| Dora22 a întrebat:

Buna ziua, as avea și eu o întrebare despre socializare. Eu trăiesc în Italia de câțiva ani și mereu am avut probleme sa mă adaptez la mentalitatea de aici, in special la felul cum se relaționează oamenii aici, foarte bazat pe small talk și relaționare de suprafață cum sa zicem, adică e bine că într-o seară când sunt mai multe persoane sa încerci să vorbești cu fiecare dintre ele sau să reușești cumva sa jonglezi bine in situația aia cu subiectele de discuție și să te faci plăcut, să fii apreciat și văzut de ceilalți că sa nu ramai de o parte singur. Eu, fie că e Italia sau alta tara, cred că am o problema in a relaționa cu mai multe persoane într-un context social de ieșire în oraș sau la club, la terasa, nu prea știu ce să vorbesc cu oamenii daca nu sunt subiecte de discuție care mă interesează, uneori incerc sa mă bag sa caut ceva ce pot sa spun, sa mă prefac că am găsit ceva de care sa mă leg că sa vorbesc cu ceilalți, dar nu-mi da nici o satisfacție lucrul asta pentru că în principiu am incercat să mă adaptez unui context unde se vorbește de lucruri care nu mă interesează. Dar, totuși, pot sa ascult pe alții foarte bine, pot sa le spun ce părere am daca mă întreabă, dar eu din propria mea inițiativa nu știu ce să vorbesc cu ei, cum să mă bag in subiecte, mi-ar placea sa învăț să fac asta și să învăț să relaționez cu mai mulți oameni, sa mă distrez ca tinerii de vârsta mea, dar de ani de zile încerc, am reușit de câteva ori când am întâlnit oameni care pentru mine erau super faini și cu care era caterinca și mă simțeam bine sa glumesc și să vorbesc, dar mi se întâmplă rar asta. Lumea mă consideră o ciudată și o persoana nașpa pentru că la un moment dat când ies cu alte persoane și se discuta lucruri despre care nu știu deloc ce sa spun, zic că aș prefera să facem altceva sau as prefera sa plec acasă să mă uit la un film decât să stau acolo sa nu vorbesc nimic. Poate că aștept să mă bage cineva in seama? Sa mă întrebe care e părerea mea despre lucruri? Poate că mi-e frica sa fac primul pas spre a mă integra cu oamenii, nu știu, dar mă simt prost pentru că nu reușesc să găsesc anturaje aici în Italia unde sunt acum. Cum am zis, sunt o persoană educată, salut, zâmbesc, vorbesc frumos și ajut când pot și încerc să vorbesc cu oamenii când găsesc ceva despre care sa pot face asta, dar în majoritatea cazurilor nu-mi iese, in special când ies cu un anumit prieten de-al meu care are cred eu anumite standarde de socializare sa zicem. Nu știu, eu poate mă plictisesc la un moment dat într-o anumită activitate și propun la grup sa facem altceva sau la persoana asta sau zic că nu mi se pare distractiv ce facem într-un anumit moment și pentru asta sunt considerată ciudată și că mă plâng tot timpul că ceva nu e bine. Deci ar trebui să mă prefac tot timpul că e totul ok și să nu zic că mă deranjează ceva? Nu știu să socializez creez asta îmi provine și din familie și mai multe probleme personale și psihice, dar chiar îmi doresc să întâlnesc mai mulți oameni și să-mi fac prieteni cu mai multă ușurință. Simt o oarecare presiune aici în a face asta, că dacă ieși mereu cu aceeași persoană nu e bine. Trebuie sa ai mai multe cu care sa poți ieși și să cunoști oameni. Eu îmi doresc asta, dar nu reușesc să mă înțeleg cu oricine. Și simt că nu mă înțelege nimeni. Aș vrea să știu niste sfaturi că sa pot face asta cu mai multă ușurință. Mie îmi plac oamenii în general, îmi place sa stau între ei dar nu prea știu ce să le spun. Nu știu care e problema cu mine

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"Fiecare pasare pe limba ei moare!" spune o vorba romaneasca care ti se potriveste si tie, preferand sa stai singuara si apoi te plangi ca esti singura, evitand sa socilizezi, fara sa faci nici un efort ca sa iesi din starea asta de apatie si depresie in care te adancesti.

Ma rog, cand vei intelege ca esti singura care iti faci rau cu mentalitatea asta a ta, nu a italienilor, poate vei dori sa te schimbi si daca nu o faci cat mai repede, nu ai cum sa reversezi depresia si nici sa interactionezi cu oamenii.

Degeaba afirmi ca tu-ti doresti sa comunici cu oamenii, cand in realitate nu ai chef de ei si preferi sa pleci acasa, deci faci taman pe dos de cum afirmi.

Fii realista si daca vrei intr-adevar sa te simti bine, fa compromisuri si iesi afara, intlaneste oameni, invata sa deschizi gura si sa propui un subiect de discutie care-ti place sau vrei sa afli despre el, daca cel propus de altii nu-ti convine.
Din pacate, situatia asta o poti schimba numai tu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce probleme psihice ai? Eu cred că retardismul mintal este cauza, sau anxietatea socială

| MotanulAlbastru a răspuns:

Nu ai o problema tu, contextele sunt de vina. Nu prea poți să te forțezi sa vorbești cu oameni cu care nu ai nicio conexiune. Bine, poți, dar cu ce folos? Am arătat asta unei prietene din Italia și a zis că italienii vorbesc mult și prost dar nu trebuie sa "ieși mereu cu alții", nu ii pasa nimănui, ieși cu cine te simți bine.

| marysioldea1122233 a răspuns:

Nu mai incerca sa faci nimic. Nu e vina ta.
Pleaca de unde nu te simti apreciata. Acolo e mai mult decat crezi tu. Dar e bine ca ai observat. Pleaca nu mai sta acolo. Am trecut si eu exact prin aceleasi lucruri. Ma bucur ca inca esti bine.