| SuntMidu a întrebat:

Salut! In urma cu doua luni eram băutor înrăit de cola(cam o sticla de 2l pe zi) și atunci m-am apucat și de fumat(nu fumam mult, 1-2 țigări pe zi), iar intr-o seara, când beam liniștit cola, am avut o senzație foarte ciudata ca și cum as muri, iar de atunci ma confrunt cu derealizare și atacuri de panica… De atunci am mai consumat rare ori cola, de fumat m-am lăsat. Vreau sa detaliez ca in trecut n-am nici o trauma sau ceva, eram foarte fericit, nu aveam nici o problema, acum sunt trist, obosit in marea parte a zilei, și mi-e frica sa beau o cafea sau ceva deoarece ar putea sa se agraveze stările. La psihiatru nu prea am cum sa ma duc deoarece e scump și e și departe. As vrea sa știu cum sa revin la normal. sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MorcovMajestic a răspuns:

Incearca si fier
Si eu am luat de toate pana am descoperit fierul
plus dieta bogata in fier: spanac cu ou, cartof copt, ciocolata neagra
In 2 saptamani am fost ca nou

21 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 15 anisori sa bei cola si sa fumezi, nici nu ma mir... ca te simti rau!
Esti mult prea mic si corpul tau nu poate procesa atata toxicitate!
Pune mana pe carte, ia de toceste pe rupte ca sa mai ai atata timp inutil si sa te apuci de fumat sau baut cola, bea ceai de plante sau apa plata, ca-i cea mai sanatoasa.

Eventual apuca-te de un sport de echipa sau ia bicicleta si alerga 10-20km pe zi.

| SuntMidu explică (pentru Violleta2022):

Sport fac destul, sunt și la o echipa de fotbal + plimbări in fiecare seara. Recunosc ca am făcut o mare prostie sa consum atâtea prostii, dar pana la urma sper sa ma vinde, sunt tânăr și vreau sa mi trăiesc viața ca un om normal

| Violleta2022 a răspuns (pentru SuntMidu):

Atunci elimina tot ceea ce te-ar putea imbolnavii daca vreis a fii normal si sanatos!
Cola, fumatul, alcool si drogurile sa nu exista in viata ta.
Invata pe rupte la scoala, fa un sport ca sa-ti eliberei adrenaliza, crescand totodata frumos si sanatos.

| sierra1 a răspuns:

"ma confrunt cu derealizare și atacuri de panica… "

te mai intrebai odată, de unde diagnosticul ăla?

| SuntMidu explică (pentru sierra1):

Am dedus eu din cauza simptomelor pe care le am. Uneori chiar simt ca sunt într-un vis și atunci ma ia și o senzație de tema in care începe sa-mi bată inima rapid și simt o senzație ca si cum as leșina/ muri

| sierra1 a răspuns (pentru SuntMidu):

Aha, deci te-ai AUTO-diagnosticat.
E ca in tabloul ăla de Claude Monet - "Impresie, răsărit de soare"

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să te muți mai aproape de psihiatru.

| SuntMidu explică (pentru sadrian46):

Dacă îmi dai bani, ma mut cu drag!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu e cazul sa te gandesti la psihiatru, starile prin care treci ar putea fi de la lipsa de calciu si/sau hipertensiune. O vizita la medicul de familie, niste analize si apoi niste suplimente, cred ca te-ar pune pe picioare.

Răspuns utilizator avertizat
| MorcovMajestic a răspuns:

Sigur problemele sunt la inima nu la cap

| SuntMidu explică (pentru MorcovMajestic):

De ce ești sigur?

| MorcovMajestic a răspuns (pentru SuntMidu):

Atacurile de panica nu apar din senin fara traume, fara predispozitii, probabil iti scade tensiunea si te sperii, si derealizarea poate sa fie doar anemie, lipsa de fier sau alte
Eu cand aveam lipsa de fier cand ma ridicam din pat ameteam vedeam negru pentru cateva secunde si pluteam prin casa
Gasesti suplimente la farmacie

| SuntMidu explică (pentru MorcovMajestic):

Așa pățesc și eu, amețesc când ma ridic, momentan iau de 3 zile pastile de calciu, și beau lapte și alimente cu calciu pe lângă. Mi-e frica ca nu îmi trece, dar încă sper ca ma voi face bine

| SuntMidu explică (pentru MorcovMajestic):

Am făcut analizele și problema era lipsa de fier, și prea mult calciu, și am anemie momentan.

| MorcovMajestic a răspuns (pentru SuntMidu):

Incearca si fier
Si eu am luat de toate pana am descoperit fierul
plus dieta bogata in fier: spanac cu ou, cartof copt, ciocolata neagra
In 2 saptamani am fost ca nou

| Pocait01 a răspuns:

Fă un control amănunțit la inimă spunând de cola, țigări și simptomele pe care le-ai avut.
Eu am avut ceva asemănător, dar cu cafeaua multă și îndulcită.

| SuntMidu explică (pentru Pocait01):

Ce problema ți-au zis ca ai la inima? Si ți-ai revenit la normal?

| Pocait01 a răspuns (pentru SuntMidu):

Da, mi-am revenit repede în 3 zile. Dar prima zi a fost oribil cu episoade în care nici nu vedeam.

| SuntMidu explică (pentru Pocait01):

Dar ce problema ai avut mai exact la inima?

| Pocait01 a răspuns (pentru SuntMidu):

Ritm neregulat, scadere bruscă a tensiunii. Mi-a dat niște denumiri la ce am avut dar nu le țin minte. A fost din cauza că-mi solicitam inima cu atâta cafeină și zahăr încât inima mi-a zis că nu mai poate.

| SuntMidu explică (pentru Pocait01):

Am fost la doctorul de familie și mi-a zis la fel ca inima mea bate neregulat si ar trebui sa fac un control la cardiolog, însă nu m-am gândit ca are legătura cu stările astea ciudate, mulțumesc mult! Am sa fac si eu un control cât mai rapid