| Georgiana1234559v a întrebat:

Buna ziua.Am un frate mai mic cu 9ani are 19ani, el a fost abandonat de părinții nostri, de la vârsta de 1an la bunici.Acum 3ani bunica a suferit un accident vascular cerebral fiind paralizată pe o parte. Bunicul a luat-o razna cu băutul, fumatul i-a dat și la nepot de băut și țigări și după un an cam așa a început să ia în serios băutul și fumatul.Bause înainte cam 2, 5l de bere zilnic, de curând a lăsat-o mai moale, un pahar doua pe zi, de la un pachet de țigări a ajuns la aproape 2 si jumate zilnic.La școala nu s-a mai dus de la vârsta de 13ani când era în a-7-a.Problema e că nu înțelege, am incercat sa vb cu el sa se angajeze sa o lase mai moale cu fumatul, băutul.Nici cu bunicul nu mă înțeleg. El de când s-a întâmplat ce s-a întâmplat cu bunica a început să-i dea efectiv banii zilnici pentru alcool și țigări(aprox 80 de lei/zi). Ei având pensii mari mai ales bunicul.El fratele se trezește pe la 13-14 ziua, fumează 2pachete de țigări pe zi uneori și 2-4 țigări pe oră. Seara bea putin cică să poată să doarmă. Abia daca se culca pe la 4-5dimineata.Nu mă mai înțeleg cu niciunul, nici cu bunicul, nici cu fratele.Iar pe mama a zis că n-o interesează nici dacă murim toți, eu am crescut la orfelinat el cu bunicii și a mai făcut încă 8copiii dați pe la alții.Iar tatăl nostru nici nu a mai răspuns la telefon de 4ani, nimeni nu a mai auzit nimic de el.

5 răspunsuri:
| ania a răspuns:

E foarte bine ca iti pasa de fratele au mai mic si incerci sa il ajuti, e foarte trist ca pe mama nu o intereseaza.
Dar mai aveti in ceruri un parinte mai bun, care e Tatal celor orfani și parasiti, care va iubeste si e dedicat sa nu va paraseasca niciodata. Poti incerca sa ii povestestesi toate necazurile voastre, tot ce ai pe suflet, tot ce simti si te doare, EL e de partea ta si se bucura daca ii ceri ajutorul.Te incurajez sa citesti Psalmii si Noul Testament cu rugamintea sa iti vorbeasca personal prin carte Lui/

| Violleta2022 a răspuns:

La 19 ani nu ai cum sa-ti mai educi fratele sau sa-i impui sa faca cum vrei tu.

Ia-ti valiza in mana si pleaca in lume, ca nu-i datoria ta sa educi, ori sa tragi dupa tine o putoare care-i alcoolica.

Fiecare isi face viata cum doreste si traieste cum isi asterne.

| dullcat a răspuns:

Buna.Suna ca si acum aveti o familie disfunctionala.Din pacate ma indoiesc ca mai ai cum sa-i schimbi mentalitatea fratelui tau, mai ales ca bunicul i-a imprimat aceste tipare comportamentale.In cercurile in care ses invarte sigur e si dorinta aia sa fii cool si sa demonstrezi nu mai stiu ce (de fapt nimic) prin baut si fumat. Ignora ce spune mama ta, unii oameni pur si simplu nu sunt facuti sa fie parinti, iar ai vostri sunt un exemplu clar pentru asta.

Cauta sa iti pavezi tu drumul in viata intr-un mod cat mai responsabil cu putinta, deoarece la un moment dat trebuie sa te rupi de familie si sa cauti sa incepi de la zero, sa te ocupi de cariera, de tine si poate chiar sa iti faci propria familie.Indiferent cat de rogi de altii, nu ii poti ajuta pana cand nu accepta ei sa fie ajutati si sa se ridice din mocirla, asa ca nu-ti irosi energia inutil.

| Freya1 a răspuns:

Mai știu cazuri de mame ce deși au crescut copii lângă ea,tot nu a știu ce sa facă cu ei în viata și ia ținut tot asa cum ai spus tu, trântori și pe țigări și băutură.

Treaba e fără supărare dar dintr-o familie dezorganizata și prost educata rar mai iese câte unul bun. Daca ai tăria sa nu preiei exemplul și sa te auto educi mai bine scapi, dacă nu, ajungi o pramatie ca el.
În primul rand e de vina mama dar cred ca nici nu are rost sa o băgăm în discuție pentru ca, clar și fără supărare sănătoasă psihic nu e sa facă atati copii și sa procedeze asa.Iar tatăl la fel.Nu știu ce a facut statul când a văzut ca se tot înmulțesc și va împrăștie ca pe sămânță.Dar în fine.
Pe bunicul tău îl poți acuza și nu prea.Adica omul are o vârstă și posibil ori și el sa fi fost asa, ori sa își fi pierdut simțul rațiunii.O data ajuns la varsta asta cu soția pe ducă se teme de singurătate și atunci prefera sa alimenteze o putoare doar sa aibă pe cineva pe lângă casa.Sunt multe cazuri din păcate și le face un mare deserviciu.

Chiar dacă e fratele tău trebuie sa înțelegi ca nu ai cum sa ii schimbi viata dacă el nu vrea. Poti sa ii trimiți un mesaj frumos și mai lung prin care sa ii spui cât ți la el și ca iti pasa, sa ii spui ca greșește și ca ti-ai dori având o vârstă sa se maturizeze și sa conștientizeze ca se distruge. Daca nu va înțelege retrage-te ca nu ai tu ce sa faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu șapte clase nici nu prea ai unde să te angajezi.