| ravendem a întrebat:

Am o relatie cu o fata de o perioada de ceva timp, imi spune mereu ca ii sunt foarte drag ii place mult cum ma comport cu ea stie ca tin la ea. Dar are o problemă interioară care nu vrea sa o vorbească cu nimeni nici nu mine nici cu altcineva. Se considera o persoana foarte negativista se consuma foarte mult plânge des din oricine, are momente cand se gândește ca vrea sa moara. Am incercat sa vorbesc cu ea sa ii spun ca are toate motivele cu lume pentru care sa trăiască are o familie frumoasă care tine la ea eu tin foarte mult la ea. Nu stiu ce as putea sa ii spun sau sa fac sa conștientizeze asta imi spune ca si ea stie cat o plac dar cred ca zice doar asa sa aud eu. Sunt alaturi de ea un orice ar vrea sa faca la orice ora oriunde. O îmbrățișez si o pup foarte des ii place mult asta. Ce ar trebui sa fac pe langa ai fii alaturi sa treaca de perioada asta sau sa nu se lase limitată de negativismul acesta.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Continuand sa-i oferi acest tip de suport si neschimbandu-te fata de ea

| Freya1 a răspuns:

Poate un psiholog sa o ajute.
Poate sufera de depresie si cum ai spus tu are o durere interioara pe care nu vrea sa o discute cu nimeni poate sufera din dragoste sau a trait o trauma tot ce poti sa faci e sa fi langa ea sa nu o bati la cap si sa astepti ca iti va spune o data ce prinde incredere totala in tine

| OldSoul a răspuns:

Ar trebui sa o lasi sa-si rezolve singura problemele, daca tu incerci mai mult sa-i rezolvi problemele decat o face ea vei ajunge sa-ti si distrugi tie viata.

| BububucatorulBubycus a răspuns:

Un psiholog poate sa-i dea de cap sau sa se spovedeasca la un popa

| ManRight2000 a răspuns:

Buna! Ai putea sa ii spui sa ia lucrurile mai usor, si viata mai usor in general si sa incerce sa gaseasca binele din orice rau.De asemenea, ai putea sa o convingi ca o perceptie optimista asupra vietii influenteaza foarte mult starea mentala a cuiva, astfel incat daca ar fi mai vesela, optimista, ar putea sa se bucure de viata mai mult(experienta personala). Sper ca te-am ajutat si sper sa functioneze sfaturile acestea.