| nllbia99 a întrebat:

Bună, vreau și eu câteva sfaturi într o anumita privința. Am terminat anul acesta liceul, am dat bac ul, și îl voi lua. Dar nu sunt sigura ce as vrea sa fac pe viitor. Prietenul meu cu care am o relație de 3 ani și ceva este plecat in Germania, lucreaza la un restaurant și câștigă destul de bine. Eu nu sunt sigura dacă îmi doresc sa merg și eu acolo sau dacă vreau sa ma duc la facultatea. Ai mei nu cred ca ar fi de acord ca eu sa plec, fiindcă și singura la părinți. Eu mi as dori sa plec în ambele locuri, dar trebuie sa aleg. Sunt pusa la mijloc. Sub presiune. As dori sa ma ajutati cu câteva sfaturi.

17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu iei bacul te pui pe invatat, e si in toamna o sesiune

| nllbia99 explică (pentru suntserios):

Bac-ul il iau sigur

| suntserios a răspuns (pentru nllbia99):

Ma scuzi, am citit gresit. Atunci nu vad scopul sa pleci la munca cand poti sa iti continui studiile

| nllbia99 explică (pentru suntserios):

Ma tem sa nu imi spuna si prietenul meu ca o sa terminam relatia, doar pentru ca m-am dus la facultate..noi avem o relatie serioasa, planuri de viitor..doar ca lui ii este frica de faptul ca ma duc la facultate si voi cunoaste persoane noi si sa nu ne despartim

| suntserios a răspuns (pentru nllbia99):

Ce planuri de viitor poti avea cu un barbat care nu te lasa sa iti fa I studiile pentru ca e gelos? Merita ceva un asemenea om? Daca el nu a fost capabil sa lase frustrarile deoparte... ca tu sa nu plangi in pumni la 40 ani ca ti ai ratat viata din cauza lui

| nllbia99 explică (pentru suntserios):

Eu îl cunosc. Când privesti din afara e altceva. Nu pot zice ca e gelos în sensul rău, adică peste limita. E gelos ca orice om care iubește și ii este frica sa nu își piardă iubita. Totusi abia am 18 ani, nu as fi pregatita sa lucrez acolo.

| anonim_4396 a răspuns (pentru nllbia99):

Daca face asta, nu te iubeste, vrei sa-ti pierzi viata langa un om caruia nu-i pasa ce vrei tu?

| sweetys a răspuns:

Poti sa alegi o facultate la care cursurile sa dureze 3 ani si apoi poti sa pleci sau poti sa faci o postliceala, am vazut ca se cauta din ce in ce mai mult. Nu stii ce se va intampla pe viitor si e mai bine sa ai ceva cunostinte in spate incat sa poti sa fii si independenta

| nllbia99 explică (pentru sweetys):

La asta ma gândesc și eu. Mama mea încearcă sa mi impună niște reguli. Care pe mine nu ma fac deloc fericita. Încerc sa i mulțumesc pe amandoi. Mi e frica de faptul ca atunci când ma voi întoarce în tara, nu îmi voi găsi u bună servici bun. Mama mea mi-a zis ca daaca voi pleca la prietenul meu, ar trebui sa uit de ea, adică sa rupem orice legătură

| nllbia99 explică (pentru sweetys):

La asta ma gândesc și eu. Dacă vin după înapoi în tara și eu nu îmi găsesc ceva ma bun de lucru. Mama mea îmi impune sa fac doar ce ii place ei. Mi a zis ca în cazul în care voi pleca, ea ca rupe orice legătură cu mine. Pt mine ambele părți sunt importante..si nici nu știu cum pot aborda discuta cu părinți mei în legătură cu plecarea

| sweetys a răspuns (pentru nllbia99):

Probabil nu e incantata de ideea ca ai putea sa alegi sa pleci dupa el in loc sa ramai acasa. Dar e de inteles, asa sunt mamele, eu zic ca e mai bine sa ramai si sa iti vezi de studii.

| DorelExpertu a răspuns:

Eu iti recomand sa dai la facultate.
Inca 3-4 ani in care te poti bucura de libertate, ai timp suficient sa muncesti dupa aceasta.
Si nu-ti fa griji, daca are prietenul tau sa se desparta de tine, va gasi o scuza indiferent ca esti cu el in Germania sau ca esti la facultate.
Gandeste-te bine.

| nllbia99 explică (pentru DorelExpertu):

Sper ca iau decizia cea mai buna și corecta

| Super0Game a răspuns:

Ramai langa parinti, este cel mai bine!

| Kostzy a răspuns:

Mergi la facultate. Eu vorbesc din propria experienta. Am terminat liceul si dupa m-am angajat din dorinta de a fii independent. Acum regret enorm. Abia acum la 22 de ani mi-a venit mintea la cap si m-am hotarat sa imi continui studiile. O sa fie extrem de greu pentru ca am uitat in mare parte totul.

| Fluturas12 a răspuns:

Bună! Si eu am terminat acum liceul. Eu te-as sfătui să dai la facultate si sa ramai lângă parintii tăi. Prietenul bănuiesc ca mai vine in tara iar daca te iubeste cu adevărat nu va fi impotriva acestui pas chiar daca nu va fi lângă tine. Iar iubirea învinge indiferent de distanta cred. Iti doresc fericire, bafta mai departe si o alegere buna!

| nllbia99 explică (pentru Fluturas12):

Multumesc pentru sfat. daca as da la facultate, parintii mei se lupta sa imi gaseasca un loc de munca, pe masura.el vine in tara, as incerca sa o conving pe mama sa ma lase in vacante acolo macar, sa fim mai aproape, dar ea se teme sa nu mai vin