| Ckredmr2 a întrebat:

Buna ziua TPU!
Am o mare problema. nu ma mai inteleg cu bunica mea de cativa ani. o da numai in amenintari, santajuri. cand eram mai mic luam si bataie.
Incerc pe cat posibil sa evit cearta, dar cauta nod in papura intotdeauna. si chiar nu stiu ce sa mai fac.am ajuns acum 1 an sa plec si de acasa numai sa nu o mai aud si sa nu ma mai cert cu ea.ma dusesem la tata. dar in cele din urma protectia copilului m-a trimis inapoi la ea. ea imi spusese ca nu o sa mai faca asa.nu o sa ma mai certe si toate cele enumerate mai sus, minunea a tinut 3 luni, apoi acelasi lucru.
Ce e de facut? va rog luati in serios problema, nu radeti de mine.
Astept un raspuns urgent.

Răspuns Câştigător
| CristiPavel a răspuns:

Incearca sa o ignori, sa-i areti ca nu te deranjeaza comportamentul ei si sa ajungi chiar sa nu te deranjeze.

Sa-ti spun o metafora ca sa intelegi lucrurile. Doi cavaleri se bat, daca vine unul si-l ataca pe celalalt, iar celalalt continua sa riposteze, amandoi se ranesc si nu rezolva nimic.

In schimb, daca vine unul si ataca, iar celalalt ridica scutul, cel care ataca la un moment dat va obosi, va vedea ca nu merge si va merge mai departe.

Niste idei despre cum sa castigi mai mult respecti in relatii gasesti aici: http://castigatimp.com/cum-castigi-respectul-in-relatii/

Incearca sa nu tii ura pe ea, nu te ajuta cu nimic, de ce e bine sa o ierti am scris aici
http://castigatimp.com/de-ce-e-bine-sa-ierti-oamenii/

Daca vezi ca mai nimic nu functioneaza, detaseaza-te!
Cum? Am scris aici:
http://castigatimp.com/3-pasi-pentru-detasare-de-greutati/

5 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Comentează-i, ironizeaz-o şi apoi ignor-o. Fă-i viaţa amară!
Dacă protecţia copilului te obligă să stai la ea, atunci tot protecţia copilului o obligă să aibă grijă de tine!
Aşa că n-ai de ce te teme!
Şi-n plus, n-ai mâini? Dacă vrea să dea în tine nu te poţi apăra?!

O fi bunică-ta da' asta nu înseamnă că are voie să te lovească!

| DianaScorpio a răspuns:

Sustin ceea ce a spus si kongeriket. Comenteaza-i, ironizeaz-o, apoi ignor-o.

| LEO_8312 a răspuns:

Si tu te temi de ea.ia comenteazai cateva o sa vada ea.

| Ckredmr2 explică:

Am uitat sa mentionez, parintii mei divortati, tata nu prea se intereseaza de mine, mama in Italia.am 14 ani

| Ckredmr2 explică:

Am incercat si asta.degeaba.iese mai urat tongue