| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa ma ajutati, va rog, cu o parere in legatura cu situatia mea legata de iarba. De fapt e mai mult a iubitului meu care atunci cand ne-am cunoscut nu mi-a spus ca fumeaza iarba, si nu o facea de fata cu mune. Abia peste 1 an, cam asa am aflat. Nu am stiut cum sa reactionez. Mi-a dat si mie sa fumez, nu obligata, mai mult am facut-o pentru el, eu care nu fumam nici tutun. Prima data am pufait de doua ori si nu am patit nimic, a doua oara am avut un atac de panica care a ramas o trauma, pentru ca dupa am avut n atacuri de panica, anxietate, eu care nu am avut niciodata astfel de stari, pe care undeori le am si in prezent. Au trecut 5 ani si m-am rugat de el sa se lase. Am fost si despartiti o perioada lunga, dar inca fumeaza, spune ca e de relaxare, se simte bine. Dar pentru cat rau mi-a provocat lucrul ala nu ii pasa, ca sa se lase, spune ca nu se simte vinovat, ca eu i-am cerut sa fumez. Il iubesc si vreau sa fiu cu el, nu vreau sa ma despart de el. Dar nu vrea sa se lase, si eu nu pot sa mai accept pentru cata suferinta mi-a provocat lucrul ala. Nu stiu ce sa mai fac, e rau cu el ca nu vrea sa se lase, dar e mai rau sa ma despart. Nu pot sa il conving sa se lase pentru mine, pentru toata suferinta prin care am trecut si urmarile pe care mi le-a lasat. Este un semn ca nu ma iubeste, sau ca se iubeste mai mult pe el? Nu stiu ce sa mai cred si ce sa fac avand in vedere ca vreau o familie cu el, dar lucrul asta nu ma lasa sa continui relatia, desi vreau. Va rog, o parere

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Ai mai pus intrebarea asta o dată si vad ca inca nu l-am lăsat de atunci.
Păi dacă te-a mintit de la bun încăput în legătură cu ceva nu iti ridica nici un semn de intrebare.Sau nu te gândesti ca poate dependenta asta duce in ceva mai rau,nu stiu,poate rămâne fără iarba,sau vrea sa faca o afacere din asta si ajunge sa de-a in cap sau sa te vândă pe tine?
Dacă nici tu nu te îngrijorezi de locurile astea inseamna ca nici tu nu prea pui pret pe viata ta, daramite el.
Nu stiu exact ce fumează, dar in orce caz drogurile nu sunt bune, nu sunt la fel de usoare precum țigările, pot fi mult mai periculoase.Si chiar sa nu fie asa, daca nu se lasă si pe tine te deranjează, panicheaza, sperie cred ca nu ar mai trebui sa fi cu el.

| Wr3nch a răspuns:

''Este un semn ca nu ma iubeste, sau ca se iubeste mai mult pe el? '' As zice ca amandoua. Eu ii dadeam piciorul de mult, daca nu poate trai fara weed, mai tarziu nu o sa poata fara ceva mai tare.

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu iubește pe nimeni mai presus de dependența lui. Nu se va lasă nici de dragul tău pentru ca dependenta e prea mare, trece peste iubirea pe care o are pentru tine sau pentru persoana lui. In orice caz nu cred ca vei reuși sa construiește cu el o familie având in vedere ca mai presus de voi pune iarba. Dacă timp de 5 ani de când sunteți nu s-a lăsat e clar ca nu o va face. Rămâne doar sa te desparti și sa cauți o persoana cu care vei avea un viitor impreuna. Succes!

| Nilsson a răspuns:

Sunt periculoși genul acesta de iubiți care te îndrumă la rău.
Dacă îți plăcea experiența, acum a-i fi fumat cot la cot cu el.
Părerea mea e că ar trebui să pui piciorul în prag, dacă nu vrea să renunțe la viciu, ar fi bine să mergeți pe drumuri separate.

| Madalina1837 a răspuns:

Este un semn ca se iubește mai mult decat pe el. Si daca ai vazut ca nu se lasă pentru tine, crezi ca s ar lasa pentru copii lui ca să poți face o familie cu el? Eu zic mai bine " nu te legi la cap" cu el. Mai bine lasă-l, il vei uita cu timpul.

| Pidiciii a răspuns:

Salut din ce ai scris tu aici ma face sa cred ca se iubeste mult mai mult pe el, desii stiu ca e dureros sa stii asta dar acesta este adevarul. Daca tu ai spus ca ai vorbit cu el si ca i ai explicat ca nu e ok si nu te a ascultat este clar ca nu tine suficient de mult la tine.O persoana care te iubeste face orice pentru tine indiferent de cat de greu ii este.Parerea mea este sa il lesi daca nu se calmeaza.Va fi greu, deoarece il iubesti dar vei trece peste.Nu poti sta cu o persoana care face aceste lucruri.
Daca ai nevoie de sprijin si sfaturi putem vorbi oricand