| Mijajev_Daiana_2000 a întrebat:

Buna TPU am 13 ani si niste parinti groaznici. Nu vreau sa credeti ca sunt un copil care plange ca nu a primit iPhone de Craciun, chiar nu sunt asa, insa parintii mei sunt absolut... JOSNICI! La ei totul se rezolva cu bataie, tata nu ma bate, insa ma injura tot timpul, si chiar ma doare sad. Am un frate mai mic, de 5 ani, care si el ma raneste toata ziua(fizic). Pe el niciodata nu il cearta, el intotdeauna e un inger iar pe mine daca ii fac ceva ma loveste de imi ramane semn. Tot timpul cand se intampla ceva eu sunt de vina, si daca imi ies din fire si tip tata ma ameninta ca da cu pumnii in mine, el nu suporta zgomotele mai puternice decat soapta in puii mei! Tata sta cam tot timpul la lucru, si chiar il respect pentru asta si ii multumesc si pentru mancarea pe care o cumpara, ca si eu mananc din ea (mama e casnica), insa cand eram mica iubeam duminicile, pentru ca era tata acasa si ne jucam, dar acum de cand s-a nascut fratele meu e de 10 ori mai irascibil si am ajuns pur si simplu sa urasc zilele in care e acasa, cu noi. Parintii mereu imi reproseaza ca nu fac bine ceva, am note de 9 si 10 la toate materiile, mai putin matematica, unde am 7-8, dar ei niciodata nu baga in seama romana si celelalte materii la care am note foarte bune, nu ma lauda niciodata, doar reprosuri primesc :'(. De fiecare data cand plang sau incerc sa discut cu ei despre ce simt imi spun ca joc teatru, si nu ma iau in serios crying((((.

Ar mai fi foarte multe de zis, dar nu imi vin acum in minte. Va rog, nu imi ziceti sa sun la Protectia copilului ca nu vreau sa ajung la orfelinat, sau sa ma duc la psiholog, ca nu merg, si nici sa incercati sa ma convingeti sa fac asta. Bani de buzunar nu primesc, alocatia o iau ei, si nu vreau sa ma credeti un copil de bani gata ca am un tv din acela cu tub si nimic mai scump de 600 lei in casa.

Ce as putea sa fac? Multumesc ca ati citit pana aici, si scuze pentru "roman".

Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Esti o persoana desteapta, te`ai gandit deja la posibile solutii observ happy.Din pacate nu prea exista alte solutii. Poate daca ai o ruda care ar dori sa aiba grija de tine, si i`ai explica situatia.Un alt mod ar fi sa te izolezi de vorbele si criticile lor.De cate ori incep sa vorbeasca, incearca sa te gandesti la ceva frumos, nu la ei. Poate sunt mai irascibili si din cauza fratelui tau mai mic, si isi concentreaza mai mult atentia asupra lui.Incearca sa vezi cu ce poti sa-i ajuti legat de treburile prin casa/fratior si poate se vor mai imbuna.Nu prea ai ce sa faci decat sa incerci sa te dai bine pe langa ei, sa le ignori vorbele rele si sa ai rabdare sa mai treaca ceva timp.Stiu ca ti se va parea absurd sa te dai bine pe langa ei dupa tot ce ti-au facut insa sa stii ca cel mai destept cedeaza primul si pe viitor cand vei mai creste si vei avea mai multe optiuni vom discuta altfel.

6 răspunsuri:
| aumih16 a răspuns:

Pai asteapta si tu sa cresti! si apoi gata faci ce vrei cu viata ta! e posibil sa fii si tu mai pretentioasa! dar poate parintii tai nu au bani!

| xSleidăr a răspuns (pentru aumih16):

Daca nu ai crescut intr-un astfel de mediu, si mai si iei la ros persoana care a scris... e greu.

| aumih16 a răspuns (pentru xSleidăr):

Nu ca i-au la rost persoana! dar in general sunt parinti care nu au toti bani si nu au trait sa stii toata viata in lux! eu cred ca am zis spus bine ce am zis spus! doar ca tu nu stii sau nu ai cum sa intelegi! si sa stii si tu ca un iphone costa! nu e moca adica gratis! vrei gratis atunci iti iei unul din acela second hand! adica folosit de altcineva inainte! si stai linistit ca si eu am asemenea parinti sa stii! asa este ce vrei de la o varsta o i-au razna cu totii! cel putin eu nu mi-am facut niciodata dar niciodata parintii comunisti sau mai stiu eu cum ca altii! asa ca stai linistit! asta-i viata! poate tu ai avut parinti care au trait in lux toata viata! eu nu sa stii! parintii mei asta este sunt mai saraci! dar asta nu inseamna ca daca imi doresc ceva nu imi iau! si asta este adevarat! ca iti i-au parintii! dar daca nu au ce te faci! stai si te plangi la mila lor! si oricum sa stii ca eu n-am fratior sau surioara! asa ca nu e problema mea asta! cine are frati sau surori asa este nu are viata usoara! trebuie sa imparti lucruri! etc! asa ca eu unul sunt un fericit ca n-am asa ceva! si oricum lasa ca o sa fii si tu parinte si ai sa vezi cum este!

| Satango a răspuns:

Mai înghite-i câţiva ani. După ia-ţi zborul.

| Paulystar a răspuns:

Incearca sa fugi de-acasa. Ei isi vor da seama ca au gresit comportindu-se asa cu tine si vor intelege ca te-ai suparat sau ti-e frica de ei. Sau daca nu vrei, poti sa ii ignori pur si simplu

| Dan1412000 a răspuns:

Te pot lua niste rude d-ale tele in griji?