| InsertName a întrebat:

Am trecut si inca trec printr-o perioada destul de aiurea. In primul rand,ma urasc si as vrea sa schimb asta. Ma uit la altii cum se descurca si tot ce pot sa spun este ca sunt foarte proasta,din toate punctele de vedere,iar cand cineva imi spune ca sunt proasta,nu ma simt afectata pe moment,ci dupa ceva timp.
Vreau sa ies si eu in oras, dar am abia 3 fete cu care vorbesc dintr-o clasa de 28 de oameni si nici ele nu vor sa iasa,ba nu au chef,ba nu pot ca "se supara prietenul",ba nu au bani si eu ma simt foarte singura. Nu pot sa imi fac prieteni noi pentru ca sunt o persoana ciudata,abia pot sa vorbesc cu oamenii. Nu pot sa mentin o conversatie,pur si simplu sunt atat de proasta incat abia stiu ce sa zic. Sa nu mai zic,atunci cand baiatul de care imi place vorbeste cu mine,devin si mai ciudata. Nu stiu sa ma comport,incerc sa il evit si sa uit de el,dar e si mai rau dupa. As vrea sa vorbesc cu el,dar as vorbi degeaba, sunt si alte tipe care il plac,iar eu sigur nu am o sansa. In general,sunt o persoana foarte singura,imi petrec timpul in camera mea,facand absolut nimic. Nu pot sa ies afara pentru ca mi-e frica sa ies singura si cand vreau neaparat sa ies,nu vrea nimeni. As vrea sa schimb asta, dar nu stiu cum. As vrea ajutorul vostru.Cum as putea sa devin un copil mai putin ciudat?
Multumesc mult.

5 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Era o vorba " trebuie sa te duca putin capul ca sa iti dai seama ca esti prost". Eu nu cred ca esti proasta, doar ca ai nevoie de cineva care sa iti ridice moralul. Iti lipseste increderea in tine. Iti recomand o carte: Cum sa-ti intaresti increderea in tine - Marie Haddou, poate o sa te ajute.

| ElenaSA a răspuns:

La tine problema fundamentala este neincrederea in tine. Evita persoanele care au tendinta sa te jigneasca.Citeste, gaseste subiecte de discutie, incearca sa-ti faci cateva prietene bune-interesandu-te de ele, ajutandu-le, oferind complimente.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| lidix a răspuns:

Ohh... nu cred ca cartea aia o sa te ajutehee hee serios, e prea ciudat. uite, nu cred ca esti ciudata. esti doar timida. ti-e frica sa fii tu pentru ca ti-e frica sa nu fii judecata. dar nu trebuie sa lasi asta sa te impiedice sa fii tu. oamenii o sa te judece oricum, orice ai face. dar trebuie sa ai incredere in tine. sa te uiti in oglinda si sa spui ca esti o persona puternica, ca nu iti pasa de parerea celorlalti. crede-ma, cu cat nu iti pasa mai mult de parerea celorlalti, cu atat o sa te placa mai multi. adica sa fii tu, sa te deschizi in fata lor. si nu o sa mai fie nevoie sa cauti subiecte de discutie. pur si simplu daca tu cunosti bine o persoana si o lasi si pe ea sa te cunoasca si esti increzatoare in tine si ai mereu un zambet pe buze totul o sa fie mult mai bine happy promit happy

| MisteriousGirl97 a răspuns:

Buna! Nu esti ciudata, mai ales proasta. Nu, esti o fata ca toate celelalte, poate doar timida. Am dreptate?
Lasa timiditatea si bucura-te de momente, vorbeste cu toti, si cu baiatul pe care-l placi. Trebuie sa gasesti subiecte de discutat cu ceilalti.
Gandeste pozitiv intotdeauna si schimba-ti parerea despre tine. Esti o fata normala, nu o ciudata. Eu una cred ca poti sa te integrezi printre ceilalti. Pa pa!