeauna o eleva silitoare, am avut rezultate si imi placea foarte mult scoala.Parintii mei niciodata nu au apreciat asta, de fiecare data cand le spun ca am luat o nota mare tata imi spune ca sunt proasta si mama ca puteam mai mult.
Pe langa asta, tata lucreaza in constructii.Pentru asta, trebuie sa aduca doua rude acasa, pe varul si unchiul meu, sunt o echipa.Stam doar la 2 camere, si bineinteles, eu dorm impreuna cu cei doi, in aceeasi camera, fara pic de intimitate.Pe langa faptul ca miros urat, acestia se poarta foarte urat cu mine si ii spun tatei lucruri false despre mine, cum ca injur, ca nu ii las sa doarma, imi reproseaza intotdeauna ca ei stau toata ziua si muncesc din rasputeri si ca au nevoie de odihna, astfel eu seara nu am timp sa imi fac temele, nu pot sa fac nimic dupa ce ei se pun in pat, altfel ma parasc la tata.Bineinteles,bunul meu parinte tot pe ei ii crede.Pentru minciunile pe care i le spun, eu nu mai primesc nimic, sunt dezavantajata, nu primesc nici bani de buzunar(am fost invatata cu putin, la 16 ani ai mei primesc 3 lei pentru mancare la scoala), tata nu mai are pic de incredere in spusele mele, cred ca nici daca i-ar aparea Dumnezeu in fata nu mi-ar da crezare.Mama nu are cum sa ma ajute, ea sta si imi spune ca ma crede si ca "asta e...". Deci, ma poate ajuta cineva? Cum pot schimba situatia?

11 răspunsuri:
| ellene a răspuns:

Faptul ca ai deja 16 ani si taicatu te pune sa dormi in camera cu unchii tai e o tampenie. Daca nu poti face nimic ca ei sa plece din casa, vorbeste cu mama ta sa dormi tu cu ea si taicatu sa doarma cu unchii. Oricum zici aici ca te intelegi mai bine cu mama. Cat despre note si reprosuri, eu zic sa nu iti faci nici cea mai mica grija. Ai grija doar sa nu iei note foarte mici, gandeste-te ca te pot ajuta notele astea sa intri la o facultate sa scapi de chinul de acasa. Sa nu te lasi descurajata de cei care te critica. succes

| IsabelaIssa a răspuns:

Nu mai accepta sa mai dormi cu cei doi in camera. Am ramas socata cand am citit asta, imi pare sincer rau ca exista astfel de parinti.nu incerca sa te duci cu minciuni la politie, cum am vazut un sfat mai jos, nu e bine. Daca are cine sa te ajute spune adevarul. incearca sa vb cu mama ta daca ea te intelege mai bine, spune-i ca nu mai suporti si ca vei pleca de acasa. roga o prietena sa te ajute sa stai la ea o perioada, dar sa nu iti faca parintii mai mari probleme daca pleci de acasa. E o situatie tare complicata iar ajutorul nu trebuie sa il ceri aici. Du-te la protectia copilului, poate vor gasi o solutie pentru tine. Nu e usor sa mai rabzi inca 2 ani calvarul asta pana vei devenii majora.Nu stiu ce sa mai zic. vorbeste cu o profesoara cu care crezi tu ca te-ar intelege mai bine, poate are vreo idee. Bafta!

| butterflyy a răspuns:

Eu am o poveste cat de cat asemanatoare si acum am 19 ani, iar acum 3 ani am plecat de acasa, m am mutat cu chirie bineinteles pana sa plec ma angajasem si acum de un an si ceva stau cu prietenul meu. daca crezi ca poti sta fara ei pleaca, nu te sfatuiesc cu protectia copilului eu am fost si n am rezolvat nimic ba chisr le a spus parintilor ca daca nu le convine sa ma dea afara romania este o tara de... asa ca eu asta te sfatuiesc sincer!

| forchan a răspuns:

M-am tot gandit, si mi-a venit in cap solutia asta. Du-te plangand la cea mai apropiata sectie de politie, si zile ca varul si unchiul tau au abuzat sexual de tine. Fiind minora, nu o sa fie prea greu sa-i convingi pe politisti.
Acuma vine partea interesanta. Daca vrei sa ramai in casa doar tu si mama ta, spune politistilor ca taicatu te-a pus sa faci asta, si ca a luat bani de la cei doi inculpati.
Tine minte sa plangi cand povestesti asta politistului.
Bafta, si poti sa-mi multumesti mai tarziu

| misa_5651 a răspuns:

Intr-adevar situatia ta este extrem de dificila si delicata. Sunt doua potentiale solutii la care ma gandesc. Una este sa discuti foarte serios cu mama ta si sa-i propui divortul dintre dansa si tatal tau. Astfel amandoua o sa incepeti o viata noua, fara griji iar tu vei putea sa iti continui studiile in liniste. A doua solutie este "divortul" de parinti. Avand peste 16 ani poti sa "divortezi" de parintii tai. Cel mai bun loc unde ai putea sa te interesezi de acest lucru cred ca este la politie. Nu iti pot da foarte multe detalii dar din cate stiu acest divort se poate duce la capat in urma unei anchete asupra parintilor sau unuia dintre parinti ( daca vor fi gasiti vinovati vei putea savarsi despartirea de ai tai) si daca adolescentul in cauza se poate intretine singur. Daca decizi sa iei aceasta masura iti doresc tot norocul din lume si multa putere. Sunt intr-o situatie asemanatoare si stiu ca este iadul pe pamant sa vii acasa si sa nu ai nici cea mai mica speranta. SUCCES!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca familia voastra trece printr-o perioada atat de dificila incat sa accepte doi barbati in casa voastra, tatal tau si mama ta trebuie sa se sacrifice IN SENSUL ca sa doarma tatal tau in camera cu cei doi si tu cu mama ta;
a doua solutie, sa dormi tu in camera cu parintii tai;
a treia solutie, discuta la scoala daca poti dormi la caminul scolii, dar asta e o solutie care poate degenera in alte probleme secundare!
daca ati avea o bucatarie spatioasa ai putea sa ai un fotliu pat si sa dormi in bucatarie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ceau,
In primul rand mi se pare ANORMAL ca o fata sa doarma in aceeasi camera cu 2 straini(nu sunt rude de gradul 1). Macar daca erau fete.
Asa ca macar incearca sa te muti in camera cu parintii tai.
In al doilea rand: e foarte naspa ca ti-au invadat spatiul personal...
N-ai niste rude, bunici la care sa stai pana pleaca oamenii acestia?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca tu singura nu vei putea sa rezolvi aceasta situatie. roga-te lui Dumnezeu sa te ajute pentru ca doar El poate schimba aceasta situatie. Sunt sigura ca daca vei face asa El te va ajuta si totul se va schimba! El te iubeste foarte mult si iti vrea binele. El este Tatal tau si cel mai bun prieten al Tau care te va intelege si te va ajuta daca vei apela la El. Asa ca fa-o si sunt sigura ca El va face o minune si viata ta se va shimba radical! El vrea sa fie prietenul tau... deci ce mai astepti?

| sssSnake a răspuns:

Nasoala treba...

Pai, daca vrei poti rezista pana la 18 ani, si iti iei viata in primire, sau mergi la protectia copiilor happy si se rezolva, doar ca este probabilitatea sa iti pierzi unul sau ambii parinti straight face

| eu.;] a răspuns:

Am citit povestea ta.si nu POT SA CRED CA E ADEVARAT.
dar nu ai nici o prietena? incearca sa iti faci prieteni. sa dormi cat mai mult la ei. daca se poate. dar tot nu pot sa cred.
te inteleg, eu nu am trecut prin asa ceva dar imi imaginez. tu cati ani ai? daca vrei trimite-mi un mesaj pe privat.
si eu abia astept sa fiu independenta, sa fac 18 ani.
mama mea, adica parintii mei sunt despartiti. dar ma lasa sa fac ce vreau, e ok. dar eu nu. nu sunt asa fericita
eu tot timpul am visat sa stau singura... sa am bani, sa fiu faimoasa.
dar sincer, m-as multumi sa stau intr-un apartament singura, si sa imi castig eu banii mei, sa muncesc.
incearca sa vorbesti cu mama ta, sa i spui ca nu mai poti, sau cu vreo ruda mai apropiata!
eu sper ca te pot ajuta, acum nu stiu foarte bine ce e... e clar ca tatal tau nu o sa te creada.
dar, gandeste-te ca mai este putin timp pana o sa fi mai "mare", si o sa ai timp sa te distrezi cu prietenii si sa uiti cat de nefericita ai fost.
acum, nu stiu.
fundita?:*:*blushing

| FlaviaNicoletaPelmus a răspuns:

Pfff...complicata problema cred ca e un calvar nu e o solutie sa pleci de acasa sau sa te duci la protectia coplului si altele care au fost sugerate nici politia nu e solutie cred ca ar fi cazul sa vorbesti cu mama ta. in legatura cu invatatura sa nu te lasi. invata in continuare o sa ai parte in viata daca inveti si daca nu te lasa acele rude spune-i mamei tale ca te duci la o colega si asta sa si faci sa va faceti temele sau... nu mai am nici o idee, dar oricum sa nu te duci la politie e cea mai proasta idee