| simo78 a întrebat:

asa dori un raspuns cit mai urgent la intrebarea urmatoare; Sora mai miva in virsta de 15 ani, o bate rau pe mama le vb foarte urit parintilor mei, la scoala merge foarte rar, fura din magazinul pe care il detin la tara iese cu barbati mult mai mari decit ea, nu stiu ce sa mai fac, cum sa ai ajut? Va rog mult sa ma ajutati! Ajutor

Răspuns Câştigător
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Se pare ca lucrurile au scapat de multa vreme de sub control. Ca nu il suporta pe sotul tau este doar grija ei, doar n-o sa conteze asta acum pentru voi. Trebuie sa gasiti metode de constrangere care sa functioneze. Folositi situatiile de care se poate teme sau pedepse in fata carora nu poate riposta, insa fara a o alunga. Daca fura din magazin, atunci nu mai are ce cauta acolo, banii de buzunar pot fi motivanti. E greu sa preiei controlul unui adolescent dupa ce a scapat din lesa de atata vreme. Oricum nu e prea tarziu pentru a o conditiona, si probabil o sperietura mare ar putea ajuta, dar nu amenintari si provocari pentru ca e clar ca n-are nici discernamant, nici respect. Va trebui sa se afle in situatia cand e nevoita sa reevalueze ce i se cuvine si ce nu.
Sotul tau face parte din familie, el poate ajuta, iar tatal tau trebuie sa procedeze autoritar fara a se enerva daca stie ca are probleme cu inima. Oricum, nu trebuie lovita. E o situatie prea delicata, in cel mai rau caz trebuie speriata bine.
Si inca ceva, barbatii cu care iese trebuie atentionati cu varsta ei. Pot ajunge la puscarie din chestia asta. Trebuie sa i se taie clar accesul la asemenea refugii, cand iese cu unul trebuie discutat imediat cu el. E minora si nu e de capul ei.

17 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Adreseaza-te unui asistent sau un psiholog de la Centrul pentru protectia minorilor-eventual si politiei(pentru furt si prostitutie).

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Detaliaza un pic situatia, sunteti surori bune? Locuiti impreuna? Cine are autoritate asupra ei?

| hândel a răspuns:

Eu cred căci a avut parte de MULT prea multă atenţie în copilărie, i s-au făcut prea multe pofte şi nu a fost învăţată despre responsabilitatea ei în familie, comunitate, societate. Nu este ea de vină, ci părinţii tăi care s-au lăsat copleşiţi de iubirea pentru. voi copiii, şi nu au avut fermitatea să o pedepsească atunci când a greşit. Un copil nu ştie regulile societaţii, şi fără un parinte matur care să i le explice, cu calm, atunci ăsta este rezultatul. Acum, surorii tale i-ar trebui un contact brutal cu realitatea, departe de voi, de ajutorul vostru financiar-moral, ca să înţeleagă şi să înveţe să preţuiască sprijinul vostru, al familiei. Până nu o privaţi de confortul ce il oferiţi, nu se va schimba, spre ghinionul ei, că viaţa nu-i ofera multe posibilitaţi unui asemenea caracter imposibil de suportat. Spre binele ei, era utilă o tabără de corectare a comportamentului, precum văd în alte state. Puteţi începe prin a nu-i mai da NIMIC, decât o farfurie de mâncare şi un pat. Ptr. un alt privilegiu, inclusiv pentru. duş, s-o puneţi la muncă în casă, în curte, ceea ce nu va face, dar nu vă lăsaţi demoralizaţi, că după câteva zile nespălată, vor fugi toţi prietenii de ea, şi va fi nevoită să facă sarcinile impuse de voi. Chiar dacă prietenii ei ar lasa-o să se spele la ei, cât crezi că va merge până o vor refuza?! Dacă mai ridică mâna sau tonul la părinte, daţi-o afară din casă de atâtea ori de câte este nevoie să înveţe să fie umilă. Nu aveţi milă cu ea dacă vreţi să se schimbe, trebuie sa fiţi duri. Când vă va ameninţa că fuge, lasaţi-o, căci greul îi va întoarce paşii la voi, iar când vă va ameninţa că se sinucide, căci o va face, va fi o formă de manipulare, dar pentru. siguranţă supraveghiaţi-o constant fără să cedaţi cerinţelor ei! Trebuie să înţeleagă că manipularea nu o va duce nicaieri, că nu e specială pentru. societate aşa cum e pentru. familie, că nu va veni un prinţ s-o ia de acolo. Cu cât se va trezi mai repede la realitate, cu atât mai uşor va fi să se integreze în societate. Când se va vedea pusă la zid de voi, va încerca de mii de ori să va înduplece cu lacrimi, dar nu vă lăsaţi manipulaţi. Amintiţii că fără şcoală, nu va avea o meserie, o calificare într-un domeniu, şi drept urmare nu va avea un venit, nu va avea cu ce sa-si cumpere nimic. Amintiţii că familia nu-i va fi mereu aproape, şi trebuie să fie în stare să se descurce singură. Nu va fi usor, şi nu va lua puţin timp, însă veţi avea rezultate dacă faceţi ceva. Baftă!

| Floreenofficial a răspuns:

Sora ta are probleme foarte-foarte grave.
Trebuie reeducata!
Amenintati-o ...ca sunt unii oameni care se linistesc, adica se cumintesc doar atunci cand sunt speriati, altfel nu aveti nicio sansa.

| Elena1234456 a răspuns:

Mai bine o duceti undeva departe de tot ce o inconjoara, la tara eventual si ii impuneti niste reguli happy.

| Good Cat a răspuns:

Auzi da` tu cati ani ai?
In locul tau i-as trage o mama de bataie de i-ar suna apa in cap, chit ca-i sora, chit ca nu!
Am ajuns la 15 ani sa dam in cei care ne-au dat viata. S-a dus dracu` lumea asta.

| Good Cat a răspuns:

Ce pedeapsa frate? Cu asa comporatament crezi ca ar suporta ca un copil cuminte pedeapsa?
Se rezolva multe cu bataia, atunci cand e nevoie!

| SeNyS a răspuns:

Ooo nasol, parerea mea este ca cnvatrebe sa ii dea o lectie... e prea rasfatata inseamna, pune 'mana' pe ea sa vezi ce se calmeaza, cine e ea sa dea in parintii care au crescut'o, care i-au dat viata...pff daca era a mea de nu o bateam de iesea fum din ea

| Rukhsandra a răspuns:

Vorbeste cu ea ...incearca sa fi prietena cu ea, discuta, explica-i nu e bine ce face, dar n-o certa
poate trece printr-o perioada grea sau are nevoie de atentie

| LoveMusic a răspuns:

Woow sickEu de aş avea asemenea copil, cred că i-aş trage o mamă de bătaie să fie înger, apoi. Ei bine, eu în educaţia unui copil (nu am copii) nu aş aplica metode cum ar fi bătaia. Dar cum adică să-şi bată proprii părinţi?! Ei bine, copiii adoleşcenţi mai vorbesc obraznic, e de înţeles, dar să fure, să aibă absenţe, să iasă cu bărbaţi mai mari şi mai ales să îşi bată mama?! Propria mamă! Doamne, nu îmi pot explica, bănuiesc că e într-un anturaj negativ.Am văzut cazuri din astea la "Fata lui tata" dar ce-mi spui tu pare a fi un vis uşor ireal.Eu aş pedepsi-o, aş închide-o în cameră. Dar citind cu atenţie, e foarte dificilă şi am citit că ai scris "mivă" şi mi-am dat seama că de fapt ai vrut să scrii "mică". Deci, tu, fiind sora ei mai mare, nu ai nici o autoritate asupra fetei? Ar putea părinţii ei şi chiar tu să: nu îi mai dea voie afară cu excepţia şcolii, să o supravegheze şi mai ales să o controleze, să nu-i mai dea voie un timp să intre în magazinul tău dacă nu iasă din casă, în nici un fel să nu-i mai acorde bani de buzunar şi dacă zice că "pentru şcoală" să meargă să-i acorde părintele banii profesorului respectiv, să respecte un program zilnic iar dacă nu să fie pedepsită. Ăsta nu e un copil, e un COŞMAR! Mergeţi cu ea la un psiholog să se descarce. Discută cu părinţii voştrii, un consiliu de familie şi vedeţi ce măsuri şi în ce moduri le puteţi aplica pentru a calma copilul, pentru că totuşi e copil. Să iasă cu bărbaţi învârstă?! Cine ştie ce ii se poate întâmpla şi dupa aia v-a plânge, fără să mai poată face ceva.Rezolvaţi cumva problema şi dacă ţi-am fost de folos, acordă-mi te rog o fundiţă. Mult succes!

| unione a răspuns:

Batuta cu un prelungitor la curu' gol, sa vedem daca mai are curaj pe urma sa ridice mana spurcaciunea

| RainDrop a răspuns:

Wooow, frate, uite obtiunile mele
1.Pshihologul
2. O pedeapsa
P. S.:Cu bataia nu rezolvi nimic, cu pedeapsawinking

| Just kidding a răspuns:

Uai straight face Cel mai bine ar fi ca surioara ta sa mearga la psiholog! Parintii tai ar trebui sa aplice niste metode asupra ei, de exemplu sa nu ii mai permita sa dea in ei, sa o pedepseasca intr-un mod. Trebuie rezolvata cumva problema. Vorbeste si cu ei si vedeti impreuna ce masuri puteti lua. Succes :*

| luna_1817 a răspuns:

Ia-o la tine la tg mureshappyfii tu mai autoritara, bate-o, si apoi ii impui anumite reguli stricte.cu vb buna nu vei rezolva nimicwinkingasa ca ia masuri stricte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu unul, sunt de parere ca, sora ta este luata de "valul dezastrului". Doar o mana ferma o poate pune la punct. Psihologii nu cred ca ar avea vreo influenta asupra ei. Sfatul meu? Cred ca, o mama de bataie, dar BATAIE, de-aia sistematica, cu tactica de tortionar, ar readuce surioara ta pe calea cea dreapta. Fiindca atitudinea asta scoate in evidenta faptul ca fraul este scapat total de sub control. Adolescent fiind, eram tot timpul in cotradictie cu ai mei parinti. Dar NICIODATA, nu am ridicat mana la ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Taiatii orice sursa de venit.se va descurca.singura.si accesul in magazin si in casa.nu va muri.isi va gasi drumul. nu care il vreti voi.restul familiei. poate nici ea nul vrea. dar asa va fi pusa fata in fata cu viata care vrea sa si-o faca.lasati-o sa si-o faca. daca se va speria, va veni singura inapoi.cu coada intre picioare. daca nu. va supravietui. e cam tarzior pentru ajutor acum.nu are nevoie. iar daca o bate pe mama, pune mana si bateo si tu sa vada cat e de bine.cui pe cui se scoate. dar tinuta in teroare macar vreo trei patru zile.altminteri va ajunge mai rau, Doamne fereste.

| simo78 explică:

DA am revenit cu aceeasi intrebare? Vreau sa multumesc mai intai toturor celor care au avut bunavointa si mi-au raspuns.ma intreba cineva ce virsta am eu, am 31 de ani nu locuesc cu parintii mei sint casatorita ei locuiesc linga Pitesti iar eu in Tg Neamt cu sora mea nu am un raport stralucit, nici pe sotul meu nu il inghite iar in casa autoritatea inca o mai are tatal meu dar el este si c-am bolnavior are probleme cu inima si nu ar trebui sa se enerveze.