| EuCaAsaSpunEu a întrebat:

Si eu fumez. Si uni dintre voi fumeaza. intrebarea e :
de ce fumam?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Am avut o matusa care fuma foarte mult(intre timp a decedat de cancer pulmonar) si o comparam mereu cu mama, care nu fuma si avea pielea intinsa si frumoasa in comparatie cu matusa care arata oribil, desi aveau aceeasi varsta.Cred ca asta m-a speriat cel mai tare pe atunci, imbatranirea precoce, pentru ca eram copil.Acum m-ar speria foarte tare bolile pe care le-am intalnit in spital cauzate de fumat.Ma intreb sincer, cum puteti alege sa va distrugeti singuri sanatatea stiind ca poti muri mai repede si poti imbatrani mai repede. E un fel de sinucidere in timp, altfel nu am cum sa o numesc.Sa nu imi vorbiti de puterea dependentei.Nu va cred.Cunosc persoane care s-au lasat brusc de fumat fara sa simta nevoia sa se reapuce iar.
Nu exista niciun motiv pentru a te apuca de fumat:nici pierderea celei mai dragi persoane, care e cel mai grav lucru ce ti se poate intampla, nu poate explica nevoia de a fuma.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Cei care sunt fumători pasivi o fac din lipsă de ocupaţie şi/sau teribilism. Pentru alţii fumatul a devenit viciu şi nu se mai pot "controla".

pa, pa.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Eu nu sunt fumator, dar cred ca la inceput unii fumeaza din curiozitate, ulterior din dependenta.

| RS4 a răspuns:

Asa v-ati obisnuit! anturajul v-a corupt! ati fost slabi psihic si ati cedat tentatiei doar ca sa nu zica grupul ca tu nu poti fi ca ei!
Deja e un tic mai mult decat nevoia de nicotona, nu?
la cafea, merge o tigara!? clar! esti nervos? vrei sa tipi? cine sa te bage in seama? NU! nu poti face asta! atunci ce faci? te-ai prins... aprinzi o tigara! si apoi inca una, dublezi doza ca sa te calmezi mai bine! pacat! plamanii sufera acum! portofelul la fel! starea ta de sanatate e departe de a unui nefumator! vrei sa te lasi! dar nu crezi ca vei reusi! nu ai ambitia necesara! dar incearca! cand vei reusi, inseamna ca ai trecul la un alt nivel in conditia umana! Bafta!

| gabrielgypps a răspuns:

De lasi. nu sunte-ti in stare sa spune-ti NU, unui viciu, drog, dependenta, care va toaca banii si sanatatea,
toti va ascunde-ti dupa deget, ca puteti sa va lasati oricand, dar nu vreti acum, ca eu nu sunt dependent insa asa-mi placve mie sa dau si ultimul ban di buzunar pe o tigara la bucata daca e cazul.
bla bla. lasi. sunte-ti la fel ca orice dependent, fie el alcoolist, drogat, ludopat, etc.

| Psihiatra a răspuns:

Multe persoane fumeaza prima data ori pentru ca sunt convinse de prieteni, ori ca sa arate cat curaj au.Dependenta apare datorita neuronilor. Ei se obisnuiesc cu nicotina din tigari si "cer" cat mai multa.Atunci cand nu primesc nicotina dau acea senzatie de rau. Putine persoane se pot stapani. Sper sa fii destul de puternic asa incat sa poti sa te dezveti de acest viciu happy Mult noroc happy

| micutzagirl a răspuns:

Eu nu fumez. ti-as raspunde de ce fumeaza lumea in general, dar mi-e teama ca o sa te superi big hug fara suparare...

| alinutza83 a răspuns:

Foarte urat din partea mea sa spun, dar cred ca din lipsa de ocupatiehappy. Serios eu sunt atat de ocupata ca nici daca as fi fumatoare nu as avea timp sa fumez.

| DenisaLuciaBarbu a răspuns:

De filtru

| SlowLikeSnow a răspuns:

De placere!tongue

| pauladrian a răspuns:

Gabrielgypps, eu fumez pentru ca asa vrea muschiul meu. Esti genu ala care critica orice doar ca sa se bage in seama. Esti un looser.

| Anapoda a răspuns:

Poate din cauza anturajului sau doar ca sa creada ceilalti ca esti tare daca fumezi... dar nu e adevarat... cel putin mie nu-mi plac cei care fumeaza! si faptul ca spun ca nu se pot lasa e doar o minciuna. oricine se poate lasa.doar putina bunavointa

| SERIOUX a răspuns:

Eeeee si eu fumez, am 14 ani da numa ocazional. iti face placere ce sa-i faci

| S3c0ndSh0t a răspuns:

Fumam Sa Murim de tineri

| GaByTheDraGOn a răspuns:

Din opsesie...eu nu fumez ca dauneaza grav sanatati dar uni fumeaza numa ca sa se creada smekeri dar isi sapa singuri groapa...

| blueboy31 a răspuns:

Prima oara din curiozitate, apoi din obisnuinta.La acest viciu se gasesc o multime de motive pentru care o persoana fumeaza.Eu as spune ca prin natura lui omul este capabil sa-si faca rau fara sa constientizeze si o face chiar foarte bine! Fumatul este, clar, o modalitate de a_ti distruge corpul si implicit viata. E adevarat, se intampla lent dar sigur. Exista si exceptii dar nu multe, fi sigur.Insa,raspunsul cel mai simplu este ca ASA ALEGEM.