| EllaAlexa93 a întrebat:

Vreau sa botez un copil cu iubitul meu. Nu suntem casatoriti, voiam sa stiu daca se mai poate in viitor ca noi doi sa ne casatorim dupa acest botez! Astept raspunsurile voaste! Multumesc!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa fiti logoditi religios ca sa puteti cununa si apoi sa va mai puteti casatori religios. Daca intentionati ca in viitor sa va casatoriti doar civil, nu si religios, nu prezinta importanta. daca doriti ca in viitor sa va puteti cununa religios, va trebui ca inainte de botez (macar cu o zi inainte) sa faceti o slujba de logodna in biserica.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca se poate, n-are nici o legatura una cu alta.

| EllaAlexa93 explică (pentru Ioandelasal):

Eu stiam ca dupa botez noi o sa devenim cumatri! Si nu o sa ne mai putem casatori! Dar nu eram sigura!

| Ioandelasal a răspuns (pentru EllaAlexa93):

Cumatra esti cu cei carora le botezi copilul.

| Auslesse a răspuns:

Se poate!
1.cunosc un astfel de caz, fata si baiat(cuplu), care au botezat impreuna un copil si nu sunt casatoriti, nici civil, nici religios!
2. dupa botez, cumatra esti cu parintii copilului pe care-l botezi, in nici un caz cu iubitul tau!