| Ailis a întrebat:

Hey! Mama tot imi reproseaza ca ea nu are nici o bucurie de la mine, tata mi-a spart laptop-ul si acum ma ameninta ca imi sparge si calculatorul. Mama tot imi scoate ochii cum ca eu nu am nici un prieten, cum sa am vreun prieten daca in zona mea e plina de golani care fumeaza si eu nu vreau sa fiu ca ei, la scoala copii sunt la fel... fetele ma fixeaza cu privirea si rad de mine, o data le-am comentat si au pus niste baieti sa ma bata dupa ore. Reactia parintilor mei a fost ca eu sunt de vina, nu primesc nici un sprijin, ei tot imi spun ca nu sunt buna de nimic(parintii mei spun asta). Imi e frica sa ajung acasa. Tot ce vreau in momentul asta este sa ajung la spital si sa mor! Imi urasc viata, familia, colegii si mai ales pe mine. Va rog ajutati-ma pentru ca simt ca nu o sa mai traiesc mult!

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Vino cu mine pe trailer, vezi europa intreaga si o sa ai parte de un baiat cuminte nefumator, nealcolic.

| madyddd a răspuns:

Sincer imi pare. E dureros ca proprii parinti sa-ti spuna ca n-ai nimic bun in tine,ca nu folosesti la nimic, ca oricum ar fi mai bine fara tine... mi s-a intamplat. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa accepti, ei nu au dreptate!
Ar trebui sa te linistesti si sa privesti lucrurile altfel. Nu spune vorbe prea mari, o sa regreti!
Ceea ce ti se intampla e intr-adevar o problema. Consider ca, ai nevoie de ajutor specializat

| Striker14 a răspuns:

Hei, usor, nu te gandi la moarte, stiu ca iti e greu, nu e vina ta ca nu iti plac golaii fumatori, darsa stii ca exista unii car chiar pot iubi (adica si eu fumez si sunt bad boy, dar cand vine vorba de relatii pot fi si sensibil/tandru). Incearca si daca vezi ca unul te iubeste, acorda-i o sansa. In legatura cu fetele alea, sunt doar niste parasute, da-le pace, ca esti mult peste ele. Zambeste, dupa ploaie vine si soarele happy

| aXy99 a răspuns:

Ce varsta ai? Sa stii ca totul depinde de tine. Te poti duce la un psiholog, pe TPU nu vei gasi raspunsuri prea pertinente. Incearca sa vorbesti cu parintii tai, sa le explici, poate vor intelege. Viata oricum e scurta, de ce s-o scurtezi si tu?

| Alcyon a răspuns:

Din pacate noi nu cunoastem situatia reala, ca sa-ti putem da sfaturi pertinente. Tu probabil ca esti subiectiva in momentul de fata. Sunt sigura ca parintii tai au motivele lor sa nu te mai lase la calculator. De ex: stai prea mult pe internet, in loc sa-ti faci temele sau sa iesi in oras. Cred c-ar trebui sa discuti cu cineva apropiat (o ruda, sau o persoana in care ai incredere).

| peperonies a răspuns:

Nu ai control asupra faptelor si lucrurilor din exterior, singurul lucru asupra caruia ai control este cum reactionezi la ce ti se intampla.

sunt doar cuvinte pana la urma...
treci de ele.

| peperonies a răspuns:

Ps, cand te cearta ai tai sa le zici ca sa nu mai faca copii ca nu sunt in stare.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| 1cristian1990 a răspuns:

Imi pare rau pentru tine si zona in care traiesti!
Cati ani ai? Ce activitati ai de zi cu zi, ii ajuti pe ai tai prin casa, ce relatii ai cu ei, vorbesti frumos, esti orgolioasa cand te certi cu ei?
Daca termini liceul, te poti muta in alt oras, iti cauti un loc de munca, stai intr-o garsoniera cu o chirie ieftina, iti gasesti pe cineva, etc...
Dar mai presus de astea, propun sa incerci sa reglementezi lucrurile intre tine si societate, poate defectul e in comportamentul tau si nu a societetii!
Ar trebui sa lasi calculatoru, mai ales ca ti l-a spart tatal tau, ca nu cred ca ti la spart asa numa ca vrea muschii lui, sigur nu ai facut ceva prin casa sau trebuia sa ii ajuti si nu s-au putt baza pe tine! Propun sa incerci sa comunici altfel cu ei sa mai lasi de la tine cad e o cearta, sa ii ajuti prin casa si sa inveti la scoala asta fiind viitorul tau, in acest fel te vor vedea si altfel colegii, si te vor aprecia pentru ca esti desteapta si parintii la fel te vor aprecia si vor fi mandrii de tine! Cu colegii tai nu trebuie sa intri in conflict, incearca sa il eviti, fi pacifista si incearca sa te maturizezi in vorbire si gandire dar nu cu un aer de superioritate fata de ceilalti! E imposibil sa nu iti faci o prietena cu care sa vorbesti si sigur ai una!
Acum tu decizi cum iti faci viata, si daca vrei sa pleci mai repede esti libera sa o faci, dar e cea mai mare lasitate posibila sa nu fi in stare sa lupti! E scurta viata, educa-te intr-o directie buna moral, spiritual! Poti intra in anumite cercuri, cum ar fi fitness, te angajezi undeva cu jumate de norma, la biserica, la yoga, intr-un anumit domeniu, aici ve-i intalni oameni si o sa comnuici cu ei, vei fi acceptata pentru ca aveti aceleasi interese!
Nu mai bine si termina cu prostiile, acomodeaza-te cu realitatea, gandeste din alta perspectiva a bunei intelegeri, nu doar din perspectiva a ce vrei tu!

PS: eu mi-am spus parerea, acum da-mi mai multe detalii despre tine!
Oricum aici pe TPU oamenii is dau cu parerea si nu trebuie sa iei totu de buna, ca doar nu am fost ingerul tau pazitor tongue sa stiu exact cum stau lucrurile, vrem mai multe detalii happy!

| 1cristian1990 a răspuns (pentru 1cristian1990):

Fetele acelea poate sunt geloase pe tine si dinaceea se iau de tine propun sa nu le bagi in seama, doar salut si gata, te duci n banca ta, daca e vreo ceart, spui simplu scuze si le lasi sa fiarba in ele veninu laughing
Baieti sunt multi si sunt sigur ca nu sunt numai golani fumatori laughing mai cauta si nu exagera in directia asta! Si daca fumeaza, ce are, nu trebuie sa te casatoresti cu el, pur si simplu iesi cu el si povestiti, nici nu trebuie sa ai o relatie de iubire cu el, ii spui ce vrei!

| KristenRichardson a răspuns:

Nu vreau sa fiu omul care-ti comenteaza viata idei aberante.Totusi,ar trebui doar sa taci la tot ce iti reproseaza parintii, prietenii, colegii si viata.Ce e al tau e pus deoparte.Vei vedea.Caci o fata desteapta asteapta!

| Carla77 a răspuns:

Si eu sunt cam in aceeasi situatie ca si tine sad Daca vrei da-mi facebook-ul tau sa vorbim

| Wiiillll a răspuns:

Da-mi Skype tau sau facebook daca ai sa vorbim... daca vrei... as vrea sa te ajut... mi se pare ca esti cam singurica... astept un raspuns...

| Wiiillll a răspuns:

Lozneanuaurel skype ...Aurel Lzn :fb