| katarsis a întrebat:

Cam cat sa las bacsis intr-un restaurant unde nu-s multumita de servire?

15 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

Nimic, ospatarii sunt platiti pentru serviciile prestatebig grin stii ca din bacsisurile lasate intr-o saptamana puteai lua o cina in oras? cam asa sta treaba, tinand cont de criza...

| anonim a răspuns:

Pai dupa ce ca nu esti multumit de servire, tu vrei sa mai lasi si bacsis? interesant. poti sa pleci si sa-i spui chelnerului sa plateasca el consumatia, asa ar fi cel mai recomandat.rolling on the floor

| Krina a răspuns:

Nu lasa nimic.
Bacsisul se ofera pentru modul in care ai fost servit, ca si multumire persoanei respective.
De ce sa-i multumesti cuiva de care nu esti multumit?

| inna a răspuns:

Nu lasi nimicwinking

| sese a răspuns:

Daca chir vrei sa dai baccis pentru servciul prestat 10-12%(de bonton) din valoarea consumatiei

| Cryss a răspuns:

Eu zic ca nimic, daca servirea a fost mizera, nu merita bacsis happy.

| Midnight Rain a răspuns:

Nimic. Bacsisul e o conventie sociala neformala care se aplica atunci cand esti multumit de serviciile oferite, nu implicit indiferent de calitatea lor. Asa cum e alegerea lor daca vor sa-ti ofere servicii de calitate sau nu, tot asa e si optiunea ta sa le lasi sau nu. Daca le lasi atunci cand ofera servicii de slaba calitate, atunci nu o sa mai aiba de ce sa te serveasca frumos data viitoare, din moment ce ei sunt recompensati indiferent daca isi fac treaba sau nu. Parerea mea.

| sergiu2525 a răspuns:

2 sau 3 lei de regula sau deloc!

| elisheba a răspuns:

Eu nu urasc obiceiul asta.
Da, e o conventie sociala.
Ma simt stanjenita sa dau bacsis la restaurant sau la doctor.
Ma rog la doctor se spune "atentie"...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei se lasa 10% din consumatie... dar daca nu esti multumita de servicii nu lasi nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu lasa nici un bacsis daca nu esti multumita.Bacsisul se da ca bonus la serviciu bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde si de suma care trebuie platita...stiu ca de obicei se da 10% dar chiar daca a fost totul ok dar chelnerul nu prea a facut nimic (in sensul in care de ex doar ai baut ceva) si ai 200 de lei consumatia si sunteti 2 pers nu vad de ce ai lasa 20 de lei.
Deci depinde de nota de plata si de cati sunteti si ce ati servit la masa si depinde si de cat de nemultumita ai fost si daca ai sa mai revii la acel local, pentru ca totusi nu e bine sa te pui rau cu chelnerii.
Eu am fost in Bulgaria anul trecut unde a trebuit sa ma duc la bucatarie sa le cer disperata ketchup-ul ca cea care ne servea s-a facut total nevazuta dupa ce ne-a adus pizza rece pe care am asteptat-o o gramada... i-am dat pana la ultimul banut (mai mult in monezi) si nimic altceva big grin dar acolo cine stie cand ma mai duc...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Păi te mai duci și a doua oară?
Nimic.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ZERO

| yusuf a răspuns:

Aicea conteaza bugetu daca depasesti 50RON se lasa 5 ROn si tot asa fa tu un calcul, daca te serveste la sto lasa si tu un baksis la sto 0.000 stokari