| Ramo137 a întrebat:

Bună, am pus întrebarea asta pe un grup de psihologie și nu mi s-a răspuns așa că pun și aici.
Stau la curte cu o familie mare dintre care majoritatea au probleme cu alcoolul și cu agresivitatea și cu muzica tare și ziua și noaptea.
Ei nu ascultă normal, ascultă câte 20-30 de ore continuu, fiind beți, agresivi, dau cu pumnii și picioarele în pereți, țipând și făcând ca toate animalele.
Fratele și verii mei în ultimul timp crează acest haos și această gălăgie. Pe lângă gălăgie sunt și jignită, înjurată, îmi găsesc mașina zgâriată în fața porții și desenată pe ea o p***. Din păcate nu știu exact de la cine fiindcă nu am cameră să văd dar nu cred că un vecin se apucă să-mi zgarie mie mașina.

Încerc să am un job stabil să pot să mă mut de aici și nu reușesc fiindcă nu pot să dorm, nu pot să mănânc, de abia dorm două ore pe noapte și de multe ori nu dorm deloc.

Am apelat la poliție, am făcut plângere nu s-a întâmplat nimic.
Anul trecut poliția mi-a spus să nu mai sun și să fac plângere și când am ajuns la secție să fac plângere mi-a zis „păi de ce nu ai sunat?".

Dacă sun la 112 vine poliția și ei fac liniște doar când este poliția acolo, după ce pleacă poliția imediat dau drumul iar la muzică tare.
Și din nou vine poliția din nou fac liniște câteva minute din nou pleacă poliția și e gălăgie și se repetă toată povestea asta.
Asta se întâmplă de trei patru ani încoace. Au probleme cu alcoolul, cu drogurile cu condusul fără permis și fiind beți la volan.

Eu mai am și insomnie cronică și iau pastile de la psihiatru ca să pot să dorm și nu mai funcționează dacă nu este liniște și nu mă simt în siguranță.
Nu am unde să plec să dorm decât pe străzi.
Încă o dată aștept să am un job dar nu știu cât o să pot să stau la el cu haosul de acasă.

Mama de abia s-a operat de cancer și se stresează și ea foarte rău că-l vede pe fratele meu beat și agresiv și că-i fură țigări și ca ne trezește noaptea la orice oră vrea el. Însă ea nu vrea să audă de poliție, prefera să se plângă încontinuu dar fără să facă nimic la fel și sora mea.

Nu știu dacă să mă mă duc încă o dată să fac o plângere, vreau doar să plece de aici din curte fiindcă nu poate să rămână aici fratele meu și verii mei și să fie și liniște. Am învățat asta toți anii aceștia în care le-am spus și i-am rugat mereu să închidă muzica că vreau să dorm și m-a mințit continuu spunându-mi că "vai te iubesc știi că eu țe iubesc, mai ținem o oră și gata".
Și desigur că sunt doar cuvinte aruncate în vânt și nu se țin de ceea ce spun

Nu mai știu ce să fac, vreau să mă simt în siguranță, vreau să pot să dorm, am insomnie, văd pete pe ochi de la cât de obosită sunt... Numai haos, numai certuri, numai înjurături, numai bătăi, muzică tare, nu știu ce să mai fac. Aș vrea ca poliția doar să îi ia să nu mai vina aici și să nu-și mai bată joc de mine.

12 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Doar proprietarul de drept a case poate sa depună plângere pentru evacuare, dacă nu sunt ei proprietarii.Tu poți sa faci câte plângeri vrei, ca politia ii va amenda, ei nu vor plăti, și vi se vor baga amenzile la impozit.

Nu e ok sa trăiți asa mai ales ca mama ta e bolnava de cancer.Inteleg ca e mama și ca o doare sa ii facă vreun rău copilului, sau ca poate chiar se teme pentru siguranță ei dacă îl scoate afara.Dar nu e ok ce se intampla.
Oamenii aia sunt niște huligani inconștienți ce mâine poimâine vor face o prostie și e nasol sa speri ca mama sau sora asta doar ca să poți scăpa de el.
Încearcă sa o convingi pe mama ta sa ia masuri.Pana atunci ia-ti niște dopuri de urechi, inchide-te în camera când te pui sa dormi și aduna bani sa te muti.

| Ramo137 explică (pentru Freya1):

Nu am sanse sa o conving pe mama, mai ma si injura. nu pot cu dopuri am incercat, e groaznic aici, haos. cum pot sa merg eu o luna intreaga la munca fara sa dorm deloc/ nu mai stiu cand am dormit ultima oara... o sa ajung mai bine pe strazi...mersi totusi

| Freya1 a răspuns (pentru Ramo137):

Nu o sa ajungi pe străzi stai linistita. Poti sa găsești un loc de munca pe schimb de noapte și sa dormi ziua. Daca nu poți acasă măcar la o prietena, ca ziua nu cred ca deranjezi pe nimeni și scapi și de haos pana te poți muta.
Nu prea ai ce sa faci in situația asta, ca e nasol și nu poți sa stai acolo.Pana la urma poate pățești ceva.

| gabicoo a răspuns:

Mergi în chirie sau in gazdă la cineva!
Dacă cei care fac gălăgie nu sunt proprietarii casei pot fi evacuați de către proprietar!

| VoidEternal a răspuns:

Poate ai vreo prietena cu care să împarți cheltuielile unei chirii. Vinde-ti mașina daca nu este esențială pentru tine, ca sa ai o sumă de siguranță și muta-te. Poate cu sora ta? E mai important sa-ti păstrezi sănătatea mentală și fizică decât orice altceva

| Floridori a răspuns:

Cine este proprietar?

| Ramo137 explică (pentru Floridori):

Nimeni

| Floridori a răspuns (pentru Ramo137):

Ma gandeam ca daca era mama ta proprietara, putea sa le puna bagajul la usa, sa ii evacueze...

Daca nu exista aceasta posibilitate, va trebui sa iti gasesti undeva o chirie mai ieftina.Ai putea vinde masina, sau o poti amaneta pentru o suma mai mica daca gasesti ceva de munca si stii ca vei avea banii necesari pentru a o recupera.
Stiu ca este dificil, dar ai putea sa iti gasesti ceva cu un orar mai flexibil.
Daca esti de acord sa imi spui judetul unde locuiesti si ce stii sa faci, sau ce pregatire ai, poate te pot ajuta. Poti scrie si mesaj privat daca nu vrei sa raspunzi aici.

Chiar imi pare rau de situatia ta.Am cunscut si am fost nevoita sa convietuiesc aproape o luna cu astfel de persoane cu ani in urma.Este oribil.

| Ramo137 explică (pentru Floridori):

Mulțumesc
Este oribil da... Eu trăiesc cu ei de 25 de ani
Am reușit să mă angajez la opt ore însă banii sunt bine pe economie nu știu dacă o să mi găsesc o chirie pe care o pot plăti și ca de obicei în fiecare noapte este gălăgia aici și îmi este greu să dorm să ajung la muncă...

| helpforyou a răspuns:

Din nefericire, doar un singur lucru poti sa faci. Sa pleci in chirie. Dar esti intr-un cerc viciios. Incearca sa pleci la o ruda sau o prietena pana poti sa iti gasesti serviciu si sa te muti singura.

Succes.

| Ramo137 explică:

De ce mi s-au sters raspunsurile primite?

| MaryAria a răspuns:

Daca esti minora sau fratele si verii tai sunt minori poti apela la protectia copilului sau tel copilului 119.
Tu esti intr o depresie si te desconsideri ca si persoana din cauza lor, ar trebui sa faci ceva si sa incerci sa cauti alternative sa poti sa te descurci altfel viata ta va sta in loc intr o atmosferă din ce in ce mai rea si vei ajunge sa crezi ca doar aceea viata este cea pe care o poti avea