| Ramo137 a întrebat:

Buna ziua! Doresc sa ma ajute cineva cu niste informatii. Stau la curte in Bucuresti. In curte stam mai multi. Insa sunt deranjata de varul si fratii mei care la o camera distanta asculta zilnic muzica la boxe cate 18-20 de ore la maxim. Beau si se drigheaza.
Fac asta de vrei 2 ani si nimeni nu ia atitudine. Nu ma asculta cand le. spun sa dea mai incet. Eu am si insomnie si depresie cronica fac terapie de multi ani.
Mama nu ma ajuta ca "cum sa chem politia la copiii mei".
si tata nu sta cu noi e in alta tara nu ii pasa.

Pe langa asta, imi si fura lucruri, ma injura, sunt agresivi verbal si nu isi asuma nimic din ce fac, mint, fac mizerie, nu le pasa de nimeni. Mi au luat o cana de a mea primita cadou ca scrumiera la ei. (fratii si varul). Sunt majori toti.
Anu trecut au spart geamurile de la bucatarie si eu am stat cu mama sa lipim scoci vreo 3 ore pe ele sa nu intre frig.
Eu nu mai pot de mult timp. Nu ii deranjez ca stau in alta camera dar nu pot incuia usa ca aici e camera tuturor gen, a mamei. Unde doarme si unu din frati si vin aici beti sa ia cate ceva, darama, aprind becul. Vorbesc tare, nu le pasa.

Ce pot sa fac sa nu mai dea muzica la maxim si sa nu se mai ia de mine? Sa nu mai stau in stresul asta?
Fiindca nu mai rezist sa lupt

Răspuns Câştigător
| kaTTsu a răspuns:

Buna Ramo, imi pare rau sa citesc asemenea lucruri, ce nu le credeam posibile intr-o familie civilizata din anul 2021, dar uite ca mai sunt si specimene de genul.

Tu esti o femeie ce are nevoie de liniste, odihna si intelegere, nu de scandal, stres si orgolii prostesti din partea lor.

Iti apreciez efortul de a lupta pana acum cu ei, dar tot ce poti face este sa chemi politia si sa incerci oarecum sa-i temperezi cumva, alt sfat mai bun nu am, sunt convins ca nu poti discuta cu ei, din ce ne spui, par a fi niste animale.

Apeleaza la politie pana cand reusesti sa-i calmezi cu totul, vor lua amenzi, ideea e ca daca se ating de tine, poti demara procedurile si a cere un ordin de restrictie pentru hartuire, amenintari si vatamare. Pana la urma ori se potolesc, ori ajung pe la puscarie.

Alta varianta ar fi cu vecinii sau cu oameni ce stii ca pot avea o influenta asupra lor. Pentru ca fata de tine si mama ta nu au pic de respect.

Chiar imi pare rau ca treci prin asta, capul sus! O sa fie bine, trebuie! Sper sa reusesti!

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Doar daca chemi Politia poti rezolva. Altă cale nu vad.

| Ramo137 explică (pentru darrio2007):

Cum ar rezolva politia? poate o sa devina si mai agresivi daca sun.

| Iote a răspuns (pentru Ramo137):

Ii amendeaza si se potilesc. Daca nu, la 2-3 chemari ii "ridica" putin. Daca stau macar 48 de ore la Politie se vor mai gandi daca sa dea muzica tare. Dar daca la teste ies si drogati in timpul ridicarii. ai liniste mai multa vreme. Curaj!

| darrio2007 a răspuns (pentru Ramo137):

O chemi iar.

| Zuzu1991 a răspuns:

Https://www.tpu.ro/......116111-ro/
serios, sunt foarte serios, nu ai ce sa pierzi ca dai un telefon
si problema ta e reala... sa nu poti sa dormi in fiecare noapte

| Ramo137 explică (pentru Zuzu1991):

Eu sunt majoră nu știu dacă o să mă ajut acest telefon dar mulțumesc foarte mult
am insomnie de copilul mic
îmi e foarte greu să adorm de obicei, sunt momente în care nu pot să dorm câte două zile, dar îmi e mult mai greu să adorm cu muzica tare și haos, batai, zgomot 24 din 24.
mie doar frică că o să chem poliția și o să devină mai agresivi ei fiind mai multi. de multe ori își aduc și prieteni acolo s beau
Mulțumesc mult

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Ramo137):

Daca esti majora poti chema chiar tu politia, si asta e cam singura solutie in afara de a te muta de acolo, imi pare rau, dar nu exista solutii miracol pentru imbecili, poate bataia, dar daca esti fata, presupun ca asta nu e o optiune

| Ramo137 explică (pentru kaTTsu):

Multumesc mult!
Vecinii... nup. Nu suntem asa apropiati incat sa ne ajute vecinii sau vice versa. n am vazut asta pana acum (n am trait asta). Nu suntem certati dar fiecare isi vede de familia lui si nu se baga...
Am chemat politia pana la urma. 3 ani aproape zilnic muzica la maxim fara oprire. A primit amenda dar mi.am luat injuraturi la greu si amenintari Inca 7 ore in acea noapte nu am mai putut adormii...
Tot ei aveau de comentat. In loc sa constientizeze ceea ce faceau. Sa plateasca geamurile sparte si ce au mai stricat. Sa le para rau ca streseaza alti oameni si se ia de ei si le fura lucruri...

A trebuit sa sun de 2 ori la politie in aceeasi seara.
Tot nu au inchis de tot muzica dar au tinut putin mai incet. Cateodata o da iar tare. vorbeau nerespectos cu politia.

Mi ar fi placut sa am pe cineva sa fie de partea mea dar nu se baga nimeni. Mama m.a certat rau ca am avut tupeu sa chem politia...
Ma bucur ca am dat dovada de maturitate eu daca nu alti oameni si am actionat.
Sunt niste agresori care nu ai cum sa comunici cu ei fiindca te iau la misto, tipa si sunt sarcastici. Nu isi asuma nimic

| kaTTsu a răspuns (pentru Ramo137):

Nu ai pentru ce si-ti multumesc ca m-ai tinut la curent, chiar eram curios cum s-a desfasurat totul.

Era de asteptat ca nu se vor potoli din prima, tu incearca iar si iar pana cand se vor linisti.

Data viitoare incearca sa vorbesti cu acei ofiteri si sa pui altfel problema "Domne, asa ceva nu se poate, traim in teroare, pana la urma o sa ajunga sa-mi dea una in cap si acolo raman, faceti ceva, daca vedeti ca amenzile nu-i linistesc"

Pune problema de asa natura incat sa se simta fortati de imprejurari si vezi ce sfaturi iti pot da.

Ai grija de tine si de mami tau si da, ea te-a certat pentru ca si ei fac parte din familia ei, o mama oricat de rau i-ar fi, isi imparte sufletul pentru copii, ea vede diferit lucrurile.

Ai mare grija de tine si orice ar fi, tine mereu capul sus! Nu te lasa calcata in picioare de niste jigodii.

| Ramo137 explică (pentru kaTTsu):

Mulțumesc mult
din păcate nu au încetat cu muzica îi doare undeva că eu chem poliția .m.au înjurat în tot felul
Ei chiar cred că nu am de ce să chem poliția fiindcă "eu deja sunt bolnavă și nu pot să dorm Nu e din cauza lor"
dar merg mai înainte și sper să fie ok. Sper să nu îmi iau eu amenda fiindcă chem poliția des...
Nu știu dacă au ce să le facă. Din păcate trăiesc cu ei aici
Sunt toți contra mea iar eu sunt o terminată fiindcă nu stau cu ei așa mi se spune. Iar eu mă bucur foarte mult că nu mă asemăn cu niște oameni abuzivi