| julias a întrebat:

Buna ziua daca nu se poate face succesiunea dupa tada desi a trecut un an si o luna poate mama deveni singura propietara.Am vorbit cu 3notari pentru dezbaterea succesiuni dupa tata si au spus ca ei nu se baga daca fratele nostru nu vrea sa vina la siccesiune si ca nu are rost sa plarim notarul degeaba cineva spunea ca daca dupa 2 ani nu se face succesiunea si ambi parinti sunt propietari iar unul a decedat celalalt devine propietar si poate vinde apartamentul.Este adevarat? sau ce se intimpla daca dupa 2 ani nu s-a facut succesiunea.Multumesc

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu este adevarat. La un moment dat exista o amenda daca succesiunea nu se face intr-un anumit interval, dar nu cred ca acum se foloseste. Asadar, nu se intampla nimic. Din cate stiu eu, se poate deschide succesiune si daca fratele nu vrea sa vina, dar exista o metoda de a-l convoca prin justitie.

| raluk27 a răspuns:

Nu e vorba de nicio amenda. Daca nu se dezbate succesiunea in termen de 2 ani de la data decesului, mostenitorii trebuie sa plateasca un impozit de 1%, din valoarea masei succesorale. Deci, dupa 2 ani, va costa putin mai mult.
La notar, se dezbat doar mostenirile pe cale amiabila. Daca unul din mostenitori nu este de acord, exista divergente, notarul are obligatia de a indruma partile la instanta si astfel mostenirea se va dezbate pe cale judecatoreasca. Dezabantajul e ca la instanta dureaza si costa mai mult.

Cat timp nu s-a dezbatut mostenirea dupa tatal tau, mama nu devine unic proprietar si implicit, nu poate vinde singura