| iccecrim a întrebat:

Bună ziua. Am 19 ani și sunt într-o relație de 6 luni și totul e minunat, doar că uneori el îmi povestește de fostele lui și eu mă indispun și încep a plânge, deoarece el trăise niște momente de neuitat cu ele și, eu fiind sensibilă, încep să plâng și mă întristez din simplul fapt că nu am fost eu aia cu care el trebuia să trăiască aceste clipe. Când aud că-mi povestește că era noaptea și ei s-au scăldat în lac sau că au privit cerul înstelat împreună, etc, etc, nu mai suport de durere. Ma doare enorm de mult și i-am spus, el mi-a răspuns că și noi doi avem amintiri frumoase, ba chiar mai frumoase și că ele nu se compară cu cele din trecut, dar eu oricum ma întristez din cauza asta și, nici nu știu cum să vă explic, îl iubesc atât de mult încât nu suport ideea că el a trăit așa clipe frumoase NU alături de mine. Cum aș putea eu trece peste asta? Cum aș putea să nu mă mai gândesc la asta? Deși încerc să uit, încerc să mă concentrez pe momentele noastre frumoase, încerc să las trecutul în trecut, dar nu pot. Vine noaptea și eu sunt dominată de gânduri negre și plâng. Vă mulțumesc mult că mi-ați citit întrebarea. Să aveți o zi scăldată-n bucurii și clipe de neuitat.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti foarte insensibila si egoista, te gandesti numai la tine si la binele tau si plangi de necaz ca si altii au trait momente frumoase. Incearca sa te desprinzi putin de admiratia de propria persoana, sa intelegi ca binele nu iti este rezervat integral tie si sa te bucuri pentru ca si altii au momente frumoase. Practic tu iti plangi de mila fiindca ai impresia ca ti se fura dreptul ed a fi unica fericita pe lume si fericirea altora iti produce o suferinta insuportabila.
Poti incerca sa te educi sa iubesti oamenii, sa le doresti fericirea, sa te bucuri de faptul ca partenerul tau a avut o viata frumoasa, ca a fost fericit inainte sa te intalneasca pe tine si ca fericirea lui nu depinde de tine. gandeste-te ca nu esti centrul universului, ci doar un om ca toti ceilalti, egala cu ei si ca toata lumea are dreptul la fericire. Nu va fi usor, rautatea e greu de inlocuit cu bunatate, dar daca vei incerca de fiecare data sa te bucuri cand auzi de cineva care este sau a fost fericit, sa ii ajuti pe oameni sa fie fericiti si sa te simti tu fericita la auzul povestilor respective, la un moment dat vei reusi sa te transformi intr-un om normal, generos, care nu va mai plange cand aude de fericirea altcuiva.

9 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Orice om are și calități, și defecte; și plusuri, și minusuri. Băiatul sunt convins că are multe calități, că altfel nu l-ai iubi atât de mult. Nu pot să-ți spun ce calități are, că nu știu; tu însă știi precis. Dar faptul că se tot gândește la relațiile vechi și ți le mai spune și ție, îți pot spune cu certitudine că este un minus. Rămâne la aprecierea ta dacă să îi tolerezi slăbiciunea asta sau nu. Numai tu ai cântarul pe care pui calitățile și defectele și numai tu poți lua o decizie.

| RAY a răspuns:

Drame de iubire, baiatul ala inca traieste in trecut

| T0T a răspuns:

De ce nu faceți și voi lucrurile pe care le-a făcut el cu fostele? Oricum dacă el știe că te afectează nu știu de ce îți mai povestește lucrurile astea.

| Doub a răspuns:

Ehh, nu contează cine e prima, contează cine e ultima, contează că acum e cu tine şi lângă tine.
Oricum, spune-i că te deranjează.

| dannyel86 a răspuns:

Teo Trandafir avea o vorba, pe care nu o uit si o dau mai departe: cand incepi o relatie, o casnicie, trebuie sa consideri ca el e primul pentru tine si tu esti prima pentru el. Ce-a fost in trecut (urat, frumos) nu mai conteaza; prezentul merita trait si sa va bucurati ca sunteti impreuna, ca va completati reciproc. Dar lucrurile acestea trebuie discutate. Cu cat eviti mai mult, cu atat te va afecta cand el va tot povesti despre relatiile anterioare. Poate si tu le-ai avut pe ale tale, dar, precum spuneam, trebuie sa-l vezi ca pe primul partener din viata ta. Daca tot aveti o relatie, ar trebui sa se concentreze pe aceasta, si nu sa faca, din diferite motive, comparatii cu ce-a fost si ce va fi.

| gelu1970 a răspuns:

Zici ca il iubesti, insa pune si reversul: el te iubeste?
nu cred ca e un tip destept daca face comparatie cu ceea ce a avut si ceea ce are acum. sau cel putin daca tot gandeste asta nu ar trebui sa scoata pe gura asemenea aberatii.
poti continua in aceleasi conditii sau poti sa discuti cu el si sa-i deschizi putin mintea in cazul in care accepta asa ceva.
daca am ofensat cu ceva imi cer scuze. insa cred ca ti-am dat un raspuns cat se poate de obiectiv si sanatos.
PS: poti sa faci acelasi lucru, sa ii povestesti ce momente ai trait cu un fost, insa ar insemna sa te cobori la nivelul lui.

| AliGab a răspuns:

Spune-i ca te deranjeaza sa iti vorbeasca de trecutul cu ele, iar tu nu il intreba nimic de clipele pe care le a trait cu altcineva. Daca mai continua sa ti povesteasca inseamna ca nu insemni nimic pentru el si atunci singura solutie este sa fii cu cineva care intr-adevar te poate aprecia la adevarata ta valoare, cineva care traieste in prezent nu in trecut. Sau o solutie ar fi sa ii povestesti si tu despre fostii tai prieteni astfel incat sa ii faci mai bun decat actualul...si vezi ce iti spune...il deranjeaza sau ba? Daca e indiferent, fugi cat poti din relatia aceasta. Ideea este sa traiti amandoi in prezent, el sa se multumeasca cu ce are langa el (adica tu) iar tu sa te multumesti cu ce ai langa tine (adica el). Daca unul din voi nu poate face asta: "la revedere!" relatie

| DjNick112 a răspuns:

Esti sensibila exact ca mine, te inteleg perfect, chestia asta depinde doar de el, tu nu poti sa faci mai nimic, decat sa suferi.

Daca tot ai spus ca il iubesti enorm, incearca sa te inveselesti cu ideea ca e al tau si ca poti sa iti faci amintiri frumoase si cu el, iar cand esti cu el, evita aceste discutii, asa suntem noi astia mai sensibili, suferim mai mult, nu avem ce face, asa e firea noastra, crezi ca si eu nu mi-as dori sa nu fiu afectat? As face orice daca as putea.

| Rainmaker a răspuns:

Buna iccecrim!
Sterge-ti lacrimile si incearca sa discuti rational cu prietenul tau. Spune-i ca te doare sa asculti povestile sale despre fostele iubite. Spune-i ca-l iubesti si este imposibil sa nu fi geloasa. Spune-i ca aveti suficiente amintiri frumoase pe care le-ati putea reaminti impreuna.
Sper ca te va intelege. Daca nu, daca persista in a-ti face rau (intentionat de aceasta data), sa nu-ti para rau.Pur si simplu nu te merita.
Iti multumesc pentru urari si-ti doresc sa fi cat mai convingatoare!