| Antoche_Cosmin_1973 a întrebat:

Buna,vreau raspunsuri! Am nevoie cat de cat mai mult ajutor! Nu mai rezist! Eu am 10 ani si parintii mei se cearta foarte foarte rau! Sunt copil si nu cred ca e bine! SE CEARTA PE SEAMA LA TOATE LUCRURILE! Chiar si acum se cearta!
In caz de divort nu vreau sa raman cu mama pentru ca tata e mereu bun cu mine si imi ia orice! Imi ia orice si se preface ca nu stie ce imi ia! Dar nici cu tata nu pot sa raman! Mama ma ajuuta sa fac orice si joaca orice joc cu mine!
Va rog ajutor! NU MAI REZIST!

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate nu ajung la divort si daca baga divort ramai cu ea, dansul va suporta mai usor si vine in vizita mergi si tu in vizita mama e mai importanta sa fie langa tine.

| pietrean a răspuns:

Sfaturi si incurajari,sunt sigura ca tot primesti si poate te ajuta cat de cat. Daca ai cum,pune-i si pe parinti sa le citesca(unul cate unul, nu impreuna). Poate asa o sa-si dea seama, cat te afecteaza.
Sfatul meu ar fi, sa dai ori telefon la 116111, ori sa accesezi www.asociatiatelefonulcopilului.ro sau www.telefonulcopilului.ro
Aici,iti v-a raspunde un psiholog, discutia v-a ramane doar intre voi si mai mult ca sigur vei primi cele mai bune sfaturi.Incearca! Sunt oameni specializati pentru cazuri de acest gen.

| pietrean a răspuns:

Faptul ca multi au incercat sa te ajute cu o vorba buna,cu un sfat, ti-a fost cineva de ajutor intr-un fel sau altul? Ai dat un telefon, daca spui ca nu mai "rezisti"intre certurile parintilor tai, la acel nr de telefon, pe care ti l-am indicat? As fi curioasa ce si cum te-au sfatuit.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Faptul de ai vedea pe părinţi cum se ceartă nu este nicidecum prea plăcut. Realitatea e că şi cei mai buni părinţi care se iubesc ajung câteodată să se certe. Ştii de ce? Un motiv ar fi faptul că fiecare poate privi în felul său un lucru. Alt motiv ar fi stresul de la muncă, achitarea facturilor, îngrijirea de copii care îi solicită mult pe părinţi şi îi epuizează.

Dar cel mai important lucru care ar trebui să-l ştii e că neînţelegerile dintre părinţi nu conduc automat la destrămarea căsătorie. Cel mai probabil că părinţii tăi se iubesc încă unul pe altul şi nici nu sau gândit la divorţ.

Ce poţi face tu? Găseşte un moment când ei sunt mai liniştiţi şi relaxaţi şi spune-le cum te afectează pe tine certurile lor. De asemenea, le poţi spune că-i iubeşti mult pe ambii şi că doreşti ca să locuieşti într-o familie unită şi iubitoare.

Cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce intrebare e asta?! Cearta intre parinti?! Simplu happy Frate, ii iei de o mana pe amandoi si va asezati. O intrebi pe mama ta daca te iubeste, il intrebi pe tatal tau daca te iubeste, si daca amandoi zic da (100% vor zice asta) ii intrebi: "Atunci de ce ma faceti sa sufar? Daca sunt important pentru voi, chiar daca nu va suportati uneori, voi va iubiti. Nu degeaba v-ati casatorit si m-ati facut pe mine. Va rog nu ma mai faceti sa sufar... Am sentimente. Imaginati-va cum ma simt. Va rog, va implor nu va mai certati. Imi faceti mai mult rau!"

Si in mod categoric vor actiona pozitiv happy In caz ca nu... Inseamna ca o sa ai o viata foarte complicata... Si imi pare foarte rau pentru tine. Spune-le ca acuma este si perioada sarbatorilor, si vrei sa va simtiti bine, impreuna happy Sarbatori fericite, alaturi de familie, si iti urez mult succes in legatura cu problema ta happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

TU alegi cu cine ramai! Nu te mai gandi la asta, pentru nu e ok pentru psihicul unui copil de 10 ani.
Pe viiotr vor conta si altele, nu numai jocurile.
In cel mai rau caz, pe viitor te vei plimba intre ei, dar eu sunt sigur ca cine se cearta se iubeste! In toate cuplurile sunt atfel de certuri. Eu am 33 si cand ii aud pe ai mei ca se cearta tip si eu mai tare... ca sa le pun capac! La orice varsta apar discutii de la orice si odata cu inaintarea in varsta motivele sunt tot mai tampite.
Eu te-as sfatui sa-i alini pe amandoi, mergi pe rand si ii pupi pe amandoi si ii iei in brate, chiar si pe rand si vei vedea ca vor descoperi si partile bune din familia voastra si isi vor aduce aminte de ce sunt impreuna si de clipele frumoase si de dragostea care i-a unit candva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa le explici ca nu mai vrei sa se certe, urasti cearta si ai vrea sa fiti o familie unita happy funda? :*

| Kriss96 a răspuns:

Uff chiar n-am habar cum sa te ajut. E o situatie delicata. Pentru ca o singura persoana sufera cel mai tare in situatia asta, si persoana aceea esti tu.
Dar daca se cearta nu inseamna ca vor divorta. Nu te gandi la asta.
In primul rand ai putea discuta cu un psiholog. E clar ca te afecteaza toata chestia asta si in plus un psiholog iti va spune ce sa faci si eventual ii va chema pe parintii tai sa le explice cat de mult rau iti fac. Nu stiu de unde esti, dar la mine la scoala avem cabinet de asistenta psiho-pedagogica si putem vorbi cu psihologul scolii. Toate scolile au asa ceva din cate stiu. Intraba-ti diriginta/dirigintele.
Tu nu poti face prea multe.
Ai putea sa vorbesti deschis cu parintii tai. Sa le spui ca nu vrei sa se desparta si ca iti fac rau certandu-se.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kriss96):

Ai dreptate, nu poate face prea multe, dar poate schimba totul, daca el isi iubeste familia, iar sentimentul este reciproc, si are speranta, poate reusi happy Orice e posibil happy

| schmoll a răspuns:

Salut prietene, ai 10 ani formarea ta acum incepe,acum creierul tau copiaza actiuni din jur,nu e bine ce fac parintii tai,vorbeste cu ei,spune-le pentru iubirea fata de tine sa ajunga la un consens, incearca sa nu bagi in seama, nu te gandi doar la asta, vei atrage alte repercursiuni, acum 3 injuram de sfinti,beam,si luam pastile din cauza alor mei,acum sunt mai bine ca nicioadata,eu am inceput sa merg la biserica si sa ma rog, sa gandesc altfel, sa citesc psihologie, si ai mei acum sunt bine, ai grija de tine si bafta multahappy

| BubbleWhitee a răspuns:

Vorbeste cu amandoi si spune-le ca te deranjeaza lucrul asta si ca nu este normal. Poate vor intelege si isi vor da seama de lucrurile gresite pe care le fac. Ajuta-i sa schimbe lucrurile si sa-si revina

| LeeMaya a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu unul dintre ei, si spune-le ca tu te simti oribil cand se cearta si nu vrei ca familia sa se destrame, tu esti doar un copil si nu ar trebui sa asisti la discutiile lor, insa daca spui ce ai pe suflet, ei vor sta de vorba, incearca sa ii aduci cat mai aproape, dai flori mamei, ajutal pe tata, mergeti intr-un loc (toti) ca o familie. Asa parintii tai isi vor aminti si clipele frumoase!