| AlreadyDisturbed a întrebat:

Bună ziua, TPU! De când sunt mică am o prietenă foarte bună, cu care de la o vreme nu mă mai înţeleg. De când e băgată în seamă de fete mai populare, pe mine m-a uitat, iese cu ele în oraş şi pe mine nu mă mai cheamă mai niciodată, îmi răspunde cu întârziere la telefon, o sun şi de 3 ori pe zi şi mereu când vorbesc cu ea la telefon ori pe mess sau Facebook e foarte plictisită, nu scot mai nicio vorbă de la ea, dar mai aud ce tastează ea şi îmi dau seama că vorbeşte cu altcineva şi scrie o grămadă. Acum câteva luni ne înţelegeam de minune, ne distram împreună, râdeam, acum totul s-a schimbat. Nu vreau să o pierd, mă apucă groaza gândindu-mă că trebuie să renunţ la ea ori să reînnoinesc prietenia(ceea ce mi se pare cam greu cu o persoană precum ea). Când era mică, o băga dracu' în seamă, ca să zic pe româneşte şi noi am copilărit împreună, plus că părinţii se cunosc foarte bine, a venit de atâtea ori la mine, m-am dus de atâtea ori la ea, dar e prea distantă cu mine acum. Cu prietenele mele nu iese, de parcă ar mânca-o, grupul meu e foarte sociabil şi ele mi-au spus că doresc să o cunoască, şi când am inivitat-o, a zis că nu iese pe afară(eu am mers totuşi) şi am văzut-o cu alte prietene:nici nu s-a oprit să vorbim, doar m-a salutat. Ce să fac? Am fost prietene la cataramă, ca 2 surori, ca 2 picături de apă, până mai acum mă teroriza cu telefoanele şi am petrecut şi concediile cu părinţii împreună de câteva ori(menţionez că nu a mai făcut cu nimeni aşa ceva). Pe mine mă apucă plânsul când mă gândesc la relaţia pe care o avem acum, şi o vreau pe vechea mea prietenă înapoi.

10 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Este dureros să îți pierzi propria prietenă,de atâta timp. Singura soluție este să vorbești cu ea față-n față și să lămuriți totul.
Pentru început,ar trebui să îi pui întrebarea aceasta:,,Mai vrei să fim prietene ca înainte?". În funcție de răspunsul ei,continuați discuția sau nu. Dacă răspunde cu NU,trebuie să știi clar că doar s-a folosit de tine pentru a deveni populară și deja nu mai exiști ca prietenă pentru ea.
Discută cu ea,e singura soluție. Spune-i și ei ce ai observat. Sinceritarea este o calitate excepțională. Dacă nu apreciază că i-ai spus în față și nu prin sms sau prin intermediul altei persoane,este treaba ei,dar tu ești împăcată sufletește că,ai discutat cu ea și este alegerea ei.
Dacă ea refuză discuția,înseamnă că nu mai vrea să fiți prietene.
Vei suferi pentru ea,este normal,dar trebuie să treci peste. Cum dragostea cu forța nu se poate, așa nici prietenia cu forța nu se poate.
Nu știu dacă te-am ajutat, dar eu cu sinceritarea și cu discuțiile față-n față rezolv acest probleme și mereu rămân împăcată sufletește.

Numai bine și multă baftă.

| DiaNa357 a răspuns:

Bunahappy
Wow, cum se vede ca ti la ea.
Eu te as sfatuii sa o chemi intr un loc(un parc de ex), dar sa fiti doar voi doua, si s-o intrebi de ce prefera mai mult sa iasa cu celelate fete decat cu tine.Intreab o ce s-a schimbat de pe tine nu te mai, vrea,. Incearca sa i amintestide momentele petrecute impreuna(cele mai frumoase si amuzante).
Spune i ca tu chiar ti la ea si ca nu vrei so pierzi.
Si dupa toate astea daca tot nu vrea sa mai fie totul ca inainte, incearca sa o uiti, pentru ca se vede ca ea nu mai tine la tine(in acest caz numai).

Sper ca te am ajutat:*:*:*mult noroc:*

| FollowTheLight a răspuns:

E foarte trist ceea ce ti se intampla.Foarte trist.Mai ales ca pe voi va leaga ani intregi.Prietena ta, a intalnit acum niste persoane care din anumite motive, ii se par mai interesante, si parca s-a plictisit de vechea ei prietena, si de vechile discutii.Dar tu ar trebui sa stai linistita.In general, fetele populare, o folosesc.Vor ceva de la ea.Bani, mancare, loc unde sa mearga cand se plictisesc.Mai exact, e un fel de carpa a lor. Daca prietena ta e destul de desteapta, isi va da seama ca se lasa influentata de niste fete cu care nu are mai nimic in comun si se va intoarce la tine. Daca nu e desteapta, va sta cu ele, va sta, va sta, pana alea se vor plictisii de ea ( ceea ce se va intampla ft curand) si se va intoarce cu ochii in soare la tine.Eu una, nu asi mai ierta-o dupa cate a facut.Acum e alegerea ta ce faci. Poti purta o discutie cu ea pe tema asta, dar cu siguranta nu te va asculta.Acum e oarba.Asteapta pana trece valul acesta de prietenie al ei, si sa stii ca mai cu toate prieteniile e asa.Si mie mi s-a intamplat, imi pare rau, dar merg inainte.Mi-am facut alti prieteni, la fel cum a facut si ea, si nu mai ii simt mai deloc lipsa.Despartirile sunt mereu grele, dar cand o persoana se schimba, nu prea mai ai ce face.Eu iti doresc din suflet sa iti recapeti vechea prietena, fiindca stiu ce greu e.Successad

| Gεσяgιαηαα a răspuns:

Pai. Eu cred ca ar trebui sa ii amintesti tot ce ati facut voi doua impreuna. Sa ii spui ca tii la ea ca la o sora.Ca inainte sa fie bagata in seama de,, niste fete mai populare'' ea statea cu tine, va impartaseati secrete si erati ca 2 picaturi de apa.
Poate ca ea vrea sa isi faca alte prietene, dar niciuna nu va mai fii ca tine.
Sa ii arati ca tu tii la ea si chiar o iubesti ca pe o sora sau chiar mai mult de atat.
Sau am o idee. Poate aveti niste fotografii facute cand erati mai mici si va jucati sa stiu eu ce mai faceti voi. Sa le pui intr.un album si sa scrii cate ceva la fiecare poza, iar la sf. o poezie sau ceea ce simti tu, si un trandafir. Dupa ce termini ii le pui in fata usii si tu pleci. Ea o sa iasa si o sa le vada, si poate o sa isi dea seama ce greseala a facut.
P.S. Sa nu pari prea disperata incat ea sa creada ca fara ea este sf. pamantului.
Sper ca te.am ajutat.

| papys44 a răspuns:

Uite ce ii poti zice daca dai de ea la tel: Ma mai cunosti? uiti cine sunt? uiti ca pana acum eram 2 picaturi de apa si in plus prietene la catarama. Unde este acea prietena a mea cu care vorbem atat de mult la telefon acum ceva timp? Ce s-a putut intampla de s-a pabusit prietenia noastra? De mine ai uitat? daca da? in favoare cui? in favoarea celorlalte prietene ale tale. Alegerea e a ta : ele sau eu? Dupa ce ii spui aceste lucruri ii spui cele mai frumoase lucruri care le-ati petrecut impreuna si cat de dor iti este de ea si fara ea ai,, muri,, sper ca te-am ajutat sa-ti recapeti prietena veche si am incercat saiti intind o mana de ajutor... succes

| TheExpert01 a răspuns:

Pai eu inteleg ca tu nu vrei sa rupi prietenia cu ea dar du-te si spune-i: Ce s-a intamplat cu tine? de ce ma ignori? cum de teau schimbat asa de usor celelalte fete? suntem ca 2 surori de ce imi intorci spatele? daca mai vrei sa continnuu prietenia cu tine vei sta si cu mine nu doar cu ceilalti? da sau nu alegerea iti apartine funda?

| Anonima007 a răspuns:

Buna draga mea.Crede-ma ca stiu cum este.Intr-o zi cand o vezi te duci la ea si i spui ce crezii tu de cuviinta. Adica ca nu mai vb cu tine.Si dupa o sa sa-ti raspunda. Daca chiar tine la tine o sa fiti ca inainte daca nu...
Succes:*

| MarinaInna_7737 a răspuns:

Incearca sa faci si tu la fel ...cand va avea nevoie de ceva.sa iasa cu voi sau sa o ajuti. spune-i si tu ca iesi cu prietenele tale.pana la urma isi va da seama de ce a facut

| alintata_3923 a răspuns:

Daca e sincer prietena ta cea mai buna ar fi trebuit pana acum sa isi dea seama ca a gresit fata de tine si ca te ignora total. Altfel ar trebui sa te obisnuiesti cu gandul ca ea nu este o prietena sincera, altfel o sa suferi la nesfarsit daca nu o sa isi recunoasca greseala. Ar trebui insa sa porti o discutie serioasa cu ea intr-un moment potrivit, in care sa ii explici ca daca nu isi schimba comportamentul va trebui sa renunti la prietenia cu ea. Cu mine asa s-a procedat atunci cand incercam sa ma imprietenesc cu fetele care nu erau tocmai cele mai populare din scoala. Insa i-am explicat la randul meu prietenei mele ca trebuie sa ma accepte cu propriile decizii pe care le iau pe cont propriu. Oricum iti doresc din suflet sa te impaci cu ea.

| Ralukitzza a răspuns:

Buna. Of e greu cu prietenele astea.Am trait si eu ceva aproape asemanator. Hmm...Ce pot zice este ca tu ar trebuie sa vorbesti cu ea despre asta foarte serios, si spune-i ca nu ti se pare normal ca dupa o prietenie asa lunga si frumoasa ea sa uite tot si sa se poarte cu tine de parca nici n-ai exista. Incearca s-o faci sa te asculte macar putin si daca te iubeste ca pe sora ei, ar intelege si ar realiza ca a gresit.Sau ar mai fi o varianta, si anume aceea de a astepta sa vezi cat poate dura acea prietenie cu fetele acelea "mai populare".
Pentru ca te asigur ca singura va veni la tine intr o zi. Sper ca va fi binebig hug iti tin pumniibig hug Sper ca te am ajutat cat de cat.