| aLeu a întrebat:

Cine imi poate spune ce meserie sa urmez in viata? Nu vreau raspunsuri gen( pai depinde de ce-ti place tie sa faci) sunt foarte indecis si astept cu drag raspunsurile voaste ps: sunt in clasa a 8-a,

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Cand tu te vei face mare, se va cauta mult meseria de cosmonaut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
ti-as recomanda sa urmezi si sa absolvi o facultate de medicina/medicina dentara/farmacie, pentru ca daca, de exemplu vei profesa in strainatate, cum ar fi Germania salariile sunt salarii adevarate.
O zi buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu vrei sa faci toata viata ce-ti place, atunci o sa ramai propriul tau sclav. Japonezii nu muncesc nici macar o zi din viata lor pentru ca practica meserii placute lor.Cel putin asa se lauda.
Nu te cunosc ca sa-ti dau un sfat, nu stiu cat de mototol, flegmatic esti.Nu stiu ce te pasioneaza, nu spui nimic de hobby, timp liber. Daca tot te vad asa static, incearca meseria de manechin uman pentru vitrina, acolo nu dai gres.

| diaac a răspuns:

Nu vrei sfaturi generale, dar noi nu te cunoastem. Se intampla de multe ori ca si sfaturile primite de la parinti sau rude/prieteni care ne cunosc bine sa nu ni se potriveasca, nu mai spun de sfaturile unor straini de pe internet. Esti clasa a opta si ai destul timp, asa ca ce iti recomand pentru moment nu este o profesie anume, ci sa te implici in activitati cat mai diferite pentru a afla ce anume iti place, e te motiveaza si nu in ultimul rand ce stii sau ai inclinatie sa inveti cum sa faci. Poti avea o cariera de succes in foarte multe domenii, clar ai de unde alege. Primul pas este sa te cunosti pe tine insuti pentru a alege ceva realist si de viitor pentru tine. Degeaba te-ai indrepta spre o profesie dorita de multi si bine platita, daca nu ti se potriveste si nu ajungi sa o faci bine si daca este un chin pentru tine.

| IvanMiha99 a răspuns:

Pai sincer, in ziua de azi majoritatea vor sa devina medici, avocati, sefi de firme, etc. Dar daca stai sa te gandesti mai bine sunt multe meseri, dar trebuie sa te pricepi si sa iti placa ceea ce faci.Ai putea sa devii, inginer, bucatar, specialist IT, psiholog, barman, si multe altele. Sper sa te ajute happy