| anonim_4396 a întrebat:

Dupa ce a plecat tata de acasa mama si eu am suferit foarte mult dupa citeva zile in viata mea a aparut iubitul meu care avem deja un an. Ma sustinut si a avut grija sa uit tot ce era urit a fost linga mine cind imi era foarte foarte rau. Mama i-a placut de iubitul meu,,si vedea ca ma iubeste si mereu era bucuroasa sa auda de el sa ne vada impreuna cum suntem fericiti. Dar prietenul meu trebuiea sa plece la armata,dar nu s-a dus din mai multe cause cea mai importanta era ca nu vroia sa ma lase pe mine, ey plingeam mereu ca stiam ca se va duce, dar nu a facut-o. Dupa vreo jum.de luna acasa tatal lui ii face probleme mari ii spunea ca o sa chema politia sis a il ei la armata,tatal lui este un om foarte dificil, drept ca are si plusuri care ar putea sa ii ajute copii, dar el zzice ca cum am trecut eu prin greu de la 0 singur asa trebuie si copii mei…Prietenul meu nici odata nu s-a impacat cu tata lui si a fost nevoit sa plece de acasa,cind nu pre avea unde sa place, nu avea bani nu avea de lucru pur si simplu era o nimica toata. Eram cu el si l-am sustinut, tot timpu..cu timpul el a gasit unde sa traieasca si lucru si-a gasit dar nu pe mult timp. In viata mea a aprut niste ginduri care si pina in ziua de azi regret ce am facut si nu ma voi putea ierta pentru asta,,,,,intr-o zi am esti cu fostul meu prieten.pur si simplu…si eram pe ce gata sa ma desparte de iubitul meu,era cea mai mare prostie din viata mea pe care am facut-o. Eu eram vinovata nu stiam ce se intimpla cu mine ce sa fac cum…nu putea s ail vad pe iubitul meu,dar el venea si ma suna si imi zice ca sa uitam tot sis a luam de la inceput si imi spunea ca ma iubeste,eu eram vinovata dar el veenea si plinge la mine si spuea ca mi-am dat totul numai ca sa fiu cu tine, si eu pina la urma am esti cu altu. Ei bine a trecut timpul noi am ramas impreuna si am inteles ca nici eu fara el nu im vad viitorul meu, il iubesc. A trecut timp la noi doi era super. A venit si momentul cind in viata mamei a aprut un barbate eu eram fericita ca si-a gasit pe cineva. Si am esti noi 3 eu mama si x iubitul meu in oras, el nu-i prea placea de iubitul meu deoarece el spunea ca se comporta urit cu mine, si imi spunea ca sa ma dispar de el.Atunci cind eram in oras imi spunea ca nu iubitul meu nu ma scoate nicaeri, dar nu imi era placut asa sa aud, pentru ca el nu stiea ce era in relatiea noastra. Mama mereu era de parere cu el si il sustinea. Inainte ca mama s ail inilneasca pe barbatul Acela eu de ziua iubitului meu i-am facut surpriza la 12:00 la-am felicitam de ziua lui atunci el si mama se impacaut tare bine. Dar de cind a aperut x, prietenul mamei s-a schimbat comportamenutl mama fata de iubitul meu. Prietenul meu stia totul ce spunea prietenul mamei ca nu-i place si imi spunea asa vb casa ill as si sa imi caut pe alt cineva, mama de atunci tare tare mult s-a schimbat fara de iubitul meu. Prietenul meu nu avea ochi sa ii vada pe nime din familiea mea.Cind a venit ziua mea el nu mi-a facut surpziza si nu a venit la mine sa ma felicite, si mama incepea sa zica ca nu are ochi s ail mai vada nici odata imi spunea fel de fel si imi dadea de inteles ca mai bine s ail las ca el nu ma merita. Eram ei e un pic suparata pe el ca nu a venit la mine. Lam intrebat dc nu a venit la mine la 12 si el a zis ca din cauza parintelor mei sa le multumesc lor ca el nu a venit pentru ca ei fac tot posibilul sa ne desparta, si mi-a lamurit ca nu-i placut sa vina intr-o casa in care il vb pe din spate si nu-i place de el. Mama acum a prins o mare ciuda pe iubitul meu. Si inca una ce ma inerveaza ca prietenul mamei se tine mare si tare au deja vreo 3 luni dar imi zice sfaturi cum e mai bine si nu stiu cum. El nici nu are copii lui dar imi zice el mie cum sa ma comport. Mama mi-a zis ca prietenul meu nu este ce imi trebuie mie, a prins o mare ura pe el si a zis ca nu vrea sal mai vada dupa ce a facut de ziua mea. ajutati-ma va rog frumos nu stiu ce sa fac prietenul meu imi zice ca daca el vroiea demult se despratea de mine, daca ma intilneam cu tine pentru ceva …si nu cred pentru ca am trecut cu multe cu el am fost alaturi unu de celilat cind ne-a fost rau …si atunci cind am esti cu al baiet putea sa sse disparate de mine dar nu a putut..asa ca eu nu cred ca nu tine la mine si nu merit sa fiu cu el. Mama imi zice ca sa nul as ask. Pe iubitul meu ce imi zice ca toti sunt mincinosi si numai sa se foloseasca de fete,dar iubitul meu vrea sa imi deschida ochii ca parintii mei vor sa ma desparta de el sic a trebuie ceva de facut. ajutati-ma va rog nu stiu pe cine sa cred ce sa fac, nu stiu. Ma bazez pe voi sa ma ajutati, va rog mult 

8 răspunsuri:
| lo a răspuns:

Sintetizeaza povestea.Esti intre spada si perete(familia ta si iubit), de aceea trebuie sa fi atenta la ceea ce vei face in viitor.Pentru inceput, incearca sa vorbesti cu mama ta, intre 4 ochi, incearca sa clarifici situatia, spune.i tot ce te framanta si explica.i cum te simti cu privire la schimbul ei de opinii cand vine vorba de iubitul tau, aminteste.i tot ce iubitul tau a facut pentru tine pana acum si ceea ce este dispus sa faca; iar in cazul in care, in cu timpul va veti desparti, pentru tine va reprezenta o lectir de viata pentru tine, pana si cuplurile solide se despart, un exemplu, este chiar relatia parintilor tai.Deasemenea, poti, ulterior, sa.l aduci si pe iubitul tau sa vorbeasca cu mama ta, sa.i explice ca te respecta dar si sa demonstreze acest lucru. Spune.i mamei tale, mai intai sa analizeze situatia ta, apoi sa vorbeasca si sa nu se lase influentata de vorbe.
Vorbeste si cu iubitul tau, vezi cum se comporta in continuare cu tine si ia o decizie. Daca, tu crezi ca te iubeste si te respecta si va vedeti in viitor impreuna, ramai cu el, contrar prognosticului parintilor vostri; sunt multe relatii care au invins opunerea parintilor, iar partenerii au fost fericiti impreuna.Atentie, lasa loc de buna ziua parintilor vostri, respecta.i si demonstarile ca sunteti fericiti impreuna.Veti avea nevoir de rabdare.
Succes.

| anonimg a răspuns:

"Nu stiu pe cine sa cred", "Ce sa fac"... Cred ca intrebarile acestea sunt puse dintr-o inima sincera, si de aceea cu toata inima iti voi raspunde si eu.
Te sfatuiesc ca sa iti ridici ochii pentru o clipa de la oameni, si sa privesti in sus... tot mai sus. Nimeni nu-ti cunoaste inima; nici chiar tu. De aceea iti spun: ca sa rezolvi problema, cauta raspunsul la Dumnezeu. Ai vorbit cam mult despre mama ta; dar chiar daca tatal tau te-a parasit si poate nu se va mai intoarce vreodata acasa, crezi oare ca si Tatal nostru ceresc procedeaza in acelasi fel? Niciodata.
Este normal ca sa se intample lucrurile prin care ai trecut, pentru ca ai procedat cum ai crezut tu ca este mai bine; dar asta nu inseamna ca ai si procedat bine.
Treci printr-o situatie delicata, si crezi ca orice decizie ai lua te vei condamna de una singura. Mi-aduc aminte de o fagaduinta a Domnului Isus:
"Ce este cu neputinta la oameni este cu putinta la Dumnezeu." (Luca.18:27)
Iar ca oamenii sa fie convinsi de lucrul acesta, Dumnezeu a inspirat inca un evanghelist ca sa consemneze aceasta. "Lucrul acesta este cu neputinta la oameni, dar nu la Dumnezeu; pentru ca toate lucrurile sunt cu putinta la Dumnezeu." (Marcu.10:27)
Sunt situati in viata, pe care omul daca ar incerca sa le atinga ca sa le rezolve, ar face mai mult rau decat si-ar da seama. Si Dumnezeu lasa sa vina aceste situati in viata noastra spre binele nostru -ca sa ne vedem slabiciunea si sa cautam ajutor la El.

Nu te baza pe oameni pentru ajutor. Te sfatuiesc sa te pleci pe genunchi si, in cuvintele tale, sa ceri ajutor de la Tatal ceresc care doreste sa ne ajute mult mai mult decat putem crede noi. De aceea El spune: "Cereti, si vi se va da; cautati si veti gasi; bateti, si vi se va deschide." (Matei.7:7) Si cine va face astfel, nu va ramane fara raspuns, deoarece tot ca o incurajare ca sa indraznim, El repeta: "Caci oricine cere capata; cine cauta gaseste; si celui ce bate i se deschide." (Matei.7:8)
Nu uita ca oamenii nu vor intelege ceea ce este in inima ta; si chiar daca ar intelege ei nu te pot ajuta. Poate doar cu sfaturi. Dar Dumnezeu va lucra El Insusi daca Ii vei cere aceasta, si daca vei astepta cu rabdare si incredere fara sa intervii tu deloc. Daca un pacient are incredere in mana medicului, cu cat mai mult trebuie sa avem noi incredere in mana Tatalui ceresc!

| Kriss96 a răspuns:

Te bazezi pe noi sa te ajutam? Dar noua cine naiba ne traduce "limba ta"? N-am inteles mai nimic. Ai scris cu foarte multe greseli, fara virgule si nimic nu e coerent.

| GaByScream a răspuns:

Mai intai rezolva problema cu limba romana, sau incearca sa scrii cu virgula, fara prescurtari si poate cineva te va ajuta big grin eu unul nu am inteles absolut nimic

| mgtow a răspuns (pentru GaByScream):

A scris si mult ar trebui sa rezume istoria.

| KyPy a răspuns:

Nu mai fi-ti railaughing. Fetit-o,daca il iubesti, si daca tu crezi ca te iubeste la fel de mult si vezi un viitor cu el ramaneti impreuna indiferent ce spune mama, tata, bunicu, x-lescu...Frate o sa traiesti cu el cu cu mata nici cu nimeni! tu trebuie sa iei decizia asta! doar sa merite!