| ravendem a întrebat:

Buna, Am o problema destul de delicata pe care as dori sa vi-o impartasesc. Am o relatie cu o fata de cateva luni. Problema este ca ea este o persoana negativista mereu spune ca locul ei nu este aici ca vrea sa moara etc. a trecut recent peste o despartire care a marcato groaznic. Pot zice ca ea este in depresie acum si mereu cand se gandeste la fostul plange ( i-a facut foarte mult rau dar ea la tot iertat ) a crezut ca a trecut peste aceasta faza si de aceea cumva sa atasat de mine. Imi spune ca tine foarte mult la mine ma iubeste apoi are zile cand imi spune ca nu simte nimic pentru mine ca vrea sa moara deci este o varza totala in capu ei ma mir ca nu inebuneste fata asta. Nici pofta de sex nu are. nu stiu ce as putea face sa o fac fericita! nu as putea sa o parasesc in aceste momente chiar daca ea nu simte nimic pentru mine si cumva poate ma foloseste ca un pansament! Nu o pot lasa si sa am mereu remuscari ca am parasite cand ii era cel mai greu dar nici nu pot sta cu o persoana care nu simte nimic pentru mine ca intr-un final singurul care va avea de suferit sunt eu si numai eu! Ce sfaturi imi puteti da? Multumesc

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Vorbeste cu ea si explica-i lucurile astea. Spune-i ca vrei sa o ajuti si sa fi langa ea dar trebuie sa inteleaga si ea ca trebuie sa faca anumite compromisuri daca vrea sa fie bine. Daca nu functioneaza inseamna ca sa grabit un pic cu o alta relatie (adica cea cu tine) si nu era pregatita si atunci mai bine ai lua o pauza poate realizeaza atunci ca e rau cand nu mai esti langa ea si chiar avea nevoie de tine

| siriusblack98 a răspuns:

O sa iti sugerez sa fii mai egoist, macar de acesta data.Mie unul mi se pare o relatie-pansament destul de evidenta.Nu cred ca simte nimic pentru tine ci doar te foloseste ca sa mai uite putin de fostul.Deci cel mai bine este fie sa te departezi de ea frumusel si fara prea multe discutii, fie sa nu te atasezi de ea, sa nu pui suflet in asa zisa voastra relatie.Care intre noi fie vorba, numai in capul tau cred ca este relatia asta.Ea in afara de precedenta, nu vede alta.Iti spune ca te iubeste in momentele in care simte ca are nevoie sa fie alinata de cineva, oricine nu de tine neaparat.Si iti spune ca nu simte nimic pentru tine (adevarul) in momentele de luciditate.Fii mai realist, ai grija si de tine nu numai de altii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fugi de ea. Cat inca poti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. E cam delicata treaba, mi e teama sa nu fie vorba de o relatie-pansament. Pentru a uita de trecut si de despartire, se refugiază in bratele tale crezând ca e o solutie buna. Ai grija sa nu suferi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Remuscarile sunt stupide.Nu au niciun rost.Si in cazul tau, si in majoritatea cazurilor.Las-o pe ea in lumea ei depresiva si gaseste-ti pe altcineva.