| andrutik a întrebat:

as dori sa stiu ce acte mi-ar trebui ca sa imi schimb numele de fata dupa divort.Mentionez ca divortul a fost de comun acord.Multumesc.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti foarte clara. Vrei sa revii la numele avut inainte de divort ori deja ai revenit si pe acela vrei sa-l schimbi? Daca e valabila prima ipoteza atunci este destul sa mergi la SPCLEP cu hotararea de divort, care are inscrisa mentiunea definitiva si irevocabila, cu actul de identitate si cu dovada domiciliului si iti vor face un act nou, asta daca in hotararea scrie ca numele de familie va fi cel avut inaintea casatoriei. Daca este vorba de a doua ipoteza atunci numele se poate schimba pe cale judecatoreasca, printr-o cerere in justitie ori pe cale administrativa, daca sunt indeplinite conditiile prevazute in OG nr.41/2003. Numai bine!

| Tania a răspuns:

Nu stiu, intraba un avocat e cel mai sigur.Trebuie sa stie.

| deea_1987 a răspuns:

Depinde ce s-a stabilit prin hotararea de divort. Daca s-a stabilit sa iti reiei numele avut anterior casatoriei, atunci actele sunt: hotararea judecatoreasca (legalizata) si certificatul de nastere