| Bingoo a întrebat:

Buna ziua tuturor, am aproape 1 an de cand sunt in Anglia cu prietenul,eu am un copil din casatorie pe care l-am lasat cu parintii mei,trimit bani lunar plus pachete lunar cu dulciuri, haine,electronice care ii sunt folositoare celui mic. De cand am plecat parintii imi fac viata un chin,nu trece luna ca se iau la harta cu mine,ca rade tot orasul de ei ca familia prietenului meu e asa si pe dincolo,ca el nu face de mine,la fiecare harta ma ameninta ca sa imi iau copilul de la ei. Maica-mea ba ca e obosita ca sta cu el tot timpul, desi copilul vb zilnic cu el si e singur la desene sau in curte se joaca in nisip, o intreb pe maicamea ce are imi zice ca e obosita ca facu curat si ca fu in oras sa plateasca facturile, ca e obositor sa faci un pat si sa speli 3 vase. Am intrebat-o de ce nu se duce cu masina daca ii e greu sa mearga sa plateasca facturile,la care imi zice ca vrea sa se plimbe,apoi de ce imi mai scoti mie ochii ca te oboseste copilul? Ce sa fac? Ca nu mai stiu, in Anglia stau ca sa strang toti banii sa iau un apartament pentru mine si copil, nu stau de placere, in orasul meu salariul e 10 mil si 10 mil am pensia alimentara a celui mic, dar cu 20 de mil nu imi permit sa platesc chirie,mancare,utilitati, gradinita celui mic, chiar nu stiu sunt intr-o stare de neimaginat.

34 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ia-ti copilul cu tine. Chiar daca prietenul nu vrea.

| Violleta2022 a răspuns:

Du-te si ia-ti copilul ca este 100% rasponsabilitatea ta sa-l cresti!
Nu mai comenta inutil ce vrea sau nu maica-ta, ca NU este responabilitatea ei sa-ti creasca tie copilul si tu sa te distrezi cu iubitul in strainatete, fara griji.

Ia-ti copilul si du-l la camin in UK, asa cum fac toate mamele normale si iubitoare, ca de aia ai facut copil!
Prietenul ala al tau este pe locul 2 in viata ta, dupa copilul tau, asadar nu conteaza ce vrea el. Daca te iubeste cu adevarat, atunci va accepta si copilul tau, ca deh, tu ai aceasta obligatie fara de copilas.

| Bingoo explică (pentru Violleta2022):

Repet a 10 oara, ca sa aduc copilul aici am nevoie de procura lui! Care nu e de acord

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bingoo):

Se poate lua copilul in strainatete si prin procura speciala de la tribunal/Judecatorie, atunci cand dovediti ca locuiti si munciti legal peste hotare!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bingoo):

Si aveti toate sansele sa obtineti copilul, fiindca tatal copilului nu are grija de copil ci mama ta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa iei copilul cu tine in Anglia.
Copilul are nevoie de parinti nu de desene si nisip.

| Bingoo explică (pentru suntserios):

Daca era asa usor,il luam de cand am plecat, tatal lui nu imi da procura, eu locuiesc intr o camera, aici atata timp cat nu am casa mea, cu cel putin 2 dormitoare nu pot inscrie copilul la doctro sau la gradinita, si plus de asta nu are nici cine sta cu cel mic cat sunt eu la munca, copilul are 4 ani

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să continui.

| Bingoo explică (pentru sadrian46):

Buna ziua, sa continui sa strang banii de apartament?

| sadrian46 a răspuns (pentru Bingoo):

Da, căci dacă reușești asta, când te întorci, cumperi apartament unde vei sta cu copilul, să scapi de mama ta.

| relian a răspuns:

Si intrebarea care ar fi? Sau ai vrut doara sa te plingi unor necunoscuti, sa te mai usurezi, sa te eliberezi de tensiune? Dar vad ai mascul, de ce nu vorbesti cu ala, ori sa te relaxeze ala cumva laughing

Cind ai copii si situatie de nici un fel, la ce te asteptai? Ai facut copii, acu stai si crestei, nu trebuie sa strea parintii tai sa mai creasca inca un rind, deja teau crescut pe tine, ei si-au facut treaba, vad tu umbli cu bagabonti prin Anglia laughing

Naspa, e greu, tu singura te-ai bagat in probleme, nu te va ajuta nimeni cu nimic, asa sa vorbim pe aici, crezi ca te ajuta la ceva?
E bun ca macar ai iubit, poate te mai ajuta ala cu una alta. Parintii tai se pare ca nu mai vor sa creasca copii, ii cred is satui deja.

Daca o sa cumperi aptm, dupa ce o sa faci in RO? Era bun sa stai acolo in Anglia, sa fii angajata astfel incit stiu si eu cand la batrinete sa poti lua o pensie ceva.

Iubitu cel aia asa vorbeste lumea ca nu face de tine? Poaste ca aia stiu mai bine, tu tare ca o sa o dai iar in bara ca si cu primu.Asa ca casca bine urechile nu altceva laughing vezi cu cine te incurci.

Dupa cum observi, daca parintii tai nu te ajuta, ce sa te mai astepti la altii straini.
Cauti ajutor, dar cine sa te ajute.Normal ar trebuie sa te ajute ala cu care esti, asa e logic, asa ca baga-l la cheltuieli laughing asta daca este interesat de ceva serios cu tine.
Daca stai doar sa va simtit bine si fiecare cu a masii, ce sa zic, mai bine stai singura, daca asta nu te ajuta cu nimic.

Stiu ca in Anglia nu ai ce face daca ai copil, am si eu un var care la fel, au facut un plod, il tine prin RO, dar stau parintii lui cu el, el pleaca prin Irlanda, nevastasa sta acu in RO, vor sa faca ca si tine, sa faca casa, apoi or sa mai vada ce se va intampla.

Daca era asa de bine in Anglia ramaneau si ei acolo cu copil cu tot, dar stiu cum e, mi-a povestit, stau la gramada unde dorm, acolo faci bani doar asa.
Daca e sa duci o viata normala in Anglia, pai nu-ti ajung banii aia cei faci acolo.Ma refer sa ai casa inchiriata, sa platesti intretinere etc.

Nu mai e cea fost odata, acu faci ceva bani daca tragi tare, stai la gramada, conditii naspa, munca de jos, sa zici sa faci cdeva sa cumperi in RO ceva.
Dar sa cumperi in RO ceva, e mai scump ca in Italia, asa ceva nu am mai pomenit, in RO totu e mai scump ca in toata UE de zici ca romanii is toti miliardari.

Nu o sa te ajute nimeni, decat tu singura, ai iubit, nu se uita nimeni la tine laughing mi se pare si logic, odata ce ai iubit, pai ala pentru ce il tii de poza?

| Holiday a răspuns:

Sa te chinui in Anglia, iar apoi sa vii in Romania sa-ti cumperi un apartament, nu e o idee buna. In Romania vei avea salariul cat l-ai avea si acum. Cum intretii si copilul si apartamentul?! Daca tot strangi cateva zeci de mii de euro acolo, cand revii in Romania, fa banii aia sa produca, nu-i ingropa intr-un apartament care nu doar ca nu aduce venituri, dar si genereaza cheltuieli.

| Emma30555 a răspuns:

Eu am o prietena care locuiește în Anglia cu copilul iar statul le oferă ajutor social. Interesează te și găsește soluții. Dacă prietenul tău nu este prea ok nu îți aduce copilul dar dacă este un om de treaba te va ajuta și el. Nu poți obliga părinții sa ți crească copilul și tu ști asta, soluții sunt. Cat despre salariu, mi se pare ciudat fiindcă nu mai exista salariu de 1000 de lei demult, sau poți încerca să lucrezi pe un salariu mai mare.

| StoicAnalysis a răspuns:

In primul rand, asta patesti daca depinzi de cineva. De ce nu ai tu grija de copil? Sa-l dai acolo in Anglia in grija cuiva care are timp de el. Si cand vi de la servici, sa il iei inapoi. E mai bine pentru copil sa fie aproape de tine. Si in plus, cum adica 10 mil? Nu exista 10 milioane salar in Romania si cu siguranta nici in Anglia. In Romania salariul minim brut e 3000 de lei. In Anglia e peste 1200 de lire, asta stiu sigur, pentru ca am lucrat si eu acolo.

| Bingoo explică (pentru StoicAnalysis):

Mai citeste inca o data! Si da salariul in orasul meu 1000 de lei, am lucrat 3 ani pe banii acestia, nu am zis ca in Anglia este atat! Iar 1000 de lei este pensia copilului, probabil asta citisi

| anonim3248 a răspuns (pentru Bingoo):

Mai bine rămâi în Anglia definitiv.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Bingoo):

Ce sa citesc acolo tu femeie? ca tu ai spus ca iei salariul 1000 si pensia copilului inca 1000. Iar eu iti spun clar ca din 2019 pana acum, salariul in Romania, nu a fost niciodata mai mic de 1200 lei in mana. Acum in 2023, salariul minim in mana e undeva la 1800-1900 in mana. Legal, nu ai cum sa iei mai putin de atat. Daca lucrezi la negru si isi bate patronul joc de tine, atunci da, iei 1000 laughing.
Si referitor la situatia cu pruncul tau, in Romania, e clar, nici cu 1900 in mana si cu pensia alimentara nu poti sa te descurci, dar in Anglia te poti descurca, pentru ca statul englez, iti ofera un ajutor pentru cel mic. Nu mai stiu cum e acum in Anglia, daca mai poti sa-ti faci NINO ( National Insurance Number ), dar daca poti sa lucrezi acolo, fi si sigura ca poti lua si copilul cu tine. Si in loc sa-l lasi la maicata sa te bata la cap ca esti de tot rasul si incompetenta, mai bine ia-l in Anglia acolo cu tine si il dai in timp ce lucrezi, la o cresa sau la cineva care poate sa aiba grija de el pana te intorci de la munca. Banii pe care ii dai in tara la copil pe pachete, dulciuri si electronice, ii folosesti sa-ti ingrijesti copilul acolo la tine...

| haileewatson a răspuns:

Si de ce ai facut copil daca stiai ca nu ai resursele (bani, casa) necesare sa il intretii? Ca sa sufere un suflet nevinovat pentru ca tu stai la mii de kilometri distanta cand el are cea mai mare nevoie de tine?
Tatal copilului de ce nu are grija de el? El ce pazeste?
Mai mare rusinea ca niciunul dintre voi nu este in stare sa isi asume responsabilitatea de parinte.

| Bingoo explică (pentru haileewatson):

Tatal nu sa interesat de el absolut deloc, nici nu îl știe, iar casa am avut în România pana când fostul sot a băgat partajul pentru ca își vrea banii! Nu e totul roz și nici ușor! Si nici pentru mine ca mama singura nu a fost, daca nu eram în situația în care sa știu ca eu și copilul luam decât 13 mii de euro din apartament, banii care nu ajung sa cumpăr nici macar garsoniera

| iulia0514 a răspuns:

Crezi ca copilul tău peste câțiva ani își va aminti cadourile trimise de tine din Anglia sau timpul petrecut împreună? P.S. Nici măcar zilieri nu sunt plătiți cu 1000 de lei pe lună!

| sammie a răspuns:

Bună! Mai bine rămâneai în România. Dacă zici că acolo iei 1000 de lei atunci în România poți lua mai mulți. Și așa ești și mai aproape de copil. Copilul are nevoie de voi, nu de bunici dau de alte rude. Nu are rost să vă bazați pe oricine pentru creșterea copilului.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru sammie):

Cred ca se referea in Romania ca ia 1000 de lei, desi nici in Romania nu ai cum sa iei atat. In Anglia minimum pleaca de la 1200 de lire, adica 6800 de lei.

| sammie a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Da exact.

| Miruna333 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa ai copilul langa tine, daca ai posibilitatea, distanta asta il va afecta foarte mult pe viitor, mai ales ca este crescut de bunici

| Bingoo explică (pentru Miruna333):

Stiu,si imi doresc enorm sa il iau cu mine, dar tatal lui nu imi da procura, sunt legata de maini si de picioare

| Smmo a răspuns:

In cat timp apreciezi ca vei strange banii pentru apartament in conditiile in care iti pastrezi locul de munca actual si ce studii ai finalizat aici?

| Bingoo explică (pentru Smmo):

Mai am nevoie de inca 5 lunii ca sa am banii completii

| anonim3248 a răspuns (pentru Bingoo):

Dacă spui că în orașul tău s-au dat salarii și de 1000 lei e un oraș mort economic și de viitor.

| Smmo a răspuns (pentru Bingoo):

Atunci mai lucreaza cat trebuie si inca cateva luni peste asta, ca sa ai de rezerva, intereseaza-te pe acolo de legislatie si ce ai mai putea face pentru ca la o adica sa mai ai posibilitatea sa te intorci, pe urma vino inapoi si fa cum ai planuit. Poate incerci sa te angajezi la o firma de relatii clienti daca ai invatat engleza mai bine, sa lucrezi de acasa si sa ai grija si de copil.
Pe banii prietenului nu as conta, poate este un om de treaba, dar fa astfel incat sa fie pe numele tau apartamentul, ca sa nu ai alte bucurii dupa aia.
Imi pare rau ca nu mai rezista mama ta. Nu e chiar asa simplu sa ai grija de un copil, pe langa celelalte raspunderi ale casei. Depinde si cate te implici, dar nu e chiar floare la ureche. Chiar daca are experienta, o fi avand dureri, o fi suferind si de vreo boala. Nu ar trebui totusi sa va certati si sa faceti publice neintelegerile din familie. Cand incepe asa, ii spui ca nu are rost sa va certati si inchei discutia.
Si ea isi doreste o pensie linistita ca si tine si noi toti, caci asa ne amagim zi dupa zi o viata, ca sa facem fata, ca o sa fie mai bine... cand ne casatorim, cand nastem, cand iesim la pensie, cand ne gasim de lucru undeva. Iar acum, ca a ajuns la varsta respectiva, are parte de aceasta situatie nu tocmai fericita. Si tot e bine ca te straduiesti si ca ti-ai gasit ceva de munca acolo. Nu este nici prima, nici ultima bunica aflata in situatia asta, important e sa fiti oameni si sa depasiti impreuna greutatile.

| Bingoo explică (pentru Smmo):

Bună, mama este bine,nu a lucrat niciodată, tatal meu lucreaza și au venituri uriașe plus banii de la mine, pachet lunar cu haine și dulciuri ajunge la ei, abonament zilnic la taxi care îmi duce copilul la gradinita și îl ia, pampersi ii comandam online și ii ajungeau în poarta, copilul termina gradinita la ora 7 seara iar ea îl preia la ora 7 iar la 10 deja cel mic doarme copilul are plătit afterschool foarte foarte bun iar mătușa mea este supraveghetoarea lui, îl preda mamei deja mâncat, deja exersat cu el activitățile sau poeziile invate ...singurele zile când cel mic e in permanenta cu ea e sâmbătă și duminică

| careestefazafrate a răspuns:

Ești o analfabetă, nu știi să scrii, cel mai probabil faci centura Londra. Tu măcar ai văzut cât de proastă Ești? Vai de capul tău, păcat dr copil, nu are ce învăța de la una ca tine.

| gabicoo a răspuns (pentru careestefazafrate):

Pe asta a părăsit-o bărbatul după 4 zile de la nuntă plus că se tot plânge de măsa ca e leneșă, iar de tatsu că e nebun - și tot ea te înjură! Am făcut raport! Fă și tu!

| Bingoo explică (pentru gabicoo):

Ca sa nu fie injurat, atunci sa nu mai injure! Nu iti convine si esti intelectuala comenteaza in alta parte