| Doroftei_Marius_1987 a întrebat:

Buna ziua am si eu o problema si m-ar interesa niste sfaturi. Tata a decedat in mai 2010 si mama este in viata.Trebuie reamintit ca tata a mai fost casatorit o data si a divortat in 1978. Din aceasta casatorie rezultand 2 fiice si din casatoria cu mama a mai rezultat inca 3 copii.Acuma dupa 2 ani de la moartea tatei ma intereseaza sa dezbatem mostenirea pe partea tatei mentionez ca in actul de proprietate este inca trecuta prima lui sotie care din pacate a decedat si ea cu multi ani in urma. noi cei trei frati care suntem din a 2 casatorie vrem sa construim o casa acolo dar prima oara am vrea sa dezbatem mostenirea si sa le dam partea care li se cuvine surorilor noastre dar ele nu vor sa se prezinte la dezbaterea succesiunii...ce sfaturi as putea sa primesc si m-am mai interesa daca deschid succesiune direct in instanta si ele nu se prezinta la proces care va fi partea care va iesi in castig? nu as vrea sa merg la un notar fiindca nu ne intelegem cu ele si din ce am inteles notarul o sa suspende succesiunea si ne va trimite in instanta sa ne judecam ...intrebarea mea este daca ele nu vor sa se prezinte la succesiune ce se va intampla?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Am intrebat azi pe cineva care a avut legatura cu astfel de cazuri si iata ce raspuns am primit. Instanta, daca partile nu se prezinta sau nu sunt reprezentate la judecata, va amana cauza de mai multe ori. Daca totusi partile sau reprezentantul lor tot nu se prezinta la judecata, unele instante pot interpreta in sensul ca partea absenta renunta tacit la mostenire. Si atunci cota din mostenire care, potrivit reglementarilor legale, le-ar reveni lor, va fi impartita intre tine si fratii tai buni. Totul tine de modul cum instanta interpreteaza absenta celeilalte parti.
Eu am apreciat ca esti de buna-credinta si ca vrei ca partea care li se cuvine sa ajunga la ei.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu va intelegeti atunci singura posibilitate este instanta de judecata. Vor fi citati toti mostenitorii si, in baza probelor administrate, se va stabili masa succesorala ramasa dupa defuncti (tatal si prima sotie), valoarea acesteia si cota legala ce revine fiecarui mostenitor. Nu-i obligatoriu ca o parte sa se prezinte la proces, poate fi reprezentata de un avocat ori sa depuna inscrisuri - intampinare si probe. Numai bine!

| dannyel86 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Salut. As vrea sa ma corectezi daca gresesc. Daca una din parti nu vrea sa se prezinte la proces, poate fi reprezentata, precum bine ai mentionat, de un avocat. Dar daca refuzul de a se prezenta la proces inseamna pentru ei refuzul de a dezbate succesiunea, poate totusi instanta de judecata sa imparta mostenirea? Sa speram totusi ca partile sunt de acord sa iasa din indiviziune.
Evident, se va tine cont si de testamentul tatalui, daca acesta exista.

| Ioandelasal a răspuns (pentru dannyel86):

Nu are importanta daca refuza ori nu dezbaterea succesiunii, instanta va hotari in baza probelor administrate si ei nu se pot opune, decat prin atacarea hotararii primei instante, dar nu pe motiv ca nu sunt de acord cu dezbaterea succesiunii.

| dannyel86 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru lamuriri!

| Doroftei_Marius_1987 explică:

Da dar ele locuiesc in hunedoara ele nu vor sa vina la proces fiindca casa si celalte sunt in vaslui si chiar azi am vb cu una din ele si a zis ca nu vine la termenul de judecata ca sunt 800 de km si nu cred ca ii permite situatia financiara sa vine ori de cate ori va fi anuntat termenul de judecata sau sa fie reprezentata de un avocat ea tot imi zice ca nu are nevoie dar nu vrea sa imi dea procura i-am zis ca doar ii dau in bani partea eii acum astept un raspuns din partea ei sper sa fie unul pozitiv ...va multumesc pentru raspunsuri...o zi placuta

| Doroftei_Marius_1987 explică (pentru dannyel86):

Multumesc daniel ...incep sa inteleg cel mai bine ar fi sa urmez calea instantei deoarece ele nu vor sa ne intelegem printr-un notar pe o cale amiabila.Astazi am vb cu una dintre surori care mi-a zis direct ca nu are bani sa vina pe; la procese si termene de judecata mai ales ca intre noi este o distanta f mare.Multumesc mult pentru raspunsul tau.

| dannyel86 a răspuns (pentru Doroftei_Marius_1987):

Am intrebat azi pe cineva care a avut legatura cu astfel de cazuri si iata ce raspuns am primit. Instanta, daca partile nu se prezinta sau nu sunt reprezentate la judecata, va amana cauza de mai multe ori. Daca totusi partile sau reprezentantul lor tot nu se prezinta la judecata, unele instante pot interpreta in sensul ca partea absenta renunta tacit la mostenire. Si atunci cota din mostenire care, potrivit reglementarilor legale, le-ar reveni lor, va fi impartita intre tine si fratii tai buni. Totul tine de modul cum instanta interpreteaza absenta celeilalte parti.
Eu am apreciat ca esti de buna-credinta si ca vrei ca partea care li se cuvine sa ajunga la ei.