| Doroftei_Marius_1987 a întrebat:

Buna ziua am si eu o problema si m-ar interesa niste sfaturi. Tata a decedat in mai 2010 si mama este in viata.Trebuie reamintit ca tata a mai fost casatorit o data si a divortat in 1978. Din aceasta casatorie rezultand 2 fiice si din casatoria cu mama a mai rezultat inca 3 copii.Acuma dupa 2 ani de la moartea tatei ma intereseaza sa dezbatem mostenirea pe partea tatei mentionez ca in actul de proprietate este inca trecuta prima lui sotie care din pacate a decedat si ea cu multi ani in urma. noi cei trei frati care suntem din a 2 casatorie vrem sa construim o casa acolo dar prima oara am vrea sa dezbatem mostenirea si sa le dam partea care li se cuvine surorilor noastre dar ele nu vor sa se prezinte la dezbaterea succesiunii...ce sfaturi as putea sa primesc si m-am mai interesa daca deschid succesiune direct in instanta si ele nu se prezinta la proces care va fi partea care va iesi in castig? nu as vrea sa merg la un notar fiindca nu ne intelegem cu ele si din ce am inteles notarul o sa suspende succesiunea si ne va trimite in instanta sa ne judecam ...intrebarea mea este daca ele nu vor sa se prezinte la succesiune ce se va intampla?

2 răspunsuri:
| Daana_3623 a răspuns:

Poti merge la un avocat pentru a fi mai sigur. Am avut un caz in familie in genul asta, am ajuns in istanta pentru ca trebuia sa se imparta mostenirea cumva si deoarece unele persoane nu s-au prezentat(+alte motive ) nu au primit nimic din mostenire.

| Doroftei_Marius_1987 explică (pentru Daana_3623):

Mersi mult si eu la asta m-am gandit si tot am citit articole pe net ca e adevarat ca daca nu se prezinta cand sunt citati asta inseamna ca renunta la mostenire.totusi multumesc mult pentru sfat