| anonim_4396 a întrebat:

Vreau să mă ajutați cu niște sfaturi.Eu din luna august al acestui an, m-am mutat în Cipru împreună cu mama și sora mea. Părinții mei sunt divorțați.Eu am crezut că îmi va place în Cipru, dar n-a fost așa...Acum sunt la școală aici și chiar nu-mi place! Nu știu nici limba.Norocul meu e că mai sunt români la școala asta, cu care să vorbesc.Eu la anul` s-ar putea să rămân în aceeași clasă(Apropo am 13 ani și sunt în clasa a VII-a)pentru că nu știu limba și că nu se mai trece dacă nu știi limba. Ceilalți români de aici de la școală au rămas și ei câte un an,din aceeași problemă. Profesorii mi-au spus că-mi va lua un an să învăț limba, dar tot o să rămân.Mă gândeam să merg înapoi în România, dar n-am la cine să stau și mama mea nu vrea să mă duc înapoi în România.Mi-am propus ca anul ăsta să rămân aici, iar la anul` să mă întorc în România.Problema e că n-am la cine să stau,iar cu chirie nu vreau,pentru că mi-e frică. Oricum,tot cred că n-o să mă lase mama.Vă rog să-mi dați un sfat cum să fac. Orice sfat e bun venit.Vă rog să luați în serios! Mulțumesc anticipat!
Sfatul care m-a ajutat cel mai mult, va primii fundă, iar celelalte, vot.

Răspuns Câştigător
| Floreenofficial a răspuns:

Buna! happy
Prima data cand citeam textul ma gandeam ca e un avantaj ca vei invata limba greaca si vei intelege textele frumoaselor melodii in limba greaca,un alt avantaj care imi vine acum in minte e caldura, e mai bine ca in Romania, nu cred ca e chiar asa frig, iarna e groaznic pe aici.Dar pe de alta parte, vad ca ceva din tine te cheama inapoi.Cu siguranta aici ai avea mai multi prieteni.Da, cred ca ti-ar fi mai bine in tara ta, DAR nu fara mama ta, nu singura.In cazul asta, ramai acolo.Singura solutie ar fi sa o convingi cumva sa va intoarceti, dar daca va intoarceti o sa va fie greu cu banii cu siguranta si o sa iti reproseze des ca mai bine ati fi ramas acolo ca o duceati altfel.Concluzie:Ramaneti acolo dar incercati sa nu treaca an fara sa veniti in Romania, ati vandut tot aici? Macar sa veniti la niste rude sau sa stati la un hotel mai ieftin/pensiune/motel etc.Nu uitati sa nu pierdeti contactul cu civilizatia romana prin muzica, emisiuni tv, reviste online, vorbit la telefon, poate si citit carti etc.Baftaaaa si sa nu fii trista ca esti departe de Romania, asta e, e un nou inceput pentru tine, poate iti va fi mai greu, dar cred ca poti face fata! :*

7 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Multumesc pentru fundita! Bafta! :* happy

| diia29 a răspuns:

Incearca sa te acomodezi putin, limba o sa o inveti, si daca repeti anul big grin nu fi suparata, o sa recuperezi anul viitor :*
si daca ai pleca nu ti'ar fi dor de mama si sora ta?
eu nu am fost niciodata in alta tara, si poate nu stiu cum e, dar mai bine stai cu mama si sora ta big hug poate daca te intorci in Romania nu o sa fie chiar asa bine precum crezi...
e mult mai bine sa stai cu mama ta decat singura... happy sau cu tata, bunici, sau alte persoane...
gandeste-te de doua ori si priveste parea plina a paharului happy
iti doresc mult succes in ceea ce vei face si te rog, nu face vreo prostie si nu te intoarce in Romania :-s deoarece esti micuta si poate nu'ti dai seama cat de greu e fara mama puppy dog eyes
o zi frumoasa, pupici :* big grin

| Roland_Szekely_1987_VBCh a răspuns:

Buna e bine sa vorbesti asta cu mama ta sa va intorcetii de acolo cumva da nu e usor dar trebuie sa va gandit la asta ca stii nici aicia nu e usoara viata si in plus te inteleg ce vrei dar trebuie sa intreb de la mama cum vrea asta sa se faca unde vrea sa se locuiasca in Romania daca vreti sa mutati aici nu e usor dar ori in garzoniera care nut place sau cumparat aici in Romania o casa dar sper sa va intorceti.

| kiddscream a răspuns:

Heii big hug Si eu am locuit in Cipru 7 ani dar m-am intors inapoi. in Limassol am stat..si ai mei sunt divortati si acolo am stat cu tatal meu. si mie mi-a fost greu la inceput pentru ca nu intelegeam limba.dar usor usor am inceput sa o inteleg. daca stii putina engleza intreabai pe colegii tai ce inseamna cuvantul acela. asa am invatat si eu si stiu foarte bine limba Elena. Nici mie la inceput nu mi-a placut pur si simplu uram asta. dar ai sa vezi, ca si mine te vei obisnuii gaseste-ti prieteni eu de exemplu stateam la o vila si langa era o femeie foarte de treaba si avea o multime de animaale is mereu stateam la ea. daca nu stai la casa fa-ti prieteni de varsta ta. plimba-te si invata locurile asa cum am facut si eu crede-ma o sa ajungi sa iti placa Cipru, sa vizitezi orasul Paphos e o minunatie! Ma gandesc sa ma intorc inapoi dar asta cand imi voi termina scoala stai linistita te vei obisnuii big hug Bafta :*

| YoKo399 a răspuns (pentru kiddscream):

Eu stau in Kato PaphoslaughingAi dreptate...probabil o sa-mi placa, dar tot imi va fi dor de Romania:X

| kiddscream a răspuns (pentru YoKo399):

Pai nu vei ramane acolo mereu va veti mai intoarce in Romania in vizita sigur :*

| Stefania444 a răspuns:

Si parintii mei au lucrat in cipru si se gandeau la o posibila mutare dar pana la urma au renuntat.tot ce trebuie sa faci este sa ai rabdare si sa inveti in cele din urma limba.gandeste-te ca dupa ce inveti limba o sa incepi sa iti faci prieteni noi si mai tarziu poate iti vei gasi si un iubit cipriot.smug gandeste-te la lucruri pozitive si gandeste-te ca orice inceput e greu.ramai in Cipru! mult succes!:*