| carmen197111 a întrebat:

am o intrebare la care va rog sa-mi raspundeti: am ciclu menstrual regulat care ma tine max 3 zile, luna aceasta 5-7 august,care este perioada in care se poate ramane insarcinata, si daca este normal dupa ciclu, la 2 zile sa apara o secretie roz-maroniu, timp de o zi... Multumesc anticipat

4 răspunsuri:
| 93Anna93 a răspuns:

In pricipal, la 15 zile de la ultima mentruatie apare ovulatia. Timp de 2 zile poti sa ramai insarcinata. Daca ai termometru, masoara-ti temperatura corporala in fiecare zi a luni.Cu vreo 2 zile inainte de de ovulatie, temperatura corpului scade, urmand sa creasca imediat dupa ovulatie. Metoda asta se numeste metoda abstinentei si se foloseste pentru a evita o sarcina nedorita. Daca eviti contactul sexual in cele 2 zile de dinaintea ovulatiei, in ziua ovulatie si 2 zile dupa ovulatie, atunci nu o sa ramai insarcinata. Cum tu ziceai ca vrei un bebe, atunci poti sa faci sex in zilele alea si sansele sa ramai insarcinata cresc. Despre secretia aia nu stiu ce sa zic(poate se curata mai greu uterul). Cred ca luna asta vei fi la ovulatie in jurul datei de 22, dar ca sa fii sigura, masoara temperatura corpului regulat. Daca scade putin sub 37, inseamna ca urmeaza sa apara ovulatia. Daca masori temperatura si tii seama si de faptul ca a 15a zi de dupa menstruatie ar trebui sa fie ziua cu ovulatiei, ai putea sa iti dai seama exact cand se intampla acest lucru. (Sper ca nu am fost prea incurcata.M-am chinuit sa fiu coerenta big grin ).

| JnY a răspuns:

Nu ai invatat la biologie fazele ciclului uterin?happySi ca sa scapi de orice framantare mai bine fa-ti un testhappy...app in 2012 gasesti n metode contraceptive.

| carmen197111 explică (pentru JnY):

Draga mea, noi ne dorim un copil daca nu ai iteles intrebarea mea, si decat sa dai un raspuns flegmatic, mai bine lipsa...

| JnY a răspuns (pentru carmen197111):

Stii, majoritatea sunt framantati de intrebarea raspunsului meu ...si din pacate nu ai fost pe deplin inteleasa, sa-ti fie de bine happy