| Andreeaabbb22 a întrebat:

Bună,am 16 ani si jumatate,tatal meu are probleme psihice,pe langa asta vorbeste urat,e agresiv,nu munceste pentru mine,nu ma intrtine din punct de vedere material deloc,nici macar mancare nu mi cumpara. Uneori simt ca intru in depresie,plang zi de zi,in familie e cearta zilnic,tatal meu nu mai gandedte cum trebuie,ne face rau tutuor prin vorbele si faptele lui. Vreau sa plec de acasa,cu mama nu pastrez legatura,are alta familir,tatal meu e tutorele meu,as vrea sa va rog sa-mi dați informatii precise,as vrea sa stiu daca e posibil ca bunica mea sa ma infieze si care sunt procedurile,sau daca am voie sa locuiesc singura chiar daca nu e de acord,sau precizez ca am un prieten,de aproximativ un an, vreau sa stiu daca ma poate lua cumva el in tutela lui, sau ceva prin protectia copilului, va rog sa ma ajutati.
Mulțumesc!

30 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Este posibil sa fii infiata de bunica, bineinteles daca bunica o solicita, dar numai daca parintii sunt de acord. Se poate si fara acordul parintilor dar numai in urma unui proces. Procedura este prevazuta in legea adoptiei si o gasesti si pe internet.
2.Prietenul tau nu poate fi tutore, in schimb bunica sau alta ruda poate fi.
3.Te poti adresa si protectiei copilului si aceasta solutie cred ca este mai buna. Telefonul copilului este 116 111 si apelarea este gratuita.

evenso
| evenso a răspuns:

Ar trebui sa vorbesti neaparat cu un avocat. Daca se va dovedi cu acte ca tatal tau este bolnav psihic atunci se pot face pasuri in continuare, doar ca...cu asta vei porni o avalansa, si fiindca alt sprijin nu prea ai, nu ai resurse materiale, nu ai bani si esti minor, va fi foarte greu pentru tine. Daca nu te simti in pericol si mai poti rabda un pic, poate ar fi bine sa astepti pana implinesti 18 ani, dupa care faci ce vrei, devii adult cu toate drepturile.

| Iote a răspuns (pentru evenso):

Daca tatal avea probleme psihice, nu primea tutela.

| evenso a răspuns (pentru Iote):

Poate atunci (la divort) nu era sau nu s-a "discutat" despre asta in mod legal.

| Iote a răspuns (pentru evenso):

Imposibil. Stii ce lupta se da intre parinti pentru tutela? Unii ar fi in stare sa scoata si acte false ca sa castige.

| evenso a răspuns (pentru Iote):

Mama ei are alta familie (dupa cum a descris in intrebare), nu ii pasa de copil, pentru ca in mod normal copiii de regula raman cu mamele, deci lupta pentru copil nu cred ca a fost.

| Iote a răspuns (pentru evenso):

Tu cati ani ai?
Stii ca mama (in aceste conditii) trebuie sa-i plateasca pensie alimentara? Crezi ca a fost bucuroasa sa cedeze? Si chiar si asa, vad ca stii ca instantele dau copiii, mamelor.
Nu-i mai lua apararea. Citeste mai bine ca ea a strecurat si ideea de a se muta cu iubitul. Cred ca de fapt asta vrea si ne spune o poveste induiosatoare.

| evenso a răspuns (pentru Iote):

Am 48 de ani, dar cred ca nu vrei sa ma ceri de sotie, nu mai am varsta atat de frageda happy
Si eu am trecut printr-un divort, bineinteles copilul a ramas cu mine.
Eu nu ii iau apararea, nu stiu daca minte sau spune adevarul, deci o iau de buna ce zice pana nu simt ca ceva e dubios in povestea ei.
Daca va fugi la iubitul ei, tatal poate aduce inapoi cu politia, dar se poate intampla si ca va fi bucuros sa scape de ea, cine stie?

| Iote a răspuns (pentru evenso):

Te-am intrebat pentru ca judeci ca un copil. Iar glumita ta sustine acest lucru.
Daca esti mama, reciteste atent tot ce spune ea. Vezi ca se cam contrazice.

| evenso a răspuns (pentru Iote):

Judec ca un copil? da-mi te rog un singur exemplu.
Glumele sunt binevenite la orice varsta, parerea mea.
Am citit cu atentie mare inainte sa dau primul raspuns, bineinteles am recitit - si asta nu are legatura ca sunt mama sau femeie. eu nu vad nicio contrazicere in povestea ei.
Dar acum eu te-as intreba ceva. De ce nu te concentrezi mai mult sa dai fetei raspunsuri bune, utile etc. in loc sa te iei de mine?

| Andreeaabbb22 explică (pentru Iote):

Ce impresie ți-ai format...pff,ideea nu e sa ma mut cu el, ideea e sa stau măcar singură, orice dar sa plec din casa.Mama trebuia sa-mi plateasca pensie alimentara, dar nu a mai platit-o...am lasat-o asa pentru ca nu am vrut sa i fac rau.
Pune te in situatia mea, doar imagineaza-ti, după comentează, da'l naiba de mutat la prieten, nu asta imi e in prin plan.

| Andreeaabbb22 explică (pentru evenso):

Tata spune că nu mă lasă să plec, fiindcă, daca se întâmplă ceva cu mine nu vrea să aibă el probleme.El a spus că dacă mama e de acord sa imi fie tutore sa ppec si sa nu mai vin, doar cum am mentionat mai sus, mama are alta familie, si nu-i mai pasa de mine, a plecat cand am avut varsta de 4 ani, aproximativ.

| Iote a răspuns (pentru evenso):

Am vrut sa nu-ti mai dau atentie, ca nu meriti. Dar ai spus o enormitate: "De ce nu te concentrezi mai mult sa dai fetei raspunsuri bune, utile etc. in loc sa te iei de mine?"
Ai memoriaa scurta sau o faci pe-a proasta? De la ce a inceput acest dialog? Nu pentru ca i-am raspuns asa cum trebuie sa faca la 16 ani? 16 nu 26, 36 sau mai mult, cand se poate prezenta la un avocat. Si atunci, "te-ai luat" tu de mine. Nu mi-a picat fisa de la inceput ca esti avocata si iti cauti clienti. Dar chiar printre copii? Lacoma mai esti!

| baru a răspuns:

Primeste si binele si raul cu intensitate. Priveste, trage concluzii, invata, dar nu judeca. Majoratul este aproape, viata este foarte grea. Mediteaza!

| Andreeaabbb22 explică (pentru baru):

Chiar că viața este foarte grea, nu credeam ca la 16 ani trebuie sa duc anumite responsabilitati pe umeri, singura.

| baru a răspuns (pentru Andreeaabbb22):

Alegerea nu este a noastra...

| anonimg a răspuns:

Ia legatura cu oamenii de aici: www.adra.ro
Ei se pot ocupa de cazul tau fara sa iti faca probleme sau sa te puna in situatii stanjenitoare -pe tine sau pe tatal tau.
ADRA este o organizatie nonguvernametala (care nu apartine de stat), dar care primeste fonduri de la diferite banci tocmai pentru ca ofera sprijin familiilor ca a ta. Ei te vor putea ajuta pe tine si pe familia ta din toate punctele de vedere fara sa te coste ceva. Trebuie doar sa-i contactezi.

Si prin aceasta fac cunoscut ca daca cineva cunoaste copii care vor sa mearga la scoala si nu isi permit lucrul acesta, sa contacteze ADRA si aceasta ii va sprijini pe acei copii cu tot ce au nevoie.

| Iote a răspuns:

De ce nu suni la Protectia copilului sa le ceri ajutorul? Lasa tu tutela "prietenului", ca nu se poate. Daca instanta care te-a dat in grija tatalui constata ca nu isi respecta obligatiile, te ia de acolo si te da in tutela mamei, a vreunei bunice sau te da in plasament pana la 18 ani.

| evenso a răspuns (pentru Iote):

Inainte de a suna la protectia copilului eu totusi as vorbi inainte cu un avocat.

| Iote a răspuns (pentru evenso):

Ce sa-i faca avocatul? E minora!

| evenso a răspuns (pentru Iote):

Ii va da sfaturi utile si legale.

| Iote a răspuns (pentru evenso):

Exact. O va sfatui sa apeleze la Protectia copilului.
In alta ordine de idei: cu ce il va plati?

| evenso a răspuns (pentru Iote):

Poate va primi bani de la bunica sau iubit. Nu stiu ce il va sfatui avocatul, dar probabil mai mult decat doar sa suna la protectia copilului.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Țoglă a răspuns:

Ai părea o ciudată dacă ai vrea să stai la prietenul tău. Vorbește cu bunică-ta dacă te ține la ea. Nu trebuie neapărat sa aiba acte pe tine.
În toți cei 16 nu ți-a oferit nimic? sau doar în ultima perioadă.

| Andreeaabbb22 explică (pentru Țoglă):

Asta am spus si mai sus nu o tin una si buna sa ma mut la prietenul meu eu vreau doar sa plec din aceasta casa. Dupa sentinta de divort, cand aveam vreo 10 ani, tatal meu nu a mai lucrat pentru ca nu a mai vrut, cum poti tu ca tata sa stai toata ziuq in pat pe telefon in loc sa muncesti pentru copilul tau?

| Andreeaabbb22 explică:

Mi a oferit conditii...pot spune decente pana sa divorteze de mama,dupa ce s -a terminat divorțul si a primit tutela, nu s-a mai dus la lucru, ganditi-va, ca sunt ani de zile de cand tatal meu nu lucreaza, sta toata ziua in pat pe telefon.

| Andreeaabbb22 explică:

Parerea ta.

| finnwolfhardlover7 a răspuns:

Daca nu te intretine din punct de vedere material, vei fi nevoita sa iti iei un job part-time si, de asemenea,, sa inveti cat mai bine la scoala, ca la varsta maturitatii sa te poti duce la facultate (de preferat intr-un alt oras si sa stai in complexul studentesc, ca nu costa multlaughing)))) Pana atunci, va trebui sa suporti. Cel mai bine e sa ignori.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru finnwolfhardlover7):

Tu esti adevarat? Cum mama draq poti sa debitezi astfel de timpenii!